Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Търси в цяла България :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Импулсен Електрожен (Инвертор)
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща

Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
nasko70
Нов потребител
Нов потребител

Местожителство: гр.Бургас

МнениеПуснато на: Вто Ное 21, 2006 16:55    Заглавие: Импулсен Електрожен (Инвертор) Отговорете с цитат

Здравейте Колеги,От извесно време се мъча да направя такъв.Спрял съм се на полу-мостов обратноходов.Но нещо не се получава .Моля ако някой е правил такъв да сподели опита и знанията си както и проблемите около него .
Не знам как да кача схемата за тези които прявяват интерес.За това давам адреса от където съм я свалил.
http://www.y-u-r.narod.ru/Svark/svark.htm
nasko70
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Вто Ное 21, 2006 19:12    Заглавие: Re: Импулсен Електрожен (Инвертор) Отговорете с цитат

пРОБЛЕМИТЕ ДО СЕГА СА СЛЕДНИТЕ :
1при първия ми опит всичко изглеждаше нормално.Включих схемата на понижено напрежение за да проверя как са нивата и тн. Всичко изглеждаше нормално .но при включване към 220 издумкаха транзисторите. Гърмежа беше доста здрав.
и тъи като не можах да открия прична реших че са думнали от високоволтов импелс на самоиндукция..
Последния ми опит схемата заработи на празен ход,и всички нива бяха в норма но след 6-5минути работана празно при баране с ръка транзисторите ми се сториха доста топли и реших че наи вероятно не се отпушват достатъчно. Промених схемата като махнах съпротивленията които са свързани на късо към вторичните намотки на драиверния трансформатор и сложих по големи ценери за 18 волта. Последва гръм.

Това което не мога да разбера и което не работи както е на схемата е следното:
На схемата съпротивленията които отиват към ценерите и управляват геита са 10-11ома 0.25вата но ако сложа такива те ще се запалят.Някои може ли да ми обяси защо какъв е проблема.При мен са 220 на 2вата.
valioman
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Sliven

МнениеПуснато на: Сря Ное 22, 2006 8:45    Заглавие: Re: Импулсен Електрожен (Инвертор) Отговорете с цитат

http://forum.eshop.bg/viewtopic.php?t=8523&highlight=%E8%EC%EF%F3%EB%F1%E5%ED+%E5%EB%E5%EA%F2%F0%EE%E6%E5%ED&topicshow=%F0%E0%E7%F0%E0%E1%EE%F2%EA%E0%20%ED%E0%20%E8%EC%EF%F3%EB%F1%E5%ED%20%E5%EB%E5%EA%F2%F0%EE%E6%E5%ED

Почети тук темата е доста дъвкана и има доста тънкости в управлението на транзисторите и т.н.
Ако има нещо питай , имам направено такова животно Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
suxfan
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Сря Ное 22, 2006 10:59    Заглавие: Re: Импулсен Електрожен (Инвертор) Отговорете с цитат

nasko70 написа:
пРОБЛЕМИТЕ ДО СЕГА СА СЛЕДНИТЕ :
1при първия ми опит всичко изглеждаше нормално.Включих схемата на понижено напрежение за да проверя как са нивата и тн. Всичко изглеждаше нормално .но при включване към 220 издумкаха транзисторите. Гърмежа беше доста здрав.
и тъи като не можах да открия прична реших че са думнали от високоволтов импелс на самоиндукция..
Последния ми опит схемата заработи на празен ход,и всички нива бяха в норма но след 6-5минути работана празно при баране с ръка транзисторите ми се сториха доста топли и реших че наи вероятно не се отпушват достатъчно. Промених схемата като махнах съпротивленията които са свързани на късо към вторичните намотки на драиверния трансформатор и сложих по големи ценери за 18 волта. Последва гръм.

Това което не мога да разбера и което не работи както е на схемата е следното:
На схемата съпротивленията които отиват към ценерите и управляват геита са 10-11ома 0.25вата но ако сложа такива те ще се запалят.Някои може ли да ми обяси защо какъв е проблема.При мен са 220 на 2вата.

Там ти е грешката 10-11 ома се слагат и няма да се запалят , с тия 200 ома не може да разредиш натрупаното напрежение върху гейта и в един момент се оказва че и 2-та транзистора са отпушени затова имаш бум бум Laughing
Също така много е важно какъв е ферита човека го е направил с ферит от повишаващата бобина за кинескопа на стар телевизор и то с 4 броя .
А и нещо не ми харесва твойта схема, виж тази пак е руска но сякаш по ми вдъхва доверие Very Happy
http://free.hit.bg/suxfan/elektrojen.gif

Последната промяна е направена от suxfan на Сря Ное 22, 2006 11:09; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gogo55
Активен потребител
Активен потребител

МнениеПуснато на: Сря Ное 22, 2006 11:09    Заглавие: Re: Импулсен Електрожен (Инвертор) Отговорете с цитат

valioman написа:
http://forum.eshop.bg/viewtopic.php?t=8523&highlight=%E8%EC%EF%F3%EB%F1%E5%ED+%E5%EB%E5%EA%F2%F0%EE%E6%E5%ED&topicshow=%F0%E0%E7%F0%E0%E1%EE%F2%EA%E0%20%ED%E0%20%E8%EC%EF%F3%EB%F1%E5%ED%20%E5%EB%E5%EA%F2%F0%EE%E6%E5%ED

Почети тук темата е доста дъвкана и има доста тънкости в управлението на транзисторите и т.н.
Ако има нещо питай , имам направено такова животно Smile

би ли постнал какво точно и как си направил и какви характеристики има така че да е лесно за повторение.Знам че е поне 1 час писане сигурно но ако имаш желание да споделиш точно схема,чалъми и настроики бих се пробвал да го повторя просто еи така за да си го имам.
nasko70
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Чет Ное 23, 2006 7:39    Заглавие: Re: Импулсен Електрожен (Инвертор) Отговорете с цитат

Г-н suxfan, надявам се, че мнението Ви е от собствен опит. Аз много добре зная по колко трябва да са съпротивленията по схема, но на практика, тези 10 - 11 ома стават на печка точно за отрицателно време. Ако не ми вярвате, може да реализарите само управляващата част - интегралчето струва 1 лев, а трафчето ще Ви излезе още един.
А що се отнася до транзисторите то те трябва да се отпушват едновремено за да рабати схемата и мнението ви в тази посока и пълна глупост.Не мога за разбера критерия по които отценяш схемите какъв е???. Ще се радвам на по конкретно и подкрепено с факти обяснение а не от рода нещо не ми харесва.Това не е мнение на колега които е на ясно с нещата.

Ще опиша всичко с подробности траф,брой намотки транзистори и тн. но ми трябва време а и искам първо да прочета това което ми сочи valioman и да вида до къде са ктигнали колегите с дъвканетои дали са го преглътнали както твърди.

Прочетох всичко което ми посочи valioman но там нещата са до половината на 21 страница свършват още в процеса на обсъждане.и не мога да разбера в краина сметка екипа постигнал ли е заветната цел. Коя схема е реализирал и тн. Ако има продължение мола посочете го.
valioman
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Чет Ное 23, 2006 8:34    Заглавие: Re: Импулсен Електрожен (Инвертор) Отговорете с цитат

nasko70 написа:

Прочетох всичко което ми посочи valioman но там нещата са до половината на 21 страница свършват още в процеса на обсъждане.и не мога да разбера в краина сметка екипа постигнал ли е заветната цел. Коя схема е реализирал и тн. Ако има продължение мола посочете го.

Щом си прочел внимателно темата значи трябва да си разбрал че другото е практика и опити, по принцип с една и съща схема примерно може да дава едни резултати при един тип рансформатор а при друг тип(не добре изработен ) може и да има гърмежи. Затова стъкми си един наистина добър трансформатор и почни применро със ниско захранващо напрежение като същевременно гледаш и формата на импулсите , постепенно вдигаш напрежението и си следиш формата , тока консумиран на празен ход и не забравяй да закачиш поне малък товар ...... ако има нещо конкретно питай с радост ще ти помогна Smile

Между другото постни схемичка за да я обсъждаме иначе говорим на халос

Поздрави!!!
Върнете се в началото
suxfan
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Чет Ное 23, 2006 10:07    Заглавие: Re: Импулсен Електрожен (Инвертор) Отговорете с цитат

nasko70 написа:
Г-н suxfan, надявам се, че мнението Ви е от собствен опит. Аз много добре зная по колко трябва да са съпротивленията по схема, но на практика, тези 10 - 11 ома стават на печка точно за отрицателно време. Ако не ми вярвате, може да реализарите само управляващата част - интегралчето струва 1 лев, а трафчето ще Ви излезе още един.
А що се отнася до транзисторите то те трябва да се отпушват едновремено за да рабати схемата и мнението ви в тази посока и пълна глупост.Не мога за разбера критерия по които отценяш схемите какъв е???. Ще се радвам на по конкретно и подкрепено с факти обяснение а не от рода нещо не ми харесва.Това не е мнение на колега които е на ясно с нещата.

Ще опиша всичко с подробности траф,брой намотки транзистори и тн. но ми трябва време а и искам първо да прочета това което ми сочи valioman и да вида до къде са ктигнали колегите с дъвканетои дали са го преглътнали както твърди.

Не е нужно да се караш ако искаш да получаваш съвети , на готово всеки знае . Rolling Eyes
Не съм я правил за да кажа къде е имало проблем и т.н. може и да съм згрешил за начина и на работа , но по това което казваш ти давам моя отговор ако не ти харесва мнението ми простоне ме слушай .
Но и ти явно малко си чел упътването и начина за настройка на схемата , и хората са си казали че са изгорили много транзистори докато стане .
http://www.y-u-r.narod.ru/Svark/nastr.htm
Проверить фазировку буферного трансформатора ,а именно на затворах ключей IRG4PC40u должны быть такие же импульсы 1-2 мкс, положительной полярности до 13-15в (ограничивает стабилитрон,без него будет более 20в). При импульсе 12мкс напряжение на затворах снизится до 11в .Это ОБЯЗАТЕЛЬНО проверить Например в последней конструкции при 12мкс было 8-9в !!! Выгорело несколько транзисторов от "неполного открывания". Пришлось верхний транзистор запитывать не от двух обмоток в послед , а от ТРЕХ !!! .Можно оставить во включенном состоянии на час ,-сделать предварительный "прогон". (...ляпы бывают всякие...)
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
nasko70
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Чет Ное 23, 2006 11:09    Заглавие: Re: Импулсен Електрожен (Инвертор) Отговорете с цитат

Посочил съм адреса от където може да се свали схемата но ще го напиша отново http://www.y-u-r.narod.ru/Svark/Shema8.GIF .
Проблема които срещам е следния:Двата транзистора се управляват от един драиверен трансформатор.Същия начин се използва в много отсхемите на електожени.Упровляващте наматки са свързани на късо през едно съпротивление от150-200 ома след това е изграден един ниво ограничител от едно съпротивление от 11 ома и ценер КС213 .
Не знам какъв е проблема но при мен ако сложа толкова малко спротивление то започва да грее ужасно и ще прекъсне.пробвал съм с различни ценери от15 до 18 волта но ефекта е сътия .Въпроса ми и на какво се дължи това и къде ми е грешката ака има такава.
valioman
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Чет Ное 23, 2006 12:31    Заглавие: Re: Импулсен Електрожен (Инвертор) Отговорете с цитат

Абе хора не мога да разбера защо ползвате тези драйверни трафчета които и да се скъсате не можете им докара фазата . има си ДРАЙВЕРИ за ключовите транзистори , даже ви препоръчвам да се замислите върху IGBT транзистори , вече са достъпни и не толкова скъпи и дефакто схемат става:
генератор ->драйвер->транзистори->траф->диоди->електрод Smile

Тъй като съм привърженик на микроконтролерите и наполседък се замислям да преработя моя с ШИМа на контролерче +H-bridge стъпало .

Поздрави!!!
Върнете се в началото
Потърси "Импулсен Електрожен (Инвертор)" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Импулсен Електрожен (Инвертор)" в Интернет

Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща
Страница 1 от 9

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

MT-MAS830FC-2SPLT-ST-KNFC-4SPLT-ST-KNPRO-AD19SSAT-SWITCH4FC-AMP-SAT/SPK-SW2125GEN-LCR-02GEN-LCR-07GEN-LCR-11GEN-LCR-10ENER-CHARGER2ENER-LIGHT2ENER-TORCH6ENER-CHARGER3GEN-LCR-01
Приятели на forum.eshop.bg
Poblizo.com : пътешествия
Service Manuals Free Download
Electronics Discussion Forum
SnimkiOt.com
Pulsator.bg
Service Diagrams
Добавки
Търси новини с Jabse
Sony сервиз
Картини Platnata.com
SEO състезание