Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Проблем с монитор Eizo FlexScan F55
Иди на страница 1, 2  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Ремонти на компютърна и офис техника-Computer and office equipment
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
V0X
Нов потребител
Нов потребител

Местожителство: Пазарджик

МнениеПуснато на: Сря Ное 15, 2006 16:52    Заглавие: Проблем с монитор Eizo FlexScan F55 Отговорете с цитат

Здравейте става дума за мониторче Eizo F55 - 17ка,кинескоп NEC, made in japan.Проблемът е че мониторът не пали.Замерих в началото на бързо без да го разглобявам целия.Оказа се че високоволтовия транзистор на ТХОто -2SC5244 прави късо между ляво и дясно краче-май бяха база и колектор,но не съм сугурен.Поръчах от сайта един транзистор и едва тогава свалих платката от шината и стария.Замерих между ляво и дясно ушенце на транзистора при положение ,че го няма-късо.Оказа се че старият е здрав,но все пак сложих новия.Включих монитор като последователно на фазата през крушка да не ми отнесе инсталацията и това е резултатът: зелено power led,оранжево power led,светва крушката (товари).Замерих наблизо и всичко изглежда стабилно-пушката има отопление,но високото го няма.Доколкото знам при тази марка май само при Сони кинескопи думтеше почти и само ТХО и затова питам. Просто ми трябва насока,защото и един прост service manual няма в нета(не намерих) за него.Блг на всеки отзовал се Crying or Very sad
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
RC
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Сря Ное 15, 2006 18:34    Заглавие: Отговорете с цитат

V0X, защо не се обърнеш към някой който има по-голямо "уважение" към полупроводниците Smile
Цитат:
...прави късо между ляво и дясно краче-май бяха база и колектор...
...Замерих между ляво и дясно ушенце на транзистора при положение ,че го няма-късо...
...пушката има отопление,но високото го няма
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Филипов
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Плевен

МнениеПуснато на: Сря Ное 15, 2006 19:48    Заглавие: Отговорете с цитат

Не ти трябва сервз мануал, а СЕРВИЗ. Може би целия ти ремонт щеще да излезе колкото си дал да купиш нов транзистор. Елементарно е да се измери. Или поне да се правят изводи дали полупроводника е станал цял проводнил след отпояване или поне елементарни знания. Над 99% от крайни транзистори за развивка се ”клатят” от драйверен ТРАНСФОРМАТОР.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Yahoo Messenger
Гост

МнениеПуснато на: Сря Ное 15, 2006 19:52    Заглавие: Отговорете с цитат

А след това премахна ли крушката и да го включиш както трябва към захранване.
Върнете се в началото
V0X
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Сря Ное 15, 2006 20:32    Заглавие: Отговорете с цитат

Защо ти не се регнеш и ще се разберем да дойдеш да го включиш.
Не знам какво е и вашето уважение към полупроводниците, но нямам намерението да тегля datasheet на транзистор наново за да може някой отново да се заяжда.Чета форума винаги като имам проблеми с монитори или телевизори.За аудио и компютърен хардуер не съм опрял дотук, което означава ,че когато някой от вас се обърне във форум ,в който съм авторитетен за помощ ,то аз по вашета логика трябва да му съсипя темата със спам колкото да натрупам някой и друг пост отгоре.
Не ме бива да обяснявам и това,което сте разбрали няма връзка с това ,което съм се помъчил да обясня.Монитори включвам през обикновена 70 W крушка за да може когато натоварят крушката да светне ,а не да издумти някой бушон по таблото.
Транзисторът не е дефектирал по никакъв начин.Нещо друго прави това късо и него определено не трябва да го има.Определено не съм простак ,който няма да сложи изолационната пластина,която я имаше или ще окъси спойка с големия индукционен чирпак.
Подходих сериозно към нещата и направо ми се реве като гледам как някои хора обръщат и форума на шоп,изпотрепвайки се да си предлагат услугите на цената на транзистора Rolling Eyes
За да разясня това е големия транзистор на радиаторчето около ТХОто.
Дърпам му спойките,махам го и меря.Между ляво и дясно краче премерени има съпротивление 0 .Монитора се пуска директно и му се включва защитата.Така натоварва ,че компа ,от който пиша се рестартира,защото е на същия бушон.
Всички транзистори мисля че са здрави.Вместо да си правя труда да търкам клавиатурата за втори път ,можеше някой да щракне на иконката на vrt disk и да ме насочи като погледне транзистора,а не да се мъчи да трупне някой и друг безмислен пост за кошчето Rolling Eyes
Върнете се в началото
andrey1988
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Ботевград

МнениеПуснато на: Сря Ное 15, 2006 20:40    Заглавие: Отговорете с цитат

Лявото и дясното краче си имат имена , "уважението " към полупроводниците е да ги знаеш.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
RC
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Сря Ное 15, 2006 20:50    Заглавие: Отговорете с цитат

V0X, демонстрираш пълна профанщина (да ме прощаваш).
Съветите бяха съвсем добронамерени и с цел да стане монитора с най-малко загуби (финансови) за теб и "здравословни" за монитора на място при човек който е професионалист в тази област (както ти твърдиш, че си в друга).
След като си се заел с подобно начинание е добре да демонстрираш поне елементарни познания (за да очакваш адекватна и смислена помощ).
Защото в този форум се знае (и без мануал), че:
-изводите на биполярните транзистори са Емитер, Колектор и База
-на такъв тип транзистори (намиращи се на това място) извода на Колектора е в средата.
-на това място транзисторите обикновенно се "клатят" от драйверно трансформаторче (свързано към Е и Б /двата крайни/) и поради тази причина след като не си го свалил си премерил нулевото съпротивление (всъщност си мерил намотката на трафчето)

С обидите и подскачането е най-лесно.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
V0X
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Сря Ное 15, 2006 21:16    Заглавие: Отговорете с цитат

Съжалявам но този гостенин за капак така ми дигна нервите ,че...
Иначе не съм толкова прост.Зубкал съм Полупроводниковата на Шишков и знам принципите,но след като не помня точното разположение и на тази машинка нямам нито datasheet ,нито vrt-disk за да кажа с точност къде е късото...
С монитори се оправям слабо,но си вдъхнах кураж след като успешно пуснах вече 3 от 5 развалени у нас,все 17 ки.Да не повярвам ,че щях да ги хвърлям на боклука,пък все 2002-2004 година.
За проба измерих едно Sony Trinitron и LG 775N(отново 2SC52xx Japan).Аз по принцип се уча сам и видях ,че нямам късо при тях и веднага обвиних транзистора. Четох в единия руски сайт(стикнатата тема) ,че при около 80% от мониторите има такъв траф и реших поради липса на инфо ,че този не е така.
Като разцъках малко се оказа ,че тези монитори имат сериозен проблем с електролитите от типа на 1uF/400V и т.н.Май ще тръгна натам Rolling Eyes
Върнете се в началото
GOSHO
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Варна - с.Тополи

МнениеПуснато на: Чет Ное 16, 2006 0:01    Заглавие: Отговорете с цитат

Laughing Laughing Laughing
Мониторите са трудни за ремонт и с познанията които имаш в тази област ще е чист късмет ако успееш да го ремонтираш.Досега от това което си писал влисаш само в авто-заблуда.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
V0X
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Чет Ное 16, 2006 0:31    Заглавие: Отговорете с цитат

Следващия път когато Филипов(виждал съм гопри нас) или някой ,който ми е познат от този форум влезне в hardwarebg с проблем от моята специалност и аз мисля да му обясня,че форумите са безполени и е по-добре вместо да се поразвие и изпоти да отиде по специалист,кой от друг с повече мнения,че да му съдерат кожата за нещо с чисто образователна цел,което аз мислех да хвърля в кофата,но надписът made in japan ме разчувства,както и тежестта на екранировката и любимите при аудио техника кондензатори на Nichicon(Филипсовите ЦД плеъри) и Rubycon BlackGate(BG).Според мен си заслужава да пробвам да потърся причина,а и монитора едва ли ще се чувства комфортно по пътя от гюма до пресата Crying or Very sad
Върнете се в началото
Потърси "Проблем с монитор Eizo FlexScan F55" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Проблем с монитор Eizo FlexScan F55" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Ремонти на компютърна и офис техника-Computer and office equipment Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети