Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Драйвер за DC-мотор със стабилизирани обороти

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
joda
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Авг 07, 2007 0:04    Заглавие: Драйвер за DC-мотор със стабилизирани обороти Отговорете с цитат

Нужен ми е регулатор на обороти (с ШИМ) за двигател 12V ~4A, но да си държи оборотите т.е. при различно натоварване да поддържа еднакви обороти. По възможност без тахогенератор (да прихваща смущенията от четките на двигателя) но ако не става иначе ... със тахогенератор. Нещо от сорта на 555 + IGBT + преобразовател честота напрежение което да управлява 555-цата .... или нещо такова.

Ще се радвам ако някой даде идея. Прерових форума но не намерих такава тема затова отворих нова.
joda
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Съб Авг 11, 2007 16:13    Заглавие: Отговорете с цитат

Oк, с ШИМ-а явно е проблем.

А някой да предложи аналогов драйвер със стабилизирани обороти ... за двигател 12 волта, 3-4 ампера.

Действието трябва да е общо взето следното: при натоварване двигателя започва да черпи повече ток. Този 'преразход' се регистрира и управлението увеличава напрежението. Така действат управленията в механизмите на касетофоните. Трябва ми нещо подобно но за по силен двигател. И трябва да е регулируемо. Т.е. да не е за точно фиксирани обороти.
Bobcho
Активен потребител
Активен потребител

МнениеПуснато на: Съб Авг 11, 2007 19:36    Заглавие: Отговорете с цитат

Пробвай да взаимстваш нещо от тази схема http://hobby.neomontana-bg.com/kit24.htm почти покрива изискванията ти с малки доработка разбира се Very Happy
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
borko 30
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Добрич

[download attachment]
МнениеПуснато на: Съб Авг 11, 2007 21:50    Заглавие: Отговорете с цитат

Виж това
Върнете се в началото
joda
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Съб Авг 11, 2007 22:50    Заглавие: Отговорете с цитат

Smile вече си мислех че е глас в пустиня. Схемата от неомонтана може би ще свърши работа. Тази с 555 в момента я използвам. Работи добре разбира се но за съжаление не коригира оборотите при натоварване. Аз намерих една аналогова (точно каквото трябва) с LM358 от руски сайт ама не си спомням от къде точно и понеже не тръгва като хората, без описанието ми е трудно да разбера защо. Не мога да качвам файлове и затова я изпратих на borko 30. Надявам се да я покаже.

Ако се намери разрешение на проблема ще е интересно за всички които се опитват да правят сами телоподаващо (за това ми трябва Smile ).
ELP
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пон Авг 13, 2007 6:15    Заглавие: Отговорете с цитат

Захрани си двигателя със променливо 20 волта напрежение и го регулирай с елементарен тиристорен регулатор ,по схемата за бормашина ,той държи оборотите ,но само ако двигателя ти е четков. Ще трябва и да си преизчислиш елементите на управлението/потенциометъра и резистора /
Върнете се в началото
joda
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пон Авг 13, 2007 7:16    Заглавие: Отговорете с цитат

Статора е с магнити, т.е. двигателя е постояннотоков .. от чистачки за кола. Трябва ми за телоподаващо и е вярно че суперстабилизация не е нужна но изискванията към телоподаващото или по точно към шева са по-високи и затова.

С тиристорния регулатор и един грец ще стане но това е подобно на шим-а (не съвсем ама сходен принцип) и май няма да е по добре от схемата с 555 а такъв вече сложих. Във всеки случай благодаря за идеята ако се бях сетил по-рано щях да икономисам малко време с един готов регулатор и двигателче от евтин миксер. И той е с подходящ редуктор като двигателчето за чистачки че може да се задвижат и двете колелета без допълнителни предавки че и понижаващ траф нямаше да трябва. Smile
ELP
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пон Авг 13, 2007 13:17    Заглавие: Отговорете с цитат

Не ти трябва грец ,тиристора следи противо-едн-то на двигателя през запушения полупериод и оттам стабилизира оборотите ,ако го пуснеш двупътно губиш стабилизацията ,за двигател от чистачки ще стане -той си е четков ,малко мощност се губи от еднополупериодното захранване ,ама нали е с редуктор.
Върнете се в началото
joda
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пон Авг 13, 2007 15:40    Заглавие: Отговорете с цитат

Разбрах Idea Ами ще увелича напрежението щом е само един полупериод и ще компенсира. Ротора има инерция и няма да се усети.

Кои точно регулатори имаш пред вид .. като за осветително тяло но без греца и с напаснати стойности на резисторите за по-ниско напрежение ли? В смисъл кога да отпуши тиристора се определяше от една интегрираща RC верига и от нарастването на напрежението на полувълната във времето. Към това се включва сега и противо-едн-то на двигателя и така се коригира момента на отпушване ... надявам се написах някаква простотия опитвам се да разбера горе долу как действа Smile
Потърси "Драйвер за DC-мотор със стабилизирани обороти" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Драйвер за DC-мотор със стабилизирани обороти" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети