Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Опит за българска търсачка или Ама нали има Google?

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
plamensl
Site Admin

МнениеПуснато на: Вто Авг 22, 2006 12:46    Заглавие: Опит за българска търсачка или Ама нали има Google? Отговорете с цитат

Напоследък все повече се замислям върху това, как хората безрезервно приеха монопола на Google върху търсенето в Интернет. Може би защото компанията успя да се разграничи от имиджа, присъщ на големите корпорации, тя има милиарди щастливи потребители, които рядко се замислят за алтернативи.
Когато започнахме да показваме http://www.jabse.com, дойдоха и първите мнения от рода "Ама нали има Google?"
Целта ни при създаването на http://www.jabse.com не е да се мерим с Google по мащаб на начинанието, а просто да направим някои неща по друг начин, който може да се окаже по-подходящ за условията на родния Интернет и е по-тясно свързан с българския език. Ето и някои от особеностите на търсачката:
- Jabse.com самостоятелно сканира сайтове от българското Интернет пространство (само от него), като следва редиректи, поддържа фреймове и SSL, сканира pdf файлове, следва линкове area href, индексира български сайтове, които не се отварят от чужбина, премахва идентификатора на сесия от URL (от типа sid=b41c9789e472760478c36aa8c67597a7, което намалява значително повтарящи се данни)
- Jabse.com подрежда независимо индексираните страници в съответствие с тяхната важност, която се определя от входящи линкове, идващи САМО от български страници, като се стреми да елиминира дублиращи се и реципрочни връзки. При пресмятането на важността на дадена страница участват и нейната надеждност, време на живот и други фактори, спомагащи за по-обективна преценка на значението и.
- При сканирането на даден документ, паякът на Jabse.com го разбива на отделни думи, като за тези от българския език се намира основната форма на думата, което дава възможност за търсене независимо от конкретната граматическа форма, в която думата се среща в страницата.
- Jabse.com събира и показва и допълнителна информация за документа, сайта и сървъра, на който е разположен, което помага да се прецени надеждността на информацията, представена в даден документ, както може да се види в следния пример http://www.jabse.com/info.php?did=%A5%9F%A5%9E%B1%9F%A8
- Jabse.com е базиран изцяло на технологии с отворен код: FreeBSD, Apache, PHP и MySQL

Иска ни се Jabse да се доизгражда и настройва според своите потребители, поради което стартирахме и форум на адрес http://forum.jabse.com/ - ако нещо не ви харесва, оплачете се.

Jabse.com, 22.08.2006, София
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
kocka
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Сря Авг 23, 2006 0:05    Заглавие: Re: Опит за българска търсачка или Ама нали има Google? Отговорете с цитат

Здравейте,поздравления за начинанието.Но има какво да се работи още по-него.Пробвах търсачката да видя имали ефект.Зададох за търсене думата "Вицове"
А резултатът е следният:На първата страница ми изкарва сайтoвете dir.bg,gotovi.com само защото в двата сайта има линк към някакъв си сайт за вицове.Още показва gbg.bg,vicove.gbg.,netinfo.Сайтовете са на една компания но и в двата сайта има линк към www.vicove.gbg.bg
Това не е никакъв ползотворен резултат от търсене.А като напишеш в гоогле вицове ще ти излязат резултати само към сайтове с вицове.
Извинявам се за критиката,но тя винаги е полезна.

Последната промяна е направена от kocka на Пет Сеп 15, 2006 10:03; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Private
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Авг 23, 2006 8:07    Заглавие: Re: Опит за българска търсачка или Ама нали има Google? Отговорете с цитат

plamensl написа:
Напоследък все повече се замислям върху това, как хората
безрезервно приеха монопола на Google върху търсенето в Интернет.
Когато Интернет навлизаше, имаше десетки различни търсачки.
Google промени тази ситуация и обезсмисли почти всички алтернативи.
Според мен това е по-конструктивен подход, отколкото във всяка страна
да има собствени търсачки, пригодени за съответните национални особености.
plamensl написа:
просто да направим някои неща по друг начин, който може да се окаже по-подходящ
за условията на родния Интернет и е по-тясно свързан с българския език.
Аз лично бих предоставил тази информация на Google. Smile
ARTU
Активен потребител
Активен потребител

Местожителство: Стара Загора

МнениеПуснато на: Сря Авг 23, 2006 8:30    Заглавие: Отговорете с цитат

Направих опит - стендов моделизъм - излиза ми ЕДИН резултат към категориите в Гювеч Shocked Shocked Shocked
Със "scale models" не ми излиза НИЩО. Със scale models ми излизат резултати САМО със scale.

Та знчи който ползва тая търсачка НЕ МОЖЕ да ми намери сайта - www.scalemodels-bg.com

С google в първия случай сайтът се появява като ПЪРВИ резултат от 521

Във втория случай излизат 2,120,000 резултата!!!

В третия - около 134,000,000 Exclamation

Резултатът от теста е категоричен - ползвайте си google Cool Laughing
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tchav
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Авг 23, 2006 10:11    Заглавие: Отговорете с цитат

И аз правих доста експерименти, не искам да ви обременявам с примерии трябва да ви кажа, че jabse ми харесва.
Друго не ми харесва, това че и регистрираните потребители трябва да вкарват кода, който ми предстои да вкарам след малко.
Върнете се в началото
slav4o.com
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Велико Търново

МнениеПуснато на: Сря Авг 23, 2006 10:35    Заглавие: Отговорете с цитат

Това чудо е направило кеш на страницата ми на 22.март.2006 Shocked
хубаво е че има и там нещо като кредор, само че ще е хубаво каато се превключи на кирилица да си стои докато не го върна на латиница а така след всяко търсене минава на латиница.
Върнете се в началото
guitman
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Сря Авг 23, 2006 11:27    Заглавие: Отговорете с цитат

Мисля че не е лошо да споделяте забележките си, положителни или отрицателни, във форума на сайта. Така ще можем да очакваме някакви резултати.
plamensl
Site Admin

МнениеПуснато на: Пет Сеп 15, 2006 9:36    Заглавие: Отговорете с цитат

Ранно демо на една моя идея
http://www.jabse.com/free/

Още няма достатъчно индексирани страници, но ми се иска да събера мнения. Ако някой се сеща за още free сървъри - нека сподели.
Върнете се в началото
Потърси "Опит за българска търсачка или Ама нали има Google?" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Опит за българска търсачка или Ама нали има Google?" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети