Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Разпадане на енергийната система

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
eler
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Раднево

МнениеПуснато на: Съб Юли 14, 2007 20:47    Заглавие: Разпадане на енергийната система Отговорете с цитат

Знам, че веднъж се е разпадала енергийната ситема на България, но нямам спомени, явно е било доста отдавна (на 35 год. съм). Просто ми е интересно кога и как е протекло разпадането, Ако някой е свидетел да разкаже, особено ако е работил в енергетиката. Знам само (не съм сигурен), че после навързването е започнало от ТЕЦ "Варна" с помощта на електроенергия от Русия (или СССР). Четох някъде, че и преди 10-15 години е имало разпадане (тръгнало от АЕЦ-а). Това същото разпадане ли е, или е имало и друго? Мисля, че АЕЦ-а е бил изключен от енергийната система, но не се е стигало до разпадане. Просто аварийно са изключвани големи групи консуматори за предотвратяване на разпадането. Ако някой е запознат, мисля, че ще бъде интересно. Интереса ми е продиктуван от това, че наскоро май аха пак да се разпадне системата. Един ден напрежението доста яко се разлюля за около 10 секунди. После от медиите научих за изключването на голям електропровод заради пожар. Времето съвпадаше с наблюдаваното от мен разлюляване.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Radko
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Юли 15, 2007 17:19    Заглавие: Отговорете с цитат

Доколкото помня, това стана през 1978 година, някъде лятото, около ранен следобед, тогава бях студент. Обясниха го по радиото с "разлюляване на полюсите", но казаха, че една по една всички електроцентрали се изключили автоматично, само Марица Изток 1 не се изключила и дала фира. Помня, че всички трамваи бяха спрели по пътя кой където го е сварило, няколко часа нямаше ток, после дойде, после пак угасна, но мисля, че вечерта вече имахме ток.
krasiorocknroll
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Нед Юли 15, 2007 21:45    Заглавие: Отговорете с цитат

Също не си спомням точната година,но беше някъде 82 или 83, имаше разлюляване.Разпадане не помня.По принцип много трудно може да стане разпадане.Не съм инженер и нямам чак толкова познания, но всички електрически централи си имат релейни защити които не им позволявят да се повредят сериозно.
eler
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Раднево

МнениеПуснато на: Пон Юли 16, 2007 20:41    Заглавие: Отговорете с цитат

То не че нямат централите защити, но като изключи голяма генерираща мощност, останалите се претоварват и започват да изключват една по една. Горе долу така се разпада енергийната система.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
krasiorocknroll
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пон Юли 16, 2007 21:33    Заглавие: Отговорете с цитат

"само Марица Изток 1 не се изключила и дала фира."Това имах предвид.
sheki
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Златоград

МнениеПуснато на: Вто Юли 17, 2007 0:38    Заглавие: Отговорете с цитат

като стана дума за енерго.. миналия ден в моя град обслужван на ЕВН прекъснала нула в един трафопост .. и ел. уредите на хората заминаха .. авно след продажбата новите собственици държат повече на вратовръзки и коли отколкото на профилактиката(това не е първия случай в нашия район) .. както се казва в една реклама "Кристофър това е просто нелепо " мдам .. ЕВН = Енерго Вече Няма !
Потърси "Разпадане на енергийната система" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Разпадане на енергийната система" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети