Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
лампов усилвател
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Ремонти (на битова електроника)- Electronic equipment repairs
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
gyx4o
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Вто Ное 16, 2004 22:20    Заглавие: лампов усилвател Отговорете с цитат

Имам един усилвател,много е запазен,но изведнъж започна да загрява много бързо и се получават много големи изкривявания.Накратко не функционира нормално и ме е страх,че ще изгори.Вече проверих крайните лампи и кондензаторите.Исега търся откаде може да е проблема.HELP ME!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
wesko dilow
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: гр.Враца

МнениеПуснато на: Вто Ное 16, 2004 23:08    Заглавие: лампов усилвател Отговорете с цитат

Какво значи един усилвател?-фабричен или правен.Има ли някакви фирмени наименования или надписи на някакъв език?Обикновенно крайните лампи греят многои особено,когато не са в режим т.е. когато липсват -20 до -40в.на първите им решетки.Днес правих едно много старо Моно25-2 и едната лампа червеше анода при нормално управляващо напрежение= -42В.След смяна на лампата усилвателят заработи нормално,въпреки,че отново кутията грееше доста,но това е нормално за лампов усилвател.Ако си виждал някога прочутия Marshaii НАД КРАЙНИТЕ ЛАМПИ ИМА ОТВОР И РЕШЕТКА за отвеждане на топлината навън.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
guitman
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Вто Ное 16, 2004 23:45    Заглавие: Отговорете с цитат

виж дали анодите на мощните лампи не светят червено. погледни също дали няма тример за настройка на напрежението на първите решетки и в какво състояние е
sacho
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: гр.ПЛЕВЕН

МнениеПуснато на: Сря Ное 17, 2004 8:48    Заглавие: Отговорете с цитат

Вие ме връщате 16 години назад с един спомен за МОНО 25 в казармата.Едната лампа окъсяваше и беше изгорял мрежовия трансформатор изцяло. Very Happy Тогава ми поставиха бойна задача да го пренавияза един ден. Twisted Evil Twisted Evil Можете да си представите какъв ужас беше това но пък 1 ден бях на топло и с любимото занимание.Успехът беше пълен и след замяна на крайните лампи. Very Happy Та по темата както се спомена по горе измери на първа решетка преднапреженията виж дали не е намалено анодното от изсъхнали електролити в захранването и пиши повечко подробности за модела.Успех тръпката с лампите е много интересна Very Happy Very Happy Very Happy
gyx4o
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Сря Ное 17, 2004 22:46    Заглавие: . Отговорете с цитат

Лампите не просто греят, а пргряват. Започват да светят много силно и се получават изкривяванив на звука. Има тример и го подмених, но резултата е същият. Усилвателят е РЕСПРОМ, но не знам модела. Възможно ли е проблема да е в малките лампи защото има още 4 малки лампи които не съм подменил. Усилвателя има има и лампа за индикация която при включване свети, но не функционира.
Върнете се в началото
bamze
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Сря Ное 17, 2004 23:22    Заглавие: Отговорете с цитат

Лампите не просто греят, а пргряват. Поне дай малко инфо за мод. на лампите и кой от всичките греят.
wesko dilow
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Чет Ное 18, 2004 2:26    Заглавие: лампов усилвател Отговорете с цитат

Респром е едно старо название на обединението,което включваше всички заводи произвеждащи техника.Самият усилвател има друго название например:УМ50, Моно25-2,Моно50,и т.н.Малките лампи са предусилвателни и фазоинвертор за крайното стъпало с двете мощни лампи от типа EL84 EL34 6п3с и др.Щом се изчервяват анодите-значи лампите са напълно отпушени или дефектни.По-вероятно е да липсва преднапрежението от МИНУС 40в.на управляващите решетки,които са свързани с делител от 4-5 резистора и един тример,средния край,на който отива към този отрицателен източник от един метален диод-Д7Ж и един кондензатор с плюс към маса.Тримера изравнява режимите на крайното стъпало.Да не сгрешиш с други 2 тримера-жични и с малки стойности,с които се намаля брума,идващ от променливото отоплително напрежение за предусилвателните лампи,средния край,на който е към маса.Един стар метод за регулиране на крайното стъпало е:Включваш двата пробника на мултиметъра към анодите на крайните лампи и с тримера за отрицателното преднапрежение въртиш до нулево показание-това гарантира еднаквост в режимите на крайните лампи и минимални изкривявания.А.а.а. и друго много важно-ламповите усилватели не работят правилно без товар в изхода,защото тогава като товар става изходния трансформатор,който е реактивен товар и лампите се претоварват и греят,затова при настройка включи вместо говорители едно жично резисторче-25-50вата или 4 реотана от печка с общо съпротивление 4-8 ома.Ипак ти казваме всички дай повече данни за усилвателя,като например завода производител,който се досещам кой е-Електроакустика-Михайловград,в който преди 25 г.водехме практиката си като ученици.
Ако има още нещо неясно-питай тук ми е стихията-усилвателите,особено ламповите от типа на MARSHALL VOX и др. подобни.Желая ти успех в ретро техниката от нашата младост!
Върнете се в началото
kd 503
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Чет Ное 18, 2004 12:49    Заглавие: Отговорете с цитат

ей внимаваите с тези работи (аз имам една самоделка не е правена от мен но ако ви нахвърля снимки ...)имам един такъв от 74 година и според този който го е правил всичко е бачкало убиец направо Very Happy
15 вата Razz без да криви и то стерео Shocked малиии чудна машина обаче един ден както всички му се кефили някои се спънал в кабела за колоната и го изкарал (без да иска от усилвателя ,а тои бил усилен),от там нататък излязъл някъкъв огън и всичко замълчало Crying or Very sad не че ви моля за помощ просто внимаваите и имаите в предвид това което до скоро и аз не знаех предполагам е става така с повечето лампови нчу апък някои ден ще видим ако все още се намират лампи ...
Върнете се в началото
wesko dilow
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Чет Ное 18, 2004 20:46    Заглавие: лампов усилвател Отговорете с цитат

През 1978г.,когато бях в казармата в София,за да не се пропия,както става обикновенно ми повериха ключа от клуба на ТНТМ-както беше модерно тогава,и реших да запълвам тъпото време в полезни дейности и тогава се роди една "самоделка" наречена REGENT60-STEREO.Това за времето си беше най добрият лампов усилвател немско производство-гордост за много естрадни оркестри.Вярно,мощността му беше малка-едвам 60Вт.,но достатъчна да вдигне олелия във всяко селско читалище.От тогава ми е останала носталгията по тези нумизматики,а и схеми даваха с тях.Е.е.е. добри стари времена,какво знае днешната младеж с тези космически мощности и качество?Ако сегашните маниаци забелязват имаше тенденция да се произвеждат качествени уретби с интегрални предусилватели,но мощността задължително е с лампи.Нещо от типа на Marshall.
Върнете се в началото
gyx4o
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Пон Ное 22, 2004 21:58    Заглавие: . Отговорете с цитат

Майче усилвателя е Електроакустика, но в момента не е при мен и не мога да кажа със съгурност. Крайните лампи са модел 6п3с, като вероятността проблема да е при тях е никаква защото намерих от същият модел и ги смених. И тяхните аноди се изчервяват въпреки че са нови. Относно тримера забелязах само един и го подмених, но резултата беше същият. Затова си сложих обратно стария. Ще погледна подробно какъв е модела.
Върнете се в началото
Потърси "лампов усилвател" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "лампов усилвател" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Ремонти (на битова електроника)- Electronic equipment repairs Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети