Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Проблем с УСИЛВАТЕЛ РЕСПРОМ "СТУДИО2" 2Х35

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Ремонти (на битова електроника)- Electronic equipment repairs
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
XtremE
Гост

МнениеПуснато на: Пет Сеп 10, 2004 18:56    Заглавие: Проблем с УСИЛВАТЕЛ РЕСПРОМ "СТУДИО2" 2Х35 Отговорете с цитат

Здравейте.Имам следния проблем с усилвател РЕСПРОМ СТУДИО2.
Единия канал изчезна преди няколко дни.Отворих го и започнах да изследвам къде е проблема.Усилвателя има едно стъпало и явно някаква предусилвателна схема на която се намират и потенциометрите за усилване,ляво,дясно и т.н. Та започнах да замервам стъпалото .Съставено е от 2 канала огледални,не можах да намеря повредени транзистори както и повредени елементи в неработещия канал,разбира се не съм сигурен че измерих всичките,но доколкото знам ако и един е повреден то поне още наколко няма да дават показанята като на работещия.От предусилвателната схема идват 2 кабела за единия и другия канал.Когато им разменя местата лявата колона продължава да свири,което ме навежда на мисълта че преди стъпалото всичко е наред.Обаче ако оставя само кабелчето дясната колона и увелича потенциометъра за сила докрай,започва да свири дясната.Ако обаче намаля малко потенциометъра за усилване се чува само бучене и пръщене.Когато обаче пъхна в стъпалото кабелцхето за лявата колона дясната изчезва.Та въпроса ми е ,някой има ли представа къде може да е проблема.Не съм много напред с електротехниката ,този усилвател ми е сложен.Досега съм се занимавал само с по-простички схеми,да не говорим че самия усилвател е доста неприятно направен и меренето става трудно както и разглобяванто.
Върнете се в началото
auviteh
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: софия

МнениеПуснато на: Съб Сеп 11, 2004 7:05    Заглавие: Отговорете с цитат

Проблема ти е в крайното стъпало.Провери всички транзистори в него
те са само седем.Провери първо ценера на 12волта и веригата до него.Често прекъсва пистата от предпазителя до гасящото съпротивление за него.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Гост

МнениеПуснато на: Съб Сеп 11, 2004 10:36    Заглавие: Отговорете с цитат

Ценера е наред 12в са и двата.Колкото до транзисторите май и те са наред.Проверих ги но ми се струва че бяха повече от 7.И двата канала дават еднакви показатели на всички елементи които успях да проверя. +-1-2% някои но това не е проблем.
Върнете се в началото
sacho
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: гр.ПЛЕВЕН

МнениеПуснато на: Съб Сеп 11, 2004 11:37    Заглавие: Отговорете с цитат

Този усилвател е един от най простите и удобни за ремонт.Та по въпроса за кабелчетата не ми стана много ясно но направи проверката така : Вземи само едното кабелче (другото го извади )и го слагай първо отляво после отдясно. Ако преди него всичко е наред и след него имаш проблем ще работи здравия а няма да работи повредения.Ако се съмняваш за предусилватела направи пробата с другото кабелче.Потенциометъра за баланс в средата и този за усилване почти на нула защото при тези проби има пикове и може да издумка и здравия. Успех Very Happy
fishev
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Перник

МнениеПуснато на: Съб Сеп 11, 2004 11:42    Заглавие: Отговорете с цитат

Ако са ти здрави стъпалата обикновенно прекъсват потенциометрите погледни и тях
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
xtreme
Гост

МнениеПуснато на: Съб Сеп 11, 2004 12:43    Заглавие: hmm Отговорете с цитат

Май проблема е в потенциометъра за баланс.На левия канал и двете кабелчета работят.На десния се чува звук само ако левия не е пуснат и потенциометъра за баланс е на определени положения а този за усилване е докрай.Което е супер странно.Ако този за усилване не е докрай има пукане и бучене.
Върнете се в началото
auviteh
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: софия

МнениеПуснато на: Съб Сеп 11, 2004 13:10    Заглавие: Отговорете с цитат

Не търси под вола теле.Щом левия канал ти свири с двете кабелчета.това значи че предусилвателите ти работят.Наблегни на дясното крайно стъпало.Вярно е че са повече от седем.Бих ти препоръчал да ги смениш всичките нито са скъпи нито са кът.Ако си ги свалял преди това,не гледай означенията на платката за емитер,база,колектор.Не знам на коя от двете означенията на драйверните транзистори не отговарят.
Върнете се в началото
wesko dilow
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: гр.Враца

МнениеПуснато на: Нед Сеп 12, 2004 23:05    Заглавие: ПРОБЛЕМ С УСИЛВАТЕЛ СТУДИО 2-35ВТ. Отговорете с цитат

Успех!Наистина много елементарен и лесен за ремонт.Откачи входните съединители с ширмован кабел и с пинцета пипни активните щифтове на крайните стъпала и слушай брума в двете колони-трябва да звучат еднакво.Ако единят канал не брумира,а се чува по-слабо и с пръщене-значи този канал не ти работи.Като начало виж предпазителите или ги размени с тези от здравия канал.Премери крайните транзистори в съмнителния канал-2N3055=KD502\503. и ако всичко е наред имаш само 2 регулировки-начален ток и дрейф на нулата.Сваляш единя предпазител-например в +32в.и включваш амперметър и при окъсен вход на кр.стъпало с тримера за нач.ток регулираш 30-35mA.ток на покой.Слагаш предпазителя и с включена тонколона,без сигнал на входа мериш в колоната и регулираш с другия тример възможно най ниско напрежение-например 10-15mV.След това включи куплунгите от предусилвателя-и газ!Но внимавай с мощността-този усилвател няма защита от късо в изхода и претоварване по мощност.Успех!
Върнете се в началото
Потърси "Проблем с УСИЛВАТЕЛ РЕСПРОМ "СТУДИО2" 2Х35" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Проблем с УСИЛВАТЕЛ РЕСПРОМ "СТУДИО2" 2Х35" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Ремонти (на битова електроника)- Electronic equipment repairs Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети