Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Липсващ зелен цвят на монитор и опит за ремонт
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Ремонти на компютърна и офис техника-Computer and office equipment
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Draki
Нов потребител
Нов потребител

Местожителство: Бургас

МнениеПуснато на: Нед Дек 10, 2006 22:37    Заглавие: Липсващ зелен цвят на монитор и опит за ремонт Отговорете с цитат

Здравейте,
Имам монитор KFC 15 инча модел CA6536DL. Мониторчето е старичко, но работеше много добре. Изведнъж му изчезна зеления цвят. Удари не помагат...просто го няма. Отдавна не съм се занимавал с електроника, но реших да се пробвам да го ремонтирам. Намерих сервизната схема и по нея се ориентирах към RGB платката. Сметнах, че там е най-вероятния дефект. Измерих всичките транзистори(биполярни) след RGB усилвателя. Изглеждаха наред. Размених ги с тези на усилвателното стъпало на червения цвят, но отново нямам зелен. Зачистих пинчетата на кинескопа към RGB платката с контактен спрей на Филипс, но отново няма ефект. Прегледах за студени спойки, но не открих нищо видимо дефектно. Направи ми впечатление обаче, че около кинескопа има един дебел кабел и от него излиза друг червен и влиза в гнездо до високоволтовия блок.Пише Pulse - . Въпросния червен кабел се е скъсал при завиване на болтовете на кутията. Искам да го свържа отново, но не знам какво тече по него и дали просто осукване и запояване ще свърши работа. Има ли от какво да се пазя?
Четох, че възможен вариант е "електрода" на гърлото на кинескопа за зеления цвят да не е в час и това се вижда като е пуснат монитора. Трябва да светят в жълто и трите. Не ми се иска да го пускам обаче докато не оправя скъсания кабел, а и принципно предпочитам да работя при изключена техника.
Ако имате някакви идеи моля сподетелете.
Поздрави
Борис
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
интермаш
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Дек 10, 2006 23:44    Заглавие: Ре: Отговорете с цитат

Размени местата на два кабела от трите от RGB-то - зеления с някой от другите два. По този начин ще локализираш повредата дали е преди цокъла на кинескопа или е в самия кинескоп. При мониторите, при изчезване на цвят все пак най-често срещания дефект е лоша спойка в кабелите RGB и долу на платката и на платката на кинескопа. Също и окксидация и неконтактуване на цокъла.
За скъсания кабел - разбира се, че трябва да го възстановиш без напрежение.
Goofy
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: plovdiv

МнениеПуснато на: Пон Дек 11, 2006 16:09    Заглавие: липсващ Отговорете с цитат

Да не би да ти е прекъснал интерфейсният кабел-често се случва да се губи цвят .Премери с осцилоскоп далиидва зеления цвят до платката!
Върнете се в началото
Draki
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Вто Дек 12, 2006 12:29    Заглавие: Отговор Отговорете с цитат

Здравей,
Дейта кабела съм му мерил проводниците един по един с мултиметър дали не са прекъснати. Пробвах и да го притискам по цялата дължина да видя дали някъде не е скъсан вътрешно и да прави връзка от време на време. Нямаше проблеми. Сега мисля да му измеря все пак сигнала идващ от компютара с мултимера и да видя дали е наред. После ще презапоя всичките спойки по пътя на зеления цвят. Надявам се да даде резултат. Възможно е някоя студена спойка просто да не я виждам. Като ги направя тези неща ще пиша какво е станало. Надявам се да се оправи.
Поздрави
Борис
Върнете се в началото
Draki
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Вто Дек 12, 2006 17:11    Заглавие: Отново нищо Отговорете с цитат

Здравейте,
Презапоих всички спойки по RGB платката. Никакъв ефект. Зеления цвят все още го няма. Размених в буксата от компютъра към RGB платката синия със зеления цвят. Сега на мястото на зеления се появява син, но на мястото на синия няма зелен(правя теста с Нокия монитор тест). Явно усилвателната част на RGB платката е в час или поне функционира нормално.
Ако имате някои идеи давайте, защото аз се изчерпах.
Поздрави
Борис

Последната промяна е направена от Draki на Вто Дек 12, 2006 18:24; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
pepi_voinishki1957
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Вто Дек 12, 2006 18:01    Заглавие: Отговорете с цитат

Не може да се изчерпиш преди да си започнал.Свали предпазния екран на платката ,която седи на кинескопа.Понеже няма схема напиши на тази платка усилвателите на транзистори ли са или с чип.И при двата случая имаш три еднакви усилвателя,които можеш да сравняваш.Най добре е да почнеш от самите крачета на кинескопа на трите цвята какви напрежения имаш.Но най напред огледай с лупа за лоши споики и нагорели елементи.Като направиш това по натам ще мислим.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
old4
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Вто Дек 12, 2006 18:14    Заглавие: Отговорете с цитат

Усилвателите са на транзистори.Draki ако нямаш схема да ти я пратя.Разбираш ли от тези работи или само от спортна злоба?
Върнете се в началото
Draki
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Вто Дек 12, 2006 18:16    Заглавие: Отговор Отговорете с цитат

Здравейте,
Точно това написах, че съм направил. Свалих екрана на RGB платката и презапоих абсолютно всичко. RGB усилвателя е реализиран със интегрална схема U2203 след нея има усилвателно стъпало със 2SC1906 и HSC3953 след тях има още един HSC3953, в емитера на който има свърза А1538(доколкото си спомням задава работна точка или нещо от сорта). Всичките транзистори са биполярни. Свалил съм тези от веригата на зеления цвят и съм ги премерил. След това ги размених 1 към едно със синия мисля. Пак зеления липсва.Единствения вариант тук който се сещам е да са разменени местата на зеления, червения и синия цвят и аз да съм си играл с транзисторите от веригата на синия и червения. Може да пропускам нещо.
Ето линк към всичката документация, която използвам.
http://share.bol.bg/download/zWH2bRH8uM
http://share.bol.bg/download/QkkashT55y
http://share.bol.bg/download/20wgtWvzNO
http://share.bol.bg/download/O4uk056VNb
Поздрави
Борис

Последната промяна е направена от Draki на Вто Дек 12, 2006 19:09; мнението е било променяно общо 2 пъти
Върнете се в началото
pepi_voinishki1957
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Вто Дек 12, 2006 18:25    Заглавие: Отговорете с цитат

Ами аз ти написах да премериш напреженията на самите крачета на кинескопа.Или пък откачи съпротивлението което отива на крачето за зелен цвят на кинескопа и го дай към маса да видим дали този зелен цвят го има въобще.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Draki
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Вто Дек 12, 2006 18:58    Заглавие: Отговор Отговорете с цитат

Здравей,
Какви напрежения трабва да очаквам там като граници и тип?
Ето и последния линк от документацията(позволяват до 4 на пост)
http://share.bol.bg/download/SheQMHHfqv
Поздрави
Борис

Последната промяна е направена от Draki на Вто Дек 12, 2006 19:11; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Потърси "Липсващ зелен цвят на монитор и опит за ремонт" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Липсващ зелен цвят на монитор и опит за ремонт" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Ремонти на компютърна и офис техника-Computer and office equipment Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 1 от 4

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети