Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
изчисляване на трансформатор на нчу

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Гост

МнениеПуснато на: Съб Авг 04, 2007 0:16    Заглавие: изчисляване на трансформатор на нчу Отговорете с цитат

ще си правя усилвател 2*200 W/4оhm и моля за помощ за пресмятането на трансфорватора.за себе си съм го изчислил,но нека специалистите да си кажат думата,за да не стане грешка.взех предвид- загубите по напрежение/около 3 волта/,спада на захранването пре пълна мощност/10 процента/ и други.захранването е двуполярно.
интересува ме какви трябва да са исходните напрежения и ток за този мощност от 400W
например:2*X волта AC/Х ампера.
Върнете се в началото
krasiorocknroll
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Нед Авг 05, 2007 21:52    Заглавие: Отговорете с цитат

Моя начин не е много професионален,но до сега винаги е работил без проблем.Аз използвам таблица от списание Радио Телевизия Електроника не си спомням вече кой брой беше-80-те години ,според сечението на магнитопровода се определя мощноста .Изчислявам сечението на матгнитопровода /за Ш образен магнитопровод/ "а" по"б",след това разделям 45/константа/ на сечението на магнитопровода и получавам -навивки на волт.Умножавам 220 по навивките на волт и получавам броя на навивките на първичната намотка.По същия начин процедирам и за вторичната.Ако е необходимо двуполярно захранване вторичната намотка навивам с двоен проводник.Успех!Има и по-добри начини за изчисление. Wink
ivan petrov
Активен потребител
Активен потребител

Местожителство: Тетевен

МнениеПуснато на: Пон Авг 06, 2007 0:30    Заглавие: Отговорете с цитат

И аз съм съгласен метода е направо бабешки но съм навил доста трансформатори с него вклучително и за НЧУ.Само една малка поправка намали константата на 40.Знам го от личен опит.
Това ще повиши плътноста на магнитното поле в магнитопровода а от там и мощноста на тр. иначе ще се чудиш защо ти пада напрежението като го натовариш.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
californieca
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Авг 06, 2007 11:43    Заглавие: Re: изчисляване на трансформатор на нчу Отговорете с цитат

Anonymous написа:
ще си правя усилвател 2*200 W/4оhm и моля за помощ за пресмятането на трансфорватора.за себе си съм го изчислил,но нека специалистите да си кажат думата,за да не стане грешка.взех предвид- загубите по напрежение/около 3 волта/,спада на захранването пре пълна мощност/10 процента/ и други.захранването е двуполярно.
интересува ме какви трябва да са исходните напрежения и ток за този мощност от 400W
например:2*X волта AC/Х ампера.

колега даи снимка ако имаш възможност Wink Cool
helios
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Pirdop/Zlatica

МнениеПуснато на: Съб Авг 11, 2007 19:21    Заглавие: Отговорете с цитат

Ефективната стойност на захр. напрежение=корен квадратен от: произведението на мощността/за единия канал/ и товарното съпротивление.В случая Uef=28.3V.Върховата/пиковата/ стойност на напр.Up=Uef*1.41=40V.Към тези 40 V,добавяме още 3-5V от загуби на напрежение/падовете на напр. в/у наситения ,краен транзистор и нискоомното съпр. в емитерната му верига/.Т.е. 40 +4 =44V.Към тях добавяме още 10%/което е разликата в захранването при пр. ход и пълно натоварване/.Т.е. 44*1.1=48.4V.
Значи токоизправителя,трябва да осигури +/-- 48V/изправено и изгладено/.Тока,който ще се консумира е I=Uef/R=7А.Тъй като коеф. на натоварване на захранването при един НЧУ е около 50%,избира се ток през вторичната на трафа=.Напреж. на вторичната=48.4/1.4=34.6Vac.Т.е. трафа трябва да осигурява 69.2V със средна точка,за ток,както казахме=.
Мощността на трафа=400* 1.5=600VA,макар,че някой ще кажат,че и 500 са достатъчни.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Потърси "изчисляване на трансформатор на нчу" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "изчисляване на трансформатор на нчу" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети