Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Търси в цяла България :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
видове кондензатори - съкращения, означения

Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
vstoykov
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Пет Дек 22, 2006 21:56    Заглавие: видове кондензатори - съкращения, означения Отговорете с цитат

Най напред ще уточня, че не съм ученик/студент, който си търси материал за дипломна работа (даже в момента не "уча" и не съм "учил" в тази област).

Гледам на сайта http://pasatbg.com/ различни съкращения в имената на групите на кондензаторите и се чудя кое какво означава...

Цитат:

• КОНДЕНЗАТОРИ SMD
• КОНДЕНЗАТОРИ ЕЛЕКТРОЛИТНИ
• КОНДЕНЗАТОРИ ЕЛЕКТРОЛИТНИ КЕА
• КОНДЕНЗАТОРИ ККрД
• КОНДЕНЗАТОРИ Кр МНОГОСЛОЙНИ
• КОНДЕНЗАТОРИ КрМПТ
• КОНДЕНЗАТОРИ МКР
• КОНДЕНЗАТОРИ МКТ
• КОНДЕНЗАТОРИ РАЗНИ
• КОНДЕНЗАТОРИ ТАНТАЛОВИ
• ТРИМЕР КОНДЕНЗАТОРИ

Някои ги знам (SMD - за повърхностен монтаж, електролитни, тример ("полупроменливи")), но съкращенията ККрД, КрМПТ, МКР и МКТ ми са неясни.

Във форума четох "...МКТ ... хубав диелектрик с малки загуби при сравнително високи честоти (за кондензатор с такъв капацитет)." и "Полипропилен (МКР) ....Полиестер(МКТ)", но това не ме ориентира достатъчно.

Предполагам, че "Кр" означава керамичен.

Предполагам, че КрМПТ означава керамични от марка (вид?) МПТ.

Литературата, с която разполагам май е доста стара, защото там пишат за стирофлексни, електролитни, керамични, слюдени (явно е същата по която е писана статията в Уикипедия ).

При търсене с Google намирам бисери като "Има едни български кондензатори, които за нищо не стават - КРМП, добре че ги изкупиха. " (цитат от bgaudio.org).

Интересува ме непознатите за мен видове кондензатори могат ли да заместят керамичните кондензатори когато честотата е висока (има ли загуби в диелектрика), могат ли да се ползват като филтриращи кондензатори (паралелно на електролитните), каква е разликата между танталовите и електролитните и т.н.

Също така странните означения върху елементите ме тормозят - забелязах, че има няколко стандарта за означаване на кондензаторите (и други елементи).
При търсене във форума намерих това: http://forum.eshop.bg/viewtopic.php?t=22616
Цитат:
Първите две са цифрите-третата е броя нули след тях в пикофаради-тоест-103 значи 10000пФ демек 10нФ
474значи 470000 пФ демек 470нФ

Виждал съм кондензатори, на които пише 1n5 - предполагам, че това е 1,5nF; виждал съм 1J63 - 63nF ли значи? ; 22nM - 22nF ли значи?

Съществува ли съвременна литература (за предпочитане на български език; може и хартиена), където тези неща са изяснени?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Ditronix
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Провадия

МнениеПуснато на: Пет Дек 22, 2006 23:26    Заглавие: Отговорете с цитат

Виждал съм кондензатори, на които пише 1n5 - предполагам, че това е 1,5nF; виждал съм 1J63 - 63nF ли значи? ; 22nM - 22nF ли значи?-За първото си познал-1,5 nF е,1J63-не си доогледал-пред единицата има точка и това е 0.1uF/63V-или 100 nF,а 22nM-това си е 22nF,клас на точност М-т.е. 20%(доколкото помня).Въобще има различни стандарти за означаване и явно това те бърка.търси из нета,книжки едва ли ще намериш някъде.То старите катъри ако решим,можем и книга да напишем,ама по-вероятно е да се запием,ако се захванем с тая работа Laughing А бе ако има въпроси още-питай!

DRL модули за всички видове автомобили!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vstoykov
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Пет Дек 22, 2006 23:43    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря за разяснението. Сега погледнах кондензатора "1J63" - оказа се ".1J63" Embarassed

Все още не ми са ясни тези съкращения - Кр наистина ли значи керамичен както предполагам?

Какво се крие зад съкращенията ККрД, Кр МНОГОСЛОЙНИ, КрМПТ, МКР, МКТ (и кои за какви цели са подходящи - керамичните знам че стават за трептящи кръгове и изобщо за високи честоти поради малката индуктивност в сравнение с електролитните (свързват се паралелно на филтриращите електролитни кондензатори, които имат голяма индуктивност))? Последните две на латиница ли се изписват? Какви са съответните термини на английски и руски (за да мога да търся в Google)? И все пак предпочитам литература на български език. Съвсем ли няма книги на български, където тези неща да са обяснени подробно?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dasho
Активен потребител
Активен потребител

МнениеПуснато на: Съб Дек 23, 2006 20:29    Заглавие: Отговорете с цитат

ККрД-керамичен кондензатор дисков,вторите според мен е доста неопределено,КрМПТ-също е бълг.обозначение,точната абревиатура не се сещам в момента. MKT-metallized polyester film capacitors .MKP-metallized polypropylene film capacitors. Мисля че КрМПТ и МКТ бяха едни и същи.Polyester-poliethylene terephtalate.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Потърси "видове кондензатори - съкращения, означения" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "видове кондензатори - съкращения, означения" в Интернет

Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети