Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Търси в цяла България :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Схема на свързване на катоден отводител ниско напрежение

Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
vstoykov
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Пон Окт 09, 2006 20:13    Заглавие: Схема на свързване на катоден отводител ниско напрежение Отговорете с цитат

Публикувах тази схема в темата за защитите от пренапрежение, но поради особената важност на идеята (по моето скромно мнение) я публикувам като отделна тема.

Това е оригиналната схема от документацията на Шнайдер електрик:

Ролята на предпазителя, който е свързан към защитата от пренапрежение е да защити защитата (Exclamation). Когато този предпазител сработи, консуматора остава без защита.

След съвсем малка (но гениална) промяна:

Такова чудо на техниката до сега не бях виждал (виждал съм само 2P и 3P предпазители, елементите на които са с еднакъв ампераж!) Cool
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
RC
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пон Окт 09, 2006 20:26    Заглавие: Отговорете с цитат

vstoykov, да ме прощаваш но твоето почна да прилича на флууд!
Другата тема да и сложа ли катинара?
Вникни малко по-внимателно в обозначенията и връзките, а и описанията (и тяхното предназначение) на отделните компоненти от изграждането на подобни защити, моля.
На картинката която си постнал се акцентира на нещо друго! Правила за монтаж (механичен, физическо разположение на отделните компоненти в "пространството").
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vstoykov
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пон Окт 09, 2006 20:33    Заглавие: Отговорете с цитат

RC написа:
vstoykov, да ме прощаваш но твоето почна да прилича на флууд!
Другата тема да и сложа ли катинара?

Другата тема си е друга, тази тема я публикувах специално за дискусия по посочената схема.

RC написа:

Вникни малко по-внимателно в обозначенията и връзките, а и описанията (и тяхното предназначение) на отделните компоненти от изграждането на подобни защити, моля.
На картинката която си постнал се акцентира на нещо друго! Правила за монтаж (механичен, физическо разположение на отделните компоненти в "пространството").

Разбира се, че виждам правилата за монтаж. Но виждам и друго - че е необходим предпазител (напр. 20А), който да защитава защитата от претоварване, който изключва само защитата, но не и защитавания обект. Според мен полза от такава "защита" няма, защото тя спира да действа в момента, в който предпазителя, който защитава катодния отводител сработи. Чрез механичната връзка, която предлагам се постига по-добра защита на защитавания обект без да се влошава защитата на катодния отводител, който трябва да защитава защитавания обект.
Върнете се в началото
RC
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пон Окт 09, 2006 20:55    Заглавие: Отговорете с цитат

vstoykov, ще имаш ли нещо против ако ти преместя темата в раздел "Общи приказки...."???

P.S. Защо според теб показаните елементи са 2Р а е нарисувано ползването само на 1-то Р ???

Последната промяна е направена от RC на Пон Окт 09, 2006 20:57; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
vstoykov
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пон Окт 09, 2006 20:57    Заглавие: Отговорете с цитат

RC написа:
vstoykov, ще имаш ли нещо против ако ти преместя темата в раздел "Общи приказки...."???

Няма проблеми. И без това темата не е съвсем по "електроника" - повече е за "монтаж на мрежи НН" Embarassed

Модерирано от RC
ОК, благодаря за проявеното разбиране.
Нядявам се, че няма проблем за това, че пиша в твоя пост.
Върнете се в началото
vstoykov
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пон Окт 09, 2006 21:11    Заглавие: Отговорете с цитат

RC написа:
Защо според теб показаните елементи са 2Р а е нарисувано ползването само на 1-то Р ???

В схемите на табла (и други части от мрежите НН) е допустимо да не се чертаят всички жила на проводниците (напр. фаза-нула или 3 фази-нула-земя). Когато в схемата са начертани всички жила на проводниците, схемата се нарича многополюсна (многолинейна), а когато се чертаят проводниците (без да се отделят отделните жила) - еднополюсна (еднолинейна).

Моля обърни внимание на това, че защитата също е двуполюсна - защитава се от пренапрежение не само фазата, но и нулата.

Инсталацията е трипроводна - фаза, нула, земя (защитно заземяване). Земята, разбира се, не се прекъсва никъде - прекъсват се само фазата и нулата, когато възникне пренапрежение между фаза/земя и/или нула/земя.
Върнете се в началото
RC
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пон Окт 09, 2006 21:24    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря за разяснението, но все пак ще се възползвам от позволението което ми даде - темата да е в друг раздел.
Върнете се в началото
alexandro28
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Окт 10, 2006 7:48    Заглавие: Отговорете с цитат

колега Стойков ,разбирам желанието ти да обориш законите на Ом и Кирхоф,никои не е успял до сега ,четеш документацията между редовете ми се струва ,а катодния отводител на Елмарк,можеш да го ползваш за музеен експонат -тва е всичко друго но не и отводител Very Happy .
До сега съм монтирал над 220 арестерни табла и групи за ниско напрежение ,е проблеми братко няма .Няма регулатори за бойлер.И каво става след тоята гениална промяна ,при възникване на импусно пренапрежение при необслужвама апаратура в 2 часа посред нош например ???импулса минава ,отводителя си чърши работата ,ресурса му обаче свършва и предпазителя изключва ,е по твоята схема гаси цялото напрежение и ако тва е асансьорна уредба ,помпена станция или захранване за лан мрежи ,сървари или алармена система например??? Не се прави така! На таблото се слага сигнална лампа ,когато защитата щракне ,то пали или не лампата( по избор) ,тя не трябва да влияе по никой начин на работата на ел.оборудването Very Happy
vstoykov
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Вто Окт 10, 2006 20:18    Заглавие: Отговорете с цитат

alexandro28 написа:
колега Стойков ,разбирам желанието ти да обориш законите на Ом и Кирхоф,никои не е успял до сега ,четеш документацията между редовете ми се струва

Тук изобщо не става въпрос за основните закони в електротехниката.
Кое точно не съм прочел (или съм прочел между редовете)? По-горе описах поведението на защитата в единия и другия вариант. Нещо некоректно в описанието на работата има ли?

alexandro28 написа:

,а катодния отводител на Елмарк,можеш да го ползваш за музеен експонат -тва е всичко друго но не и отводител Very Happy .

Това по какъв начин го разбра? Експериментално, като гледаш техническите данни в каталога или просто защото имиджда на марката не е съвсем като на Шнайдер?
Използвам SPD-C20/1P (не го бъркай с показания на картинката от другата тема - на нея се вижда да пише 5kA, а моя е с In=20kA (Imax=40kA) Up=1,8kV. Имат и 40kA-ови, но ми се сториха много скъпи и затова не си взех от тях.

alexandro28 написа:

До сега съм монтирал над 220 арестерни табла и групи за ниско напрежение ,е проблеми братко няма .Няма регулатори за бойлер.

В обсъжданата схема няма нужда от допълнителна термична защита - за термоизключвателя за бойлер писах по друг повод (там имаше варистори S14K250). И освен това термоизключвателя за бойлер може да се ползва при ток до 25А, а защитата на схемата по-горе е за по-големи токове (ако беше за малки токове нямаше да има нужда от предпазител, който да защитава катодния отводител - щеше да го защитава предпазителя, който изключва консуматорите).

alexandro28 написа:

И каво става след тоята гениална промяна ,при възникване на импусно пренапрежение при необслужвама апаратура в 2 часа посред нош например ???импулса минава ,отводителя си чърши работата ,ресурса му обаче свършва и предпазителя изключва ,е по твоята схема гаси цялото напрежение и ако тва е асансьорна уредба ,помпена станция или захранване за лан мрежи ,сървари или алармена система например??? Не се прави така! На таблото се слага сигнална лампа ,когато защитата щракне ,то пали или не лампата( по избор) ,тя не трябва да влияе по никой начин на работата на ел.оборудването Very Happy

Дали при изключване на катодния отводител да се изключват и консуматорите зависи от преценката на монтьора, който пък се съобразява с желанието на хората, които ще използват (или са собственици на) защитаваните консуматори.

В къщи нямам асансьорни уредби, помпени станции, важни сървъри, захранване на важни устройства за предаване на данни, алармени системи и т.н. За мен е по-важно да не се налага да давам няколко заплати за да заменям повредените консуматори.

Ако е еднакво важно консуматорът да не се повреди от пренапрежение и да не спира работа, е уместно да се ползва някакво непрекъсваемо захранване (UPS). Напомням, че за да работи един важен консуматор, е необходимо да не бъде повреждан от пренапрежение. Ясно ми е, че не всяко пренапрежение, което води до изключване на катодния отводител може да доведе до повреда на консуматора, но вероятността консуматора да се повреди когато няма кой да го защитава не е за подценяване.

Поради личните ми предпочитания днес монтирах до предпазителя, който изключва захранването на апартамента, предпазителя, който предпазва катодния отводител. Свързах механично двата предпазителя (използвах свредло 2мм, което си остана в отворите, които пробих). По този начин при изключване на катодния отводител ще се изключват и всички консуматори (целта е консуматорите да не остават без защита - по-важно е да не се налага да си ги купувам наново). Всичко това разбира се го монтирах в метална кутия.
Върнете се в началото
Потърси "Схема на свързване на катоден отводител ниско напрежение" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Схема на свързване на катоден отводител ниско напрежение" в Интернет

Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети