Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Що е то транзистор, диод, ...?
Иди на страница 1, 2  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
borkata
Гост

МнениеПуснато на: Пет Дек 17, 2004 15:13    Заглавие: Що е то транзистор, диод, ...? Отговорете с цитат

Здравейте. За първи път влизам тук и виждам, че се интересувате от електроника.

Бихте ли ми помогнали с информация като за начинаещ Embarassed (както подсказва и заглавието на темата Wink ). Например малко линкчета към инфо на български. Нямам си и понятие от такива елементи. А ми е интересно. Smile
Ар' да не ми пишете 2, че нищо незнам, аз ш' съ науча Very Happy
Върнете се в началото
Stoy40
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пет Дек 17, 2004 15:20    Заглавие: Отговорете с цитат

Пробвай с някоя библиотека с "жива" книга в ръце или вие младите само по интернет четете вече?? Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
borkata
Гост

МнениеПуснато на: Пет Дек 17, 2004 15:24    Заглавие: Отговорете с цитат

Stoy40 написа:
Пробвай с някоя библиотека с "жива" книга в ръце или вие младите само по интернет четете вече?? Smile

Не, но се предполага, че информацията, дадена в мрежата, ще е по-систематизирана и разбираемо написана. Иначе нищо не ми пречи да взема някое дебело, сложно написано книжище, и накрая да не съм разбрал нищо Smile А и до живите книги ще опра, само начален ритник ми трябва от вас.
Върнете се в началото
Stoy40
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пет Дек 17, 2004 15:27    Заглавие: Отговорете с цитат

Англииски четеш ли?
www.howstuffworks.com в прозорчето пиши: трансистор,диоде и т.н.
Върнете се в началото
borkata
Гост

МнениеПуснато на: Пет Дек 17, 2004 16:49    Заглавие: Отговорете с цитат

( http://electronics.howstuffworks.com/led1.htm )

да питам нещо за тази "depletion zone" при диода: около (или на самата линия Question ) стават запълвания на дупки в 'Р' зоната. Е добре, ама тези дупки как са се образували:?: Извън "depletion zone" няма запълвания на дупки и предвижвания на електрони, така ли Question Rolling Eyes
Върнете се в началото
Stoy40
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пет Дек 17, 2004 17:19    Заглавие: Отговорете с цитат

силиция сам по себе си е лош проводник,но когато се смеси с метал с по ниска валентност,демек външната електронна орбита е с един електрон по малко,в кристалната решетка се образуват статично напрегнати места на липсващите електрони на примесните атоми.Тези места условно имат положителен заряд и са наречени дупки.Те физически не се движат,но запълвайки се с електрони се получава условно движение на положителни (posityve) токоносители.И се получава P-тип полупроводник.Когато се добави метал с по висока валентност има излишик от електрони и се получава N-тип полупроводник.
Върнете се в началото
Гост

МнениеПуснато на: Пет Дек 17, 2004 17:49    Заглавие: Отговорете с цитат

Stoy40 написа:
силиция сам по себе си е лош проводник,но когато се смеси с метал с по ниска валентност,демек външната електронна орбита е с един електрон по малко,в кристалната решетка се образуват статично напрегнати места на липсващите електрони на примесните атоми.Тези места условно имат положителен заряд и са наречени дупки.Те физически не се движат,но запълвайки се с електрони се получава условно движение на положителни (posityve) токоносители.И се получава P-тип полупроводник.Когато се добави метал с по висока валентност има излишик от електрони и се получава N-тип полупроводник.

значи от това движение (условно) на излишните електрони възниква тази полупроводимост Question
Е добре де, електроните от 'N' не се ли изчерпват, след като постоянно запълват дупки в Р Rolling Eyes
Върнете се в началото
borkata
Гост

МнениеПуснато на: Пет Дек 17, 2004 18:01    Заглавие: Отговорете с цитат

"depletion zone" защо въобще възниква, след като при включване на напрежението тя изчезва, каква е нейната роля когато няма напрежение Rolling Eyes Ще ми разясниш ли това с "depletion zone" Embarassed
Върнете се в началото
Stoy40
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пет Дек 17, 2004 19:32    Заглавие: Отговорете с цитат

виж сега нямам време пък и не е много приятно тук,защото това не е чатруум.Намери си някоя книга за техникумите дори учебник,нещата не са чак толкова прости трябва да знаеш и физика и химия,ако ти е интересно много трябва да четеш
Върнете се в началото
borkata
Гост

МнениеПуснато на: Пет Дек 17, 2004 20:03    Заглавие: Отговорете с цитат

Добре, благодаря за отделеното време. Като понауча малко пак ще дойда. Smile
Върнете се в началото
Потърси "Що е то транзистор, диод, ...?" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Що е то транзистор, диод, ...?" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети