Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
ATX power unit >>> зарядно за автомобилен акумулато
Иди на страница 1, 2  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
lz3dq
Активен потребител
Активен потребител

МнениеПуснато на: Пон Авг 21, 2006 23:04    Заглавие: ATX power unit >>> зарядно за автомобилен акумулато Отговорете с цитат

Винаги съм се чудил какво ще излезе от тази идея. Търсих тук доста по форума, но точно за това не успях да открия някой пост. На теория според мен би трябвало да работи.
ОВ на TL494 съм я нагласил при товар 3А да връща на 12V където е изхода - 14.4V

Има 2 недостатъка
- при силно разреден акумулатор зарядния ток в началото може да е доста по голям
- незнам как ще се отрази формата на тока върху процесите в акумулатора

И така, при първа възможност смятам да изтествам тази идея с една постановка.
Ако някой знае има идей или опит за този вариат нека да сподели Smile
Приемам всякакви съвети Wink
(")_(")
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
slav4o.com
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Велико Търново

МнениеПуснато на: Вто Авг 22, 2006 8:06    Заглавие: Отговорете с цитат

Някак да се следи зарядния ток чрез пада на напрежение върху мощен нискоомен резистор. Тогава задължително трябва да се следи и напрежението върху акумулатора или то да е ограничено за да не се презареди. Това става с компаратори.
Върнете се в началото
Shtur
Гост

МнениеПуснато на: Вто Авг 22, 2006 21:36    Заглавие: Re: ATX power unit >>> зарядно за автомобилен акуму Отговорете с цитат

lz3dq написа:
Винаги съм се чудил какво ще излезе от тази идея. Търсих тук доста по форума, но точно за това не успях да открия някой пост. На теория според мен би трябвало да работи.
ОВ на TL494 съм я нагласил при товар 3А да връща на 12V където е изхода - 14.4V

Има 2 недостатъка
- при силно разреден акумулатор зарядния ток в началото може да е доста по голям
- незнам как ще се отрази формата на тока върху процесите в акумулатора

И така, при първа възможност смятам да изтествам тази идея с една постановка.
Ако някой знае има идей или опит за този вариат нека да сподели Smile
Приемам всякакви съвети Wink

Да става и то доста добро зарядно но Idea Exclamation
Exclamation Exclamation
Има един недостатък ако директно го включиш така за 1 път на месец не е проблем, но ако често го ползваш за зареждане този акумулатор ще здаде багажа заради сулфатизиране на полчите поради зареждане с изцяло прав и филтриран ток Exclamation Exclamation Exclamation
Аз си реших този проблем като на извод 1 си направих една схемка с конролер която подава импулси да намалява напрежението до 8-9V и успоредно на акумулатора съм закачил една 10W крушка за товар.
Така имаш заряд с 1/10 и разряд с 1/20 от капацитета на акумулатора .
като импулса за разреждане е 1/4 демек 20мс зареждаш и 5 мс разреждаш, не збравяй да махнеш големия кондензатор на изхода и да сложиш не повече от 50мкф.
По тоози начин си възстанових един акумулатор който държеше напрежение 11.5-11.7 v и беше на 5г.
Върнете се в началото
lz3dq
Активен потребител
Активен потребител

МнениеПуснато на: Вто Авг 22, 2006 22:12    Заглавие: Мерси на Slav4o и Shtur за съветите..... Отговорете с цитат

Мерси на Slav4o и Shtur за съветите. И аз смятам че токът от изхода на ATX не от най подходящите за тази цел, но да се надяваме да не се налага заряд по често от месец Smile .
Бяха ми обещали днес един издъхнал акумулатор но работата не стана.
При мен имам само един 12V 7.2A от UPS но смятам че няма да е добър товар.
Дойде ми на идея на 1 краче на TL494 на ОВ вместо постоянно съпротивление може да се слофи едно потенциометърче и така ще може да се регилира в някакви граници напрежението и от там токът на заряд.
А лампата ще я сложа задължително, кондензатора съм го махнал вече Wink
Продължавам с опитите - важното е желание да има Wink
(")_(")
Върнете се в началото
slav4o.com
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Сря Авг 23, 2006 11:15    Заглавие: Отговорете с цитат

Защо махаш кондензатора импулси ли искаш да плъзнат ?
Ако искаш заряд-разряд може с един мултивибратор и реле (ключов транзистор)
Върнете се в началото
11
Гост

МнениеПуснато на: Сря Авг 23, 2006 20:31    Заглавие: 11 Отговорете с цитат

lz , спри опитите моля те ,не става . земи си траф 17в изход , без диоден изправител Surprised , тиристор и рц верига за управление и краи. Хвърли усилията в дизаина на кутията и волтмер , вграден.
Върнете се в началото
Shtur
Гост

МнениеПуснато на: Чет Авг 24, 2006 16:10    Заглавие: Ha Отговорете с цитат

slav4o.com написа:

Да все пак трябва да има кондензатор но да е по малък, аз обясних как съм го направил , дори и с 555 става , правиш си генератор да ти вади 20мс импулс, като на изхуда му след него още един да се включва и да пуска 5 мс импулс да стане като чакащ мултивибратор, този импулс го правиш да е ------_-- подаваш го към краче 1 през диод и съпротивление последователно , да е така че когато е импулса да се намали изходното напрежение до 7-8V да не я гаси съвсем , ако искаш да я гасиш се подава на 4 извод такъв импулс _____--_ и всичко е ОК.
Не забравяй и товара от 700МА или 10W крушка Smile
Върнете се в началото
slav4o.com
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Чет Авг 24, 2006 17:06    Заглавие: Re: Ha Отговорете с цитат

Shtur написа:
slav4o.com написа:

Да все пак трябва да има кондензатор но да е по малък, аз обясних как съм го направил , дори и с 555 става , правиш си генератор да ти вади 20мс импулс, като на изхуда му след него още един да се включва и да пуска 5 мс импулс да стане като чакащ мултивибратор, този импулс го правиш да е ------_-- подаваш го към краче 1 през диод и съпротивление последователно , да е така че когато е импулса да се намали изходното напрежение до 7-8V да не я гаси съвсем , ако искаш да я гасиш се подава на 4 извод такъв импулс _____--_ и всичко е ОК.

Мда сега разбрах, слагаш малък кондензатор за да станат по-остри фронтовете на импулсите но пък не съм убеден че това е необходимо, то обикновено има 1000 - 2200 uF на 12 V което не вярвам да заглади особено, импулсите. Хитро е решението така си спестяваш реле или ключов транзистор.
Върнете се в началото
todyn
Гост

МнениеПуснато на: Пет Авг 25, 2006 22:07    Заглавие: Отговорете с цитат

А от къде се пали това захранване,че мойто няма ключе.
Върнете се в началото
Shtur
Гост

МнениеПуснато на: Съб Авг 26, 2006 9:22    Заглавие: Re: Ha Отговорете с цитат

slav4o.com написа:
Shtur написа:
slav4o.com написа:

Мда сега разбрах, слагаш малък кондензатор за да станат по-остри фронтовете на импулсите но пък не съм убеден че това е необходимо, то обикновено има 1000 - 2200 uF на 12 V което не вярвам да заглади особено, импулсите. Хитро е решението така си спестяваш реле или ключов транзистор.

Ако мислиш че не съм пробвал с големите кондензатори се лъжеш Smile
Необходимо е ако искаш да има десулфатизация , играл съм си няколко дена за да установя колко да е максималния капацитет Idea Exclamation
Върнете се в началото
Потърси "ATX power unit >>> зарядно за автомобилен акумулато" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "ATX power unit >>> зарядно за автомобилен акумулато" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети