Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Високо напрежение в компютъра!
Иди на страница 1, 2  Следваща

Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Ремонти на компютърна и офис техника-Computer and office equipment
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
metalex
Нов потребител
Нов потребител

Местожителство: St.Zagora

МнениеПуснато на: Нед Сеп 16, 2007 13:21    Заглавие: Високо напрежение в компютъра! Отговорете с цитат

Високо напрежение в компютъра!!!
Здравейте,
Не зная дали е проблем, но все пак реших да потърся консултация от Вас, защото за мен си е все пак малко притеснително. Напрежението +12v. при мен се движи от 12.928 до 13.2. При провеждане на тест за стабилност след 1-2 минути се вдига още повече и съм принуден да спра теста след като алармата на програмата, която следи тия параметри се разпищи. Всички останали напрежения според мен са в необходимите граници. Тези стойности на +12v. се потвърждават от три софтуерни програми, BIOS-а и ръчно измерване на напрежението между жълт и черен проводник след захранването с дигитален прибор. Изчетох доста материал във форумите, като мненията се свеждаха на кратко от включването на допълнителни диоди, резистори, неонови лампи и дори ел. крушки на 220v. за сваляне на напрежението. Въпросът ми е: Необходима ли е смяна на захранването или има някакъв по-интелигентен начин за справяне с проблема? Инфо за конфигурацията:
Захранване: Model - LC-B350 ATX
Процесор: AMD Atlon TM XP 2500+ (Barton), 1833 MHz (166x11), t - до 52-53 градуса С.
Дънна платка: Asus A7V600-X, socket 462. t - 38-39 градуса С.
Инсталирани са още: HDD - 2 броя (80 + 20 GB), ФДУ - 1бр., ДВД + СД ROM и 3 броя вентилатори - захранване, процесор и видео карта.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Bojilov
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Обрулистан-гр.Сбърканбург

МнениеПуснато на: Нед Сеп 16, 2007 14:08    Заглавие: Отговорете с цитат

Щом на мултицет напрежението отново е завишено,както ти пишеш-значи сменяй захранването...
И нямай голяма вяра на тези софтуери-напрежение се мери с уред,а не с дъно!
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
borko 30
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Добрич

МнениеПуснато на: Нед Сеп 16, 2007 15:46    Заглавие: Отговорете с цитат

Отвори го и виж за надути кондензатори.Измери и другите напрежения дали са в норма.Зависи кое напрежение следи обратната връзка,ако следи 3.3 или 5-те волта които може да са намалели вследствие намален капацитет на кондензатор захранването автоматично го компенсира но вдига и другите напрежения-това важи само ако е с един имп. траф за всички изходни напрeжения.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ivan dimitrov
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Нед Сеп 16, 2007 16:24    Заглавие: Отговорете с цитат

И според мен е от кондензатор но и аз мисля че си е за смяна.
Това захранване може да Ви изгърми голяма част от хардуерът.
Виждал съм какви поражения може да причини точно тоя модел - грозна гледка.
Върнете се в началото
old4
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Нед Сеп 16, 2007 17:03    Заглавие: Отговорете с цитат

ivan dimitrov написа:
И според мен е от кондензатор но и аз мисля че си е за смяна.
Това захранване може да Ви изгърми голяма част от хардуерът.
Виждал съм какви поражения може да причини точно тоя модел - грозна гледка.

И аз съм за смяна не рови иначе белята става по голяма.
Върнете се в началото
Bojilov
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Обрулистан-гр.Сбърканбург

МнениеПуснато на: Нед Сеп 16, 2007 17:11    Заглавие: Отговорете с цитат

Борко,винаги съм спазвал принципа че компютърно захранване се не ремонтира...
Не че няма да стане,не че не могат да се сменят издути,изтекли и изсъхнали кондензатори-но просто според мене да рискува човек заради нещо дето струва 40-50-70лв да му дойде на акъла на тва захранване в един момент да завиши,ама така по мерак и да опука дъно,процесори,видео и кво ли не за сумати пари-айде по-добре да не е...
Купуваш си едно свястно захранване-Фортрон,Сиртек и разните други маркови захранвания,а не от тия noname,JNC и разните други гурели дето пише че са по илядо киловата,а пък не стават за чеп за зеле....
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Филипов
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Плевен

МнениеПуснато на: Нед Сеп 16, 2007 17:23    Заглавие: Отговорете с цитат

Чети:
http://www.comexgroup.com/forums/index.php?act=ST&f=38&t=5091
http://hardwarebg.com/forum/showthread.php?t=21656
Колко може да струва noname PSU?!?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Yahoo Messenger
eler
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Раднево

МнениеПуснато на: Нед Сеп 16, 2007 19:13    Заглавие: Отговорете с цитат

Да не мериш с някой китайски мултицет за 5 лв.? Но какъвто и да е, сложи му нови батерии и пак премери напрежението. Ако пак е повече сложи си свястно захранване. А на програмите за мерене вяра да нямаш. Веднъж пробвах една от любопитство, 12V ги показа 13 и нещо, почти 14V. И аз в паника, закачам мултицета и 11,98V.
Върнете се в началото
borko 30
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Добрич

МнениеПуснато на: Нед Сеп 16, 2007 20:22    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз си купих един от 5лв за колата да имам ейтака и установих че дава 2 волта горница ,обаче като го настроих по моя с който работя и сега мери точно!
Върнете се в началото
metalex
Нов потребител
Нов потребител

Местожителство: St.Zagora

МнениеПуснато на: Вто Сеп 18, 2007 16:28    Заглавие: Високо напрежение в компютъра! Отговорете с цитат

Здравейте,
Благодаря на всички за бързите отговори.
1. Следвайки Вашите съвети още на следващия ден /понеделник/ си купих ново захранващо устройство Fortron ATX 350 PNR/350W и веднага го монтирах. Измерих проблемното +12v. със същия прибор BBC Goerz Metrawatt-M2030, минал метрологичен контрол. Резултат: +12.73v. Честно казано очаквах по-малко. Включвам компютъра - всичко нормално работи с изключение на индикаторната лампичка на предния панел, която сега постояно си свети за разлика от преди когато премигваше в зависимост от работата на компютъра. Смятам, че това не е голям проблем. Проба с EVEREST на тест за стабилност и след 35 минути при 100% натоварване на процесора напрежението +12v. показва 12.864v. т.е. захранването го поддържаше в границите: 12.736 до 12.864v. Температура на процесора - 59 до 60 градуса С. Останалите напрежения: V core - 1.76, +3.3 - 3.34, +5 - 4.85v. Считам, че това е предпоставка за стабилна вече работа на системата.
2. Проявих интерес и отворих старото захранване. Сравнително чисто, никакви видими повреди. Дори разпоих проводниците към захранването 220v. и извадих цялата платка за да огледам по-добре кондензаторите /черничките цилиндърчета, които стърчат над платката и на тях нещо пише/. Тук вече бях доста затруднен. Как да определя има ли някой дефектен. Във форумите пише за раздути, издути, надути, подути дори подпухнали кондензатори, но какъв е критерия да го обявиш за такъв никой не пише. Имах възможност и измерих на някои диаметъра /два големи и един малък - където имах достъп/ в три сечения под 90 градуса. Разлика от 0.05мм. като считам, че това е технологичен допуск при изработването на корпусите им т.е. значителни отклонения в диаметрите им няма. Само на два от тях средни по големина в близост до вентилатора шапчиците им вероятно от алуминиево фолио бяха леко деформирани /изпъкнали над цилиндъра/ с около 0.1 до 0.2мм. Може би това да са дефектните. Това е само за информация. Понеже захранването беше работещо го оставям за авариен резерв.
Още веднъж благодаря за компетентните постове.
Извинявам се, че бях доста обстоятелствен, но си мисля че все на някой може да му е от полза като прочете темата.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Потърси "Високо напрежение в компютъра!" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Високо напрежение в компютъра!" в Интернет

Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Ремонти на компютърна и офис техника-Computer and office equipment Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети