Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Още за захранване
Иди на страница 1, 2  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
gelkov
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Дек 03, 2004 9:47    Заглавие: Още за захранване Отговорете с цитат

Знам че темата за захранването е обсъждана многократно, но ми се ще да я погледнем от по друг ъгъл.Доста се е изписало за направа на импулсни захранвания, ама аз си падам малко мързел Very Happy ( търся леснината) и си мисля:
1. Имам в наличност доста дефектни захранвания за РС - занимавам се с техния ремонт.
2. Дали ще може при последователно свързване на две или повече такива захранвания да вдигна достатъчно напрежението за захранване на усилвател.

Усилвателя е готов изпробван със захранване от два стабилизирани изправителя ТЕС82( + ; маса ; -) и се чудя дали е рационално да използвам няколко компютърни захранвания за този тип апаратура.Като се има предвид че имам достатъчно такива захранвания.
Не съм се занимавал със захранване на звукова апаратура със захранвания от този тип.Използвал съм ги за захранване на някои стъпкови електродвигтели и нямам проблем, та ако някои имам мнение нека сподели.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Yahoo Messenger
RC
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пет Дек 03, 2004 9:59    Заглавие: Отговорете с цитат

Компютърните захранвания не са най-подходящия вариант за захранване на Audio.
Освен напрежение ти трябва и ток (мощност), а въпросните захранвания имат такава по 5-те и/или 3-те волта.
12-те волта са им слабички.
И най-важното как си представяш да свържеш последователно изходите на ИМПУЛСЕН източник?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
gelkov
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пет Дек 03, 2004 12:47    Заглавие: Отговорете с цитат

Относно че 12 волтовите напрежения са слаби - това се избягва като се заменат изправителните диоди с по-мощни.От едно захранване може да се вземе +24 волта ( или -24 волта ) последователното свързване го правя както се прави с обикновенните батерии- пак изпробвал съм го като съм свързал стъпков двигател , който по принцип се нуждае от 50 волта захранване към две такива захранвани като общото захранване се получава 48 волта- при този случай работи добре, но не знам как ще се получи при звукова апаратура като усливател.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Yahoo Messenger
RC
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пет Дек 03, 2004 13:27    Заглавие: Отговорете с цитат

Това
Цитат:
12 волтовите напрежения са слаби - това се избягва като се заменат изправителните диоди с по-мощни
е много странно твърдение. Shocked
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
gelkov
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пет Дек 03, 2004 13:37    Заглавие: Отговорете с цитат

Кое е странното??? Question Ако 5 волтовите намотки са достатъчно мощни то следва че трафа е достатъчно мощен, тоест вторичната му намотка издържа въпросния ток който пише върху кутията.5 волтовите намотки са част от 12 волтовите единственото по което се различават е изправителната част - отрицателните напрежения са слаби защото ако обърнеш внимнание изправителните диоди издържат до към 1- 2А ток.Аз говоря за захранване до към 250Вт защото по - мощните имат стабилизатор на изхода, докато тези - по слабите на изхода на трафа имат само изправител и филтър.Ако 5 волтовата намотка издържа голяма мощност то само със смяна на изправителя на 12 волтовите намотки захранването би издържало мощнос и на 12 волтовата намока.
В краина сметка имаме мощно 24 волтово напрежение от едно компютърно захранване, като мощността се доближава до мощността на самото захранване ( по - малка и с около 20 - 30 Вт).
Върнете се в началото
slav4o.com
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Велико Търново

МнениеПуснато на: Пет Дек 03, 2004 15:02    Заглавие: Отговорете с цитат

На моето захранване има лепенка за 200 W 12 V - 8 A за 230 W 12 V - 9 A
Според мен са дотатъчни да не говорим, че за 375 W дават 15 aмпера на 12 волта Very Happy а това, че са импулсни какво значеиние има след като свързваме постояннотокови източници Question . Проблем може да има ако масата е
занулена. От едно захранване не може 48 волта да се вземат, защото -12 V e само до 500 mA Wink
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
gelkov
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пет Дек 03, 2004 18:05    Заглавие: Отговорете с цитат

slav4o, по горе бях писал че се заменят изправителните диоди.За -5 и -12 волта наистина токът по принцип е 0.5А, но изправителят им е реализиран с много слаби диоди.При замяната на тези диоди се подсилват и тези напрежения.Ако на захранването пише за +12 : 15А,то след подсилването на -12 волтовото напежение и използването на захранването за напрежение +24 волта максималният ток , който ще може да поддържа това захранване ще бъде малко по малък от 7.5А
Върнете се в началото
ELP
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пет Дек 03, 2004 18:43    Заглавие: 12V/8A Отговорете с цитат

Като си заменил диодите ,що не го натовари с 8 А да видиш дали ще държи ,ами ни питаш нас дето не сме го пробвали никога? Пък и тези китайски захранвания.... Чудя се колко ли ще ти трябват да навържеш за един свестен усилвател/ за габаритите и шума от вентилаторите да не говорим/

ПП Да не си мислите ,че тока на дадена намотка се определя само от диодите-да сте чували за максимално допустима плътност на тока в меден проводник? Как си мислите -защо ли им е на тъпите китайци да навиват намотка за половин ампер -12 волта с жица за 8 ампера?

Последната промяна е направена от ELP на Пет Дек 03, 2004 18:47; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Stoy40
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пет Дек 03, 2004 18:44    Заглавие: Отговорете с цитат

А си гурен ли си,че 12 волтовата намотка е със същия диаметър (или сума от диаметри) проводник намотана,както 5 волтовата??Аз много се съмнявам.Поне в трафчетатат,които съм размотавал не беше така...А това е много важно.
Върнете се в началото
KokoBoko
Гост

МнениеПуснато на: Пет Дек 03, 2004 20:23    Заглавие: Mdaa Отговорете с цитат

Stoy40 написа:
А си гурен ли си,че 12 волтовата намотка е със същия диаметър (или сума от диаметри) проводник намотана,както 5 волтовата??Аз много се съмнявам.Поне в трафчетатат,които съм размотавал не беше така...А това е много важно.

Znachi trafa na impulsnoto e napraven taka che na 3-te volta sa niakolko jichki usporedno pone 6-7 , a za 5-te V sa pone 5 jichki, koito sa vklucheni posledovatelno na 3V za da dobaviat 2V nad tiah , na 12te volta sa vklucheni 3 jichki koito pak sa posledovatelno na 5-te V za da se pesti miasto po tozi nachin.
No za syjalenie ako ne sa natovareni 3-te V i 5-te V na 12V niama da ti dade 9-12A , triabva da se natovariat pone s 30 Om 3-te i s 50 Om 5-teV ~3-4W syprotivlenia.
Tova e cialata kondika, probval sym na 12V kogato sa natovareni drygite 2, si gi dyrji naistina tok pone 10A i ako iskash moje da vdignesh 12-te do 18-20V bezproblem, smenia se edno syprotivlenie na edinia ot izvodite na tl494 kydeto sravniava 12V prez delitel, no tribva da sd mahne edna zashtita za prednaprejenie zashtoto ne pozvoliava zaradi neia da vdigne poveche 14V ili da se prepravi i tia na jelanoto naprejenie.
Върнете се в началото
Потърси "Още за захранване" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Още за захранване" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети