Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Свързване на фотоклетка с реле

Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Ascao
Нов потребител
Нов потребител

Местожителство: Свищов

МнениеПуснато на: Вто Сеп 18, 2007 18:45    Заглавие: Свързване на фотоклетка с реле Отговорете с цитат

Здравейте,
трябва да свържа фотоклетка на пакетажна машина с реле по следната схема:
http://ascao71.hit.bg/relay.jpg
Проблема е, че фотоклетката подава сигнал само за времето през което белега мине пред датчика и релето сработва за част от секундата, а ми е необходимо веригата да е разпадната за 2-3 секунди(релето е с нормално затворен контакт). Бобимата на релето е на 24 Vdc, естествено има Релета-времезабавители но на Телемеханика струва 115 лв. без ДДС. Ако знаете някакъв по-евтин вариант, моля пишете. Не съм толкова на вътре в електрониката, но мисля че трябва да има и друг начин. Question Question Question
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
RC
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Вто Сеп 18, 2007 18:50    Заглавие: Отговорете с цитат

След изхода на "фотоклетката" - проста схемичка с таймер 555 или моновибратор от сорта на 74121.
Примерно.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
krasiorocknroll
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Вто Сеп 18, 2007 19:41    Заглавие: Отговорете с цитат

Преработка на стълбищен автомат за да му се намали времето.Релето управлява стълбищния автомат,а той-каквото е нужно.Мисля че беше около 10ампера контакта му.Неудобството е че е необходимо 220в.
Ascao
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Вто Сеп 18, 2007 19:58    Заглавие: Отговорете с цитат

Ами аз имам 220 волта на машината, а 555 иска 5 волта, а тях ги нямам. Обаче варианта на RC е доста по-безшумен Very Happy . Я си представи този стълбищен автомат да ти включва и изключва 20-30 пъти на минута Evil or Very Mad
А не трябва ли на схемата на 74121 кондензатора да се включи между 9 и 10 или 9 и 11 (не съм много сигурен), а не както е дадено между 9 и 13 Question
Върнете се в началото
alexandro28
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Сеп 18, 2007 20:40    Заглавие: Отговорете с цитат

RC написа:
След изхода на "фотоклетката" - проста схемичка с таймер 555 или моновибратор от сорта на 74121.

римерно
.

Изхода на въпросната фотоклетка за маркер е PNP 24волтаDC,
RC ти е написал кой е най-евтиният вариант,2-3 секунди е времето за 'наваксване" ,а това време в 99% от случаите подлежи на корекция ,в зависимост от оборотите " удари в минута" ,качеството и големината на ролката с полипропилена ,дължина на опаковката и още .
ако не си много наясно с електрониката ,недей се занимава,предполагам знаеш колко струва фотоклетка за маркер -колкото 6 релета на "Телемеханик' -минимум!
При положение ,че не е предвидено времезакъснение на фотоцентрирането се касае или за евтина турска или БГ-ТНТМ пактетирка.
В марковите такива изхода на фотоклетката "влиза" в PLC.
Схеми за времезакъснение има в нета стотици ,дори и много по прости.
http://www.kpsec.freeuk.com/555timer.htm
първото,което намерих в гугъла
RC
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Вто Сеп 18, 2007 20:52    Заглавие: Отговорете с цитат

Да, оплескали са я картинката по линка.
Ето datasheet-a на 74121.
Но наистина ако става дума за сериозна машина, а не самоделка е добре да се замислиш за стандартен модул въпреки цената (не е толкова страшна тази която си посочил).
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
emil74
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Вто Сеп 18, 2007 22:26    Заглавие: Отговорете с цитат

Ascao написа:
Ами аз имам 220 волта на машината, а 555 иска 5 волта, а тях ги нямам. Обаче варианта на RC е доста по-безшумен Very Happy . Я си представи този стълбищен автомат да ти включва и изключва 20-30 пъти на минута Evil or Very Mad
А не трябва ли на схемата на 74121 кондензатора да се включи между 9 и 10 или 9 и 11 (не съм много сигурен), а не както е дадено между 9 и 13 Question

А как захранваш датчика на 24V?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Ascao
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Сря Сеп 19, 2007 9:20    Заглавие: Отговорете с цитат

Значи, машината е ROVEMA. За марката няма да говорим, който се занимава с пакетаж знае за какво става дума. Въпроса е, че е доста старичка (което не и пречи да работи перфектно), но старата фотоклетка използва лампов усилвател, за който не се намират лампи, а самата фотоклетка исползва за источник на светлина ел. крушка на 6 волта (досега слагах от Балканче) Laughing , ама са им по-големи балоните, опират в корпуса на фотоклетката и въобще всичко прегрява, а крушките горят по една на месец.
С две думи купихме фото клетка 120 лв. (българска-препоръчаха ми я от фирма производител на пак.машини), самоубочаваща се и с PNP и NPN, каквото ти е кеф, а 24-те волта си ги вади машината.
Старата фотоклетка все още си работи, така че имам време да се бъзикам докато свържа тази.
RC написа:

Но наистина ако става дума за сериозна машина, а не самоделка е добре да се замислиш за стандартен модул въпреки цената (не е толкова страшна тази която си посочил).

Има турски релета с времезабавяне за 40-50 лв., ама въпроса не е чак толкова в парите, а в това да направиш нещо с ръцете си и докато го направиш да научиш една камара нови и полезни работи.
alexandro28 написа:

При положение ,че не е предвидено времезакъснение на фотоцентрирането се касае или за евтина турска или БГ-ТНТМ пактетирка.

Времезакъснение е предвидено ама го прави ламповия усилвател на сегашната фотоклетка, които искам да махна, както написах по-горе.
Машината рабори със смесица от механика и електроника (въобще не използва пневматика), но като за началото на 80-те е било "върха на сладоледа" Very Happy
Върнете се в началото
alexandro28
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Сеп 19, 2007 16:58    Заглавие: Отговорете с цитат

Ascao написа:
Значи, машината е ROVEMA. За марката няма да говорим, който се занимава с пакетаж знае за какво става дума. Въпроса е, че е доста старичка (което не и пречи да работи перфектно), но старата фотоклетка използва лампов усилвател, за който не се намират лампи, а самата фотоклетка исползва за источник на светлина ел. крушка на 6 волта (досега слагах от Балканче) Laughing , ама са им по-големи балоните, опират в корпуса на фотоклетката и въобще всичко прегрява, а крушките горят по една на месец.
С две думи купихме фото клетка 120 лв. (българска-препоръчаха ми я от фирма производител на пак.машини), самоубочаваща се и с PNP и NPN, каквото ти е кеф, а 24-те волта си ги вади машината.
Старата фотоклетка все още си работи, така че имам време да се бъзикам докато свържа тази.
RC написа:

Има турски релета с времезабавяне за 40-50 лв., ама въпроса не е чак толкова в парите, а в това да направиш нещо с ръцете си и докато го направиш да научиш една камара нови и полезни работи.
alexandro28 написа:

Времезакъснение е предвидено ама го прави ламповия усилвател на сегашната фотоклетка, които искам да махна, както написах по-горе.
Машината рабори със смесица от механика и електроника (въобще не използва пневматика), но като за началото на 80-те е било "върха на сладоледа" Very Happy

Стара ,ама златна!!! За насипен (вертикално подаване) пакетаж -най вероятно.Фотоклетката е на SICK предполагам ,крушките са на едно шибано напрежение ,което се изработва от фото (видео ) усилвателя.
Една такава крушка струва 40-50 евро.
Правилно сте решили да махнете стария динозавър .
Ако имаш нужда от съдействие пиши .Успех
Ascao
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Сря Сеп 19, 2007 20:35    Заглавие: Отговорете с цитат

alexandro28 написа:

Стара ,ама златна!!! За насипен (вертикално подаване) пакетаж -най вероятно.Фотоклетката е на SICK предполагам ,крушките са на едно шибано напрежение ,което се изработва от фото (видео ) усилвателя.
Една такава крушка струва 40-50 евро.
Правилно сте решили да махнете стария динозавър .
Ако имаш нужда от съдействие пиши .Успех

За сега още събирам инфо и части, ще сглобя всичко и ако не тръгне, тогава ще викам за помощ. Иначе си прав - за вертикален пакетаж е.
А за крушки със шибано напрежение не ми говори, имаме една италианска пакетажна, дето е с крушки на 53 и 72 волта Evil or Very Mad
Ако изгори нещо не ми се мисли Crying or Very sad
Върнете се в началото
Потърси "Свързване на фотоклетка с реле" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Свързване на фотоклетка с реле" в Интернет

Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети