Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Шаси 11АК30А4 мнения по захранването..
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Ремонти (на битова електроника)- Electronic equipment repairs
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
коцев
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Ловеч

МнениеПуснато на: Нед Дек 03, 2006 21:51    Заглавие: Шаси 11АК30А4 мнения по захранването.. Отговорете с цитат

Отделям моятя тема от тази на колегата и нека тук всички патили си кажем мнението по това захранване. Първо гледам че има две мнения по въпроса с жуженето на стенбай.

vladimirstanoev написа :

... Чува се едно жужене в импулсното...
Коцев, ако не си му прочел евангелието и не си го пратил вече в "раковото"- обърни внимание на това "жужене". Импулсното работи на 60-80kHz и не трябва да се чува нищо на sby. Сложи едно бушонче 0,8-1А след кондензатора за 300V. Хем ще се ориентираш откъде идва проблема, хем ще спестиш и някоя друга част

ivpav написа:
жуженето се чува защото този чип в стенбай рабори в така наречения пулсиращ режим това значи че се включва и изключва с определена честота която съответно при тия калпави турски монтажи се чува.Това се прави с цел хем да има 12 волта на захранването на интегралката за да нормално напрежението на полевака хем намотката на 150 -то волта да дава през тиристора 16 волта за захранването на телевизора.За това и много шасита цъкат при преминаване в стенбай не могат бързо да се установят.Комшиите просто не са ги сметнали хубаво.

Сега да установим точно жужи или не жужи захранването в стенбай.
Жалко че нямам друг такъв телевизор за ремонт та да сравня.
vladimirstanoev
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Дек 03, 2006 22:35    Заглавие: Отговорете с цитат

Браво Коцев! Добре се сети. Направо пиша тука:
ivpav написа:
жуженето се чува защото този чип в стенбай рабори в така наречения пулсиращ режим това значи че се включва и изключва с определена честота която съответно при тия калпави турски монтажи се чува.Това се прави с цел хем да има 12 волта на захранването на интегралката за да нормално напрежението на полевака хем намотката на 150 -то волта да дава през тиристора 16 волта за захранването на телевизора.За това и много шасита цъкат при преминаване в стенбай не могат бързо да се установят.Комшиите просто не са ги сметнали хубаво.
Няма такова понятие "пулсиращ режим" при тази схема. Ако нещо се чува то е при първоначално стартиране, в момента на превкл. on/off или ако чипа работи на прага на задействане на защитата. Честотата и на sby и на on е извън звуковия спектър и е написана на чипа след цифрите: Р40 - 40kHz, P75 -75kHz, P100 - 100kHz и т. н. При sby и on се превключва само фазата и съответно коефициента на запълване на импулсите. Иначе за комшиите съм съгласен. Laughing
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ivpav
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Хасково

МнениеПуснато на: Нед Дек 03, 2006 22:38    Заглавие: Отговорете с цитат

мога да резюмирам така:
тоя чип се води от така наречените грйн лайн на моторола съобразен с изискването за много ниска консумация в стенбай режим от европейския и други цивилизовани съюзи.Подобен е по действие със MC44603 -604 не искам да се правя на многознайко и да влизам в полемики просто искам да споделя какво съм чел и да бъда полезен.Едно време още когато марката Vestel влезна в метро и сервиза се напълни с вестели та ги прескачахме имаше много проблеми със захранването на АК19 то е с 44403 ама принципа е същия.Захранването в стенбай работи така да се каже на откоси,включва се и се изключва,а иначе като се включи си работи с нормалната честота за тоя чип те са три и си ги пише на чипа 40,75 и 100 Khz (не съм сигурен на АК30 на колко беше ).Но честотата на тези откоси или по-скоро продължителноста им се задава пак от оптрона и за даденото захранване ценера Д801 който се стреми да държи 9-10 волта на C827,той точно за това е с такъв голям капацитет 4700МФ защото в стенбай се пълни на импулси през тиристора.За това може да се чува това жужене като накой хармоник на тези откоси.А в работещ режим всичко си е нормално работи си чипа с шим модулация исе регулира през TL431.Дано не дразня накои с тези глупости ама искам да по-ясно.Между другото Коцев помниш ли оргиналният чип на каква честота работеше може там да е проблема.Ако е бил пръснат няма как да го прочетеш.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
ivpav
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Хасково

МнениеПуснато на: Нед Дек 03, 2006 22:48    Заглавие: Отговорете с цитат

ако направят с шим модулация от 150 волтовата намотка 10 волта тогава как ще падне захранването на интеграла MC44608 от 12 волта колко ще стане все пак пропорционалноста брой намотки/напрежение трябва да си остава?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
коцев
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Нед Дек 03, 2006 22:52    Заглавие: Отговорете с цитат

Понеже при мен няма скрито покрито то направо си признавам че сега за пръв път научавам какво е значело това което е пишело на схемата след 44608.Така че сега научих още нещо за което благодаря.Какво е пишело на оригиналната не съм и обърнал внимание и я върнах на клиента още преди месец когато си го взе.Сега утре ще видя на тия какво пише но и да видя все тая. Аз в събота купих друг полеви транзистор друг модел защото нямаха в Пасат 6N60 .Утре ще го сложа и ще видя как ще се държи.
Другия ми въпрос сега е дали трябва да работи на лампа или не.Както бях писъл в другата тема след като го пусна лампата на 115в светва и след няколко минути лампата през която подавам 220 променливо започва за светва и захранването ту включва ту изключва.
vladimirstanoev
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пон Дек 04, 2006 8:22    Заглавие: Отговорете с цитат

ivpav написа:
ако направят с шим модулация от 150 волтовата намотка 10 волта тогава как ще падне захранването на интеграла MC44608 от 12 волта колко ще стане все пак пропорционалноста брой намотки/напрежение трябва да си остава?
Това е така ако се разчиташе на първичната намотка да осигури захранването на чипа на sby. Но тогава по твойта логика, ако тези "пулсации" осигуряват 12V за чипа, как тогава няма да важат за вторичната от 150V?
Хората са го измислили да работи добре, ако се спазват някакви изисквания. Например консумацията на sby трябва да е 1/10 от тази на on. Тогава захр. на чипа става през вътрешна връзка от 8pin /50-500V/ . Регулирането на шим-а на 3pin също става с превключване на вътрешно съпротивление - 500 ома за sby и 20 ома зa on. Ако схемата е оразмерена добре - би трябвало да се осигурява безшумна и добра стабилизация и на sby и на on.
коцев написа:
...Другия ми въпрос сега е дали трябва да работи на лампа или не.Както бях писъл в другата тема след като го пусна лампата на 115в светва и след няколко минути лампата през която подавам 220 променливо започва за светва и захранването ту включва ту изключва.
Брей Коцев, ти с тия лампи твърдо си решил да правиш вечния двигател Shocked
Лампата, която слагаш последователно в първичната страна, може да осигури нормална работа на захранването на sby или на празен ход. В момента, в който включиш товарната лампа на +В, тя свети докато се разредят кондензаторите. След това започва да свети другата лампа, докато изключи защитата и т.н. Няма как лампата в първичната страна да осигури захранване на лампата на +В и в същото време да компесира загубите в захранването. Това може да стане само при по-голямо от 100% КПД на захранването. Laughing Laughing Laughing
Върнете се в началото
sacho
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: гр.ПЛЕВЕН

МнениеПуснато на: Пон Дек 04, 2006 8:39    Заглавие: Отговорете с цитат

Според мен тези индекси за честотата които коментирате са максималните за даден чип както при TDA 4605. Тоест може би трябва да се слага чип с не по -лоша честотна граница от предишния.Не съм сигурен в това но е логично Very Happy
коцев
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пон Дек 04, 2006 8:52    Заглавие: Отговорете с цитат

Very Happy Съгласявам се с теб за казаното до тук но аз съпоставям това захранване с други захранвания където като си натоваря +В с лампа то тя си светва и така може да работи с часове без другата да светне. Справка Фунай Рекор Голдстар Самсунг и др. При тях нямам тоя проблем.Освен да приема че тук 44608 е така направена че да изключва захранването.
С една дума хубаво е да си направим една среща всички колеги които желаят и да си обясним някой неща по ремонтите защото смея кажа че болшинството колеги техници караме малко на еруш сменяме части без да знаем защо .Истината не е обида и се надявам да не се обидят някой хора. Very Happy
vladimirstanoev
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пон Дек 04, 2006 9:44    Заглавие: Отговорете с цитат

коцев написа:
... аз съпоставям това захранване с други захранвания където като си натоваря +В с лампа то тя си светва и така може да работи с часове без другата да светне. Справка Фунай Рекор Голдстар Самсунг и др...
Коцев, пробите може да си правиш, ако сложиш в първичната по-мощна крушка, например 100W, a на +В 40W. Иначе с еднакви крушки няма как да стане, независимо от модела на ТВ-то. Между другото какъв транзистор ти дадоха вместо 6N60?
Върнете се в началото
коцев
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пон Дек 04, 2006 10:07    Заглавие: Отговорете с цитат

Транзистора е P10NK60Z . На схемата пише 44608 Р40. Може тук да играе роля че схемата е на малко кх.На колко е била оригиналната не знам .
Забавих се с отговора защото го поставих но и с него пак си жужи и като го пусна пак след минута изключва .
Колкото до лампите 150 вата ми е на 220 в адругата на +В е 75вата и така работя повече от десетина години.
Потърси "Шаси 11АК30А4 мнения по захранването.." в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Шаси 11АК30А4 мнения по захранването.." в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Ремонти (на битова електроника)- Electronic equipment repairs Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Страница 1 от 5

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети