Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Двунамотков басов говорител
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Freestyle
Гост

МнениеПуснато на: Чет Авг 24, 2006 11:41    Заглавие: Двунамотков басов говорител Отговорете с цитат

Здравейте! Имам мощен стерео усилвател и бас туба с двунамотков говорител.Искам да товаря и двата канала еднакво и затова мисля да свържа едната намотка на говорителя към единият канал, а другата към другият.Имам филтър , който реже честоти над 200Hz надявам се под тази честота стерео ефектът да се губи и двете намотки да не си оказват влияние.Опасявам се ако все пак има лек стерео ефект да не би да едната намотка да индуцира ток под влияние на другата и да го връща към усилвателя.А усилвателят е доста скъпичък и не ми се ще да го товаря излишно като по този начин може би се влошава и звука.
(НЕ ЗНАМ ДАЛИ СЪМ ИЗБРАЛ ПРАВИЛНИЯТ ФОРУМ. МОЛЯ НАСОЧЕТЕ МЕ КЪМ ДРУГ АКО Е ТАКА)
Върнете се в началото
tsarya
Активен потребител
Активен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Авг 24, 2006 15:09    Заглавие: Отговорете с цитат

Идеята на 2-те намотки на шпулата е да може да се връзват или паралелно или последователно, но към един сигнал винаги!
Замисли се какво става, когато ги вържеш на различни сигнали (2 канала) и единият е дефазиран спрямо другия... особено ако е на 180 градуса... Едната намотка ще иска да бута напред мембраната, другата назад и накрая резултата ще е 0 Smile

Така че, моят съвет е да не го правиш така.

А по отношение на стерео-то, няма как да го направиш с един говорител, дори и той да има 2 намотки... Идеята на стереото е да имаш 2 източника на звук, затова са ляв и десен канал... иначе ако е 1 то винаги е моно.
valentin subashov
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Враца

МнениеПуснато на: Чет Авг 24, 2006 15:32    Заглавие: Re: Двунамотков басов говорител Отговорете с цитат

Freestyle написа:
Здравейте! Имам мощен стерео усилвател и бас туба с двунамотков говорител.Искам да товаря и двата канала еднакво и затова мисля да свържа едната намотка на говорителя към единият канал, а другата към другият.Имам филтър , който реже честоти над 200Hz надявам се под тази честота стерео ефектът да се губи и двете намотки да не си оказват влияние.Опасявам се ако все пак има лек стерео ефект да не би да едната намотка да индуцира ток под влияние на другата и да го връща към усилвателя.А усилвателят е доста скъпичък и не ми се ще да го товаря излишно като по този начин може би се влошава и звука.
(НЕ ЗНАМ ДАЛИ СЪМ ИЗБРАЛ ПРАВИЛНИЯТ ФОРУМ. МОЛЯ НАСОЧЕТЕ МЕ КЪМ ДРУГ АКО Е ТАКА)

Правилно мислиш.Но трябва да имаш два филтъра(за всяка намотка на високоговорителя по един).
При ниски честоти стереоефектът е много малък,не се притеснявай.
Внимавай за правилното свързване на всяка намотка на високоговорителя- минуса на намотката с минуса на съответния изход на усилвателя.
Успех.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
veskobx
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Чет Авг 24, 2006 17:05    Заглавие: bass Отговорете с цитат

"Идеята на 2-те намотки на шпулата е да може да се връзват или паралелно или последователно, но към един сигнал винаги! "
Съвсем друга е идеята...
Върнете се в началото
tsarya
Активен потребител
Активен потребител

МнениеПуснато на: Чет Авг 24, 2006 22:03    Заглавие: Отговорете с цитат

Не пречи да я споделиш Smile идеята...
wesko dilow
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: гр.Враца

МнениеПуснато на: Чет Авг 24, 2006 22:18    Заглавие: Двунамотков басов говорител Отговорете с цитат

Повярвай на колегите по-горе!Ниските тонове не могат да се локализират при стереозвучене.Помисли защо в някои тв. приемници,магнитофони с 3д бас система басовият говорител е само един,а не за всеки канал отделно?!В много телевизори,които ремонтирам,често срещам басови колони с два канала и само единят е свързан.Помисли за гореписаното,за грешно връзване на фазите,какво би станало?
Върнете се в началото
valentin subashov
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пет Авг 25, 2006 9:07    Заглавие: Отговорете с цитат

При неправилно свързване на една от намотките единя сигнал ще бъде дефазиран на 180 градуса и звук няма да има(или ще бъде много-много слаб),но това не значи че ще му изгори усилвателя.Но като гледам човека не е толкова тъп както на някои им се струва,а и затова му напомних да внимава как свързва изводите на високоговорителя.Аз лично ползвам три 12 инчови двунамотъчни субууфера свързани към двата изхода на три усилвателя(първия вече 5 години) и досега още нищо не съм изгорил(Ползвам ги на три различни места към три различни усилвателя).
На мен лично идеята високоговорителя да е с две намотки и да ги свързваш или паралелно или последователно ми се струва меко казано интересна-единственно ако е 2х4 ома и ги свържеш в паралел става 2 ома и е приложимо в автомобилното озвучаване за получаване на по-голяма мощност,обаче за в къщи тоя номер не минава защото ще изгори усилвателя(поне аз не знам да има домашен усилвател за 2 ома товар).
Върнете се в началото
Malibu
Гост

МнениеПуснато на: Пет Авг 25, 2006 13:44    Заглавие: Отговорете с цитат

Това, че ухото не може да локализира баса и не се усеща стере ефект, не означава че могат да се свързват изходите на двата канала към една шпула. Винаги ще има фазова разлика между двата канала, била тя и 20 градуса, и резултата ще е боза при ниските честоти. tsarya e прав.
Върнете се в началото
valentin subashov
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Съб Авг 26, 2006 12:51    Заглавие: Отговорете с цитат

При използване на един басов високоговорител винаги ще има невъзпроизведени честоти или малки фазови разлики,но това не е проблем само на двунамотъчните високоговорители,а на всички които използват един басов високоговорител(subwoofer)-тоест доста от продаваните озвучителни системи го имат този проблем.
Върнете се в началото
Gryp
Нов потребител
Нов потребител

Местожителство: Сандански

МнениеПуснато на: Нед Авг 27, 2006 21:59    Заглавие: !!!!!!! Отговорете с цитат

Защо е всичката тази шумотевица .....
Laughing
просто неможе ли да подадете и на двете стапала да усилват един и същ сигнал ... пак ако човек не усеща стерео при НЧ дали това означава ,че разликата в сигнала няма да се усети от викокоговорителя Wink
Потърси "Двунамотков басов говорител" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Двунамотков басов говорител" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети