Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Грамофон Респром ГМ311 (Модификация HELP!!!)
Иди на страница 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
bboystenli
Активен потребител
Активен потребител

Местожителство: kardjali

МнениеПуснато на: Пет Дек 07, 2007 4:21    Заглавие: Грамофон Респром ГМ311 (Модификация HELP!!!) Отговорете с цитат

Значи хванал съм се да модифицирам един Респром ГМ311. Обаче понеже от години не съм се занимавал с това да си сътворявам нещо от този сорт, съм забравил почти всичко. Понеже, често чета тук, като гост и виждам хора с доста големи познания в сферата на техниката и електрониката, реших да искам акъли и савети от вас. Първото нещо което искам да добавя, като модификация е от Г"М"/моно да го превърна в Г"С"/ стерео, така да се каже... не, че искам да е стерео в пълния смисъл, но поне да има две малки колони който да добавя в новото тяло, което сега му правя. Проблема ми е следния... извадил съм цялата система от две най-обикновенни тонколони за компютър. Освен двете колонки към тях има и (естествено) регулатор за силата на звука и бутон за ON и OFF... това което искам да направя е да сложа колонките заедно с регулатора и така да стане един вид стерео и звука да се регулира от там а не от стандартния плъзгач за ГМ311. От системата на колонките (платката) излизат 2 или 4 кабелчета за звука и 2 за захранването. Въпроса е, че не знам как да навържа цялата тази работа. Благодаря предварително!

П.С. Ако на някои му трябва приблизителна схема за да ми помогне, мога да направя.
tankovbg
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Пет Дек 07, 2007 13:50    Заглавие: Отговорете с цитат

Захванал си се за работа която въобще не ти е ясна, пък и не си заслужава да се прави. Първо за да стане стерео този грамофон е необходима стерео доза. Тази доза обаче изисква да има точно определен натиск върху плочата (2-5 гр.), а с това тонрамо няма да го постигнеш. Дозите са различен тип, което може да наложи изработка на RIAA коректор с предусилвател. Второ да вграждаш говорители в кутия заедно с грамофонното шаси е неудачно предвид на резонанса който ще се получава. И трето по добре си купи някой стерео грамофон на старо за 30-40 лв и си свиркай плочите.
Но ако искаш "псевдостерео" с тази доза, то е необходимо да се знае какъв тип е тази доза, ако е кристална сигнала се подава директно на входовете на левия и десния канал от тези колонки за компютър, ако обаче е динамична (в което се съмнявам) трябва предусилвател.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
bboystenli
Активен потребител
Активен потребител

МнениеПуснато на: Пет Дек 07, 2007 17:29    Заглавие: Отговорете с цитат

Ами вярно е... да, от грамофони много си нямам представа, но тези неща за рамената ги разбирам горе-доло. Значи мойта идея е наистина да го превърна в абсолютно "псевдостерео"... искам просто звука да излиза от двете колони. Пък и колоната на грамофона вече направо е изгърмяла, пръщи и прочие... а тези двечките от PC колонките са същите като тази от грамофона (като ватове, захранване и т.н.) въпроса е как да навържа 2 колонки, вместо една... пък и не държа и регулатора за звука и т.н. от цялата система на колонките да са към грамофона... и на стандартния плъзгач за VOL съм съгласен.

П.С. С мерак сичко се научава.
andrey1988
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Ботевград

МнениеПуснато на: Пет Дек 07, 2007 20:02    Заглавие: Отговорете с цитат

tankovbg написа:
... купи някой стерео грамофон на старо за 30-40 лв и си свиркай плочите.
Ти де ги видя (работещи) , не се заяждам(щото някой така може да го възприеме) , мераклия съм ако се намери може и да си зема.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
gakal
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Пет Дек 07, 2007 20:25    Заглавие: Отговорете с цитат

На първо време за проба подай сигнала от грамофонната доза едновременно на двата канала като свържеш входовете за ляв и десен канали накъсо.Напиши какви са отзивите и ще мислим.
Върнете се в началото
ELP
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Дек 07, 2007 20:32    Заглавие: Отговорете с цитат

Цитат:
. извадил съм цялата система от две най-обикновенни тонколони за компютър.

Ако са като китайчетата дето ги внасят някои фирми хич да нямаш грижа ,те са си МОНО отвсякъде !
Върнете се в началото
bboystenli
Активен потребител
Активен потребител

МнениеПуснато на: Пет Дек 07, 2007 23:34    Заглавие: Отговорете с цитат

Ами дозата и иглата са RemR "АЛМАЗ" (както и самото рамо). Тази доза и игла са различни от тези, който съм виждал върху всеки един друг Респром ГМ311. Стандартните са със заострени краища на иглата и ми изглеждат като пластмасови (не знам дали са кристални или не). И дозата в края им има само един отвор за вход към рамото, а и на самите стандартни рамена, който съм виждал пише MONO. На тази игла и доза, който аз имам са ДОСТА по-големи. Струва ми се, че върха на иглата е метален и като цяло напълно по различна от горе споменатата. В края и също така няма само един вход за рамото ами 3 пластини чрез, който се включва към рамото под, който пише 1,2,3. Също така и самото рамо е различно, върха му е по-голям и не пише MONO. Не мога да определя обаче дали дозата е стерео или дали е динамична.
Значи цялата система на колонките с изходите и т.н. ми е малко сложна (мен лично доста ме обърква). Затова съм направил набързо една малка примерна схема, какво представлява цялата платка, за да може някои да ми каже как да я навиржа директно към дозата и да я захраня. Предполагам, че е малко по-сложно защото от платката излизат 3 кабела обединяващи се в едно оплатнение, в оплатнението има 2 основни кабела и един, чийто проводници са разположени между 2те оплатнения... пък и захранването беше USB, но дано това не е от голямо значение.

Колев
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Бургас

МнениеПуснато на: Пет Дек 07, 2007 23:54    Заглавие: Отговорете с цитат

Кабела дето ти е разположен между двете "Оплътнения" е масата. Другите два са ти съответно ляв и десен канал. Точно левия и десен канал трябва да дадеш накъсо за да можеш да го ползваш като моно. (това са двата основни кабела както ти им викаш). Така всъщност от три кабела ти се получават два. От USB ли смяташ да го захранваш усилвателя?

ПП. Грамофона е Моно. Very Happy
Върнете се в началото
bboystenli
Активен потребител
Активен потребител

МнениеПуснато на: Съб Дек 08, 2007 1:34    Заглавие: Отговорете с цитат

Да, верно тва беше масата... аз като казвам, че съм забравил. Значи аз доколото разбрах ако искам да го направя стерео трябва да му направя RIAA предусилвател, вече съм намерил няколко схеми. Но това зависи и от това каква е дозата (която си нямам представа каква е, както и горе споменах), разбрах, че ако е кристална няма да има нужда от предусилвател. Ако трябва да правя RIAA, ще е добре да ми препоръчате кой в зависимост от мощноста на колонките и т.н. Само незнам ако трябва да правя предусилвател, ще мога ли го навържа с цялата система от колконките с регулатора за свука, изхода за слущалки и прочие. А за това USB-то, точно това е... чудя се как да го захраня. В краина сметка ако не става или е прекалено сложно, мога да мина и само с колонките, без цялата платка.
andrey1988
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Ботевград

МнениеПуснато на: Съб Дек 08, 2007 1:49    Заглавие: Отговорете с цитат

RIAA предусилвател не се прави за да се получи стерео , и този предусилвател няма никаква връзка с мощността на колоните , той се поставя за да изравни АЧХ , да усили сигнала от динамичната доза до необходимото ниво , и да съгласува съпротивлението на дозата с това на НЧУ . Гледам писал си че от дозата ти излизат 3 клеми , това ме кара да мисля че е стерео.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Потърси "Грамофон Респром ГМ311 (Модификация HELP!!!)" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Грамофон Респром ГМ311 (Модификация HELP!!!)" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Следваща
Страница 1 от 11

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети