Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Съвет за UPS
Иди на страница 1, 2  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
ttt
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Чет Юли 13, 2006 10:33    Заглавие: Съвет за UPS Отговорете с цитат

Здравейте . След последната буря ми изгърмя захранването на компютъра Sad , по време на бурия и проливен дъжд лампите примигват и компютъра или се рестартира или изключва Sad Не съм на ясно какво да гледам и как да подбера UPS . Може ли някой да помогне с избора ? Естествено и да не е с много висока цена . Искам нещо което ще ме предпази от повторни случки и естествено да съм сигурен , че е надеждно .
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
petrushinov
Активен потребител
Активен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Юли 13, 2006 12:54    Заглавие: Отговорете с цитат

Преди да отидеш и да си купиш UPS трябва да си наясно какво ще захранваш и каква ще ти е консумацията .Например за компютъра ти с монитора 500W ще ти е достатъчен . Съвсем примерно монитора консумира 150W компютъра е с 300W захранване (това неозначава , че компютъра консумира 300W ! зависи от хардуерната конфигурация и от натоварването на процесора във всеки един момент) . Приемаме ,че максималната консумация на компютъра може да достигне 200-250W . Казахме : монитор 150W и компютър 250W = 400W . Един 500W UPS би ти помогнал като имаме 100W запас ,пък и най - добре е винаги поне 10% да сме под номиналната мощност . Това важи само за компютъра ,ако включваш аудио система ще трябва да се съобразиш и с други неща. Важно е също и времето за превключване от мрежа на акумулатор за компютъра е желателно това време да не надвишава 5-7ms около 10ms рестартира. Ако съм бил полезен ще се радвам Smile
Върнете се в началото
ttt
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Пон Юли 17, 2006 9:38    Заглавие: Отговорете с цитат

Ами да като се замисля няма да е зле и уредбата да си включа Smile поне като няма ток да си слушам музика Smile При това положение с какво трябва да се съобразя? На нея пише 120 вата на задния панел където е написано на колко волта се захранва и колко херца.
Върнете се в началото
tropper
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Юли 17, 2006 10:55    Заглавие: Отговорете с цитат

Малко допълнения - мощността, която дават на UPS се измерва във VA (волт-ампера) и представлява комплексната мощност, която може да се черпи от устройството. Мощността във ватове е реалната мощност или в общия случай е съизмерима със средната мощност. Когато захранването на компютъра не е направено с PFC, то черпи голямо количество реактивна мощност (VAr) от мрежата - може би около два пъти реалната, така че комплексната (VA) с приближение може да се вземе като 1.5 пъти реалната (W). Тази сметка е "на око", но е близо до истината и е добре да се има впредвид при избор на UPS.

За слушането на музика се шегуваш, нали Wink Един 600VA UPS обикновено е изпълнен с батерия 12V/7AH, и държи максималното натоварване за не повече от 5мин. Ако си вързал саунда на ПС-то през уредбата наистина е добре и тя да е с него в УПС-а.

П.С. Ако уредбата е с импулсно захранване - проблеми няма, ама за тази мощност сигурно е с трансформаторно - тогава е добре изходното напрежение на УПС-а да има близка форма до синусоидалната (честно казано не съм замервал съвременен евтин УПС да ти кажа какви са тенденциите Embarassed ).
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
stargate
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Пон Юли 17, 2006 12:31    Заглавие: Отговорете с цитат

ttt - като гледам и ти искаш да направиш като мен в къщи Smile лошо няма Smile и аз съм си включил компютъра , уредбата , безжичния телефон и една 60В нощна лампа в инвертора. Преди 3 месеца си взех инвертор от тези тук : www.sinecare.com за твоя случай е подходящ защото са с чиста синусоида , и пре спокойно межеш да включваш каквото пожелаеш , моя също има и AVR демек на изхода винаги имам стандартни напрежения без значение какво имам на входа на инвертора. Моя е 700W . Успех и дано съм бил полезен.
Върнете се в началото
mishomvp
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Златоград

МнениеПуснато на: Пон Юли 17, 2006 12:49    Заглавие: Отговорете с цитат

stargate написа:
ttt - като гледам и ти искаш да направиш като мен в къщи Smile лошо няма Smile и аз съм си включил компютъра , уредбата , безжичния телефон и една 60В нощна лампа в инвертора. Преди 3 месеца си взех инвертор от тези тук : www.sinecare.com за твоя случай е подходящ защото са с чиста синусоида , и пре спокойно межеш да включваш каквото пожелаеш , моя също има и AVR демек на изхода винаги имам стандартни напрежения без значение какво имам на входа на инвертора. Моя е 700W . Успех и дано съм бил полезен.

А на каква цена го взе ?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stargate
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Пон Юли 17, 2006 12:56    Заглавие: Отговорете с цитат

280 лева с 2 години гаранция . Доволен съм Smile И най ми харесва , че съм отделен галванично от мрежата.
Върнете се в началото
ttt
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Вто Юли 18, 2006 11:25    Заглавие: Отговорете с цитат

stargate може ли да ми поясниш по точно как работи този AVR ?
Върнете се в началото
poce
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Сря Юли 19, 2006 13:53    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте Smile като гледам и тук се е заформила дискусия за въпросните инвертори. Преди няколко дни и аз си взех от тези , моя е 500W . Реших да го изследвам , да видя за какво иде реч. Ще изброя до сега какво съм направил:

ttt по твоето питане за AVR:
Първичната намотка на инвертора е разделена на секций. В зависимост от входното напрежение трансформатора работи като повишаващ или понижаващ . Превключването между секциите става с релета. По просто казано на входа мога да имам от 90-300 волта (от мрежата) на изхода винаги имам стандартното напрежение от 220 волта , като това нещо се постига с превключването на секциите на трансформатора и той работи като повишаващ или понижаващ. Това е AVR (Automatic Volt Regulation). В същото време има и AVR на входа на акумулатора . Иначе казано колкото повече работи на акумулатор акумулатора се разрежда и напрежението спада . Тук AVR регулира ШИМ-а (Широчино Импулсна Модулация) по този начин изходното напрежение не се променя при постепенната промяна на напрежението от акумулатора.

За претоварването - в ръководството ми бяха изброили при различни претоварвания след колко време сработва защитата. Реших да видя какво става на изхода когато е на акумулатор при кратковременни претоварвания . За целта използвах флекс 500W на който стартовата мощност надхвърля 1000W .
На изхода наблюдавах :
в първия момент когато електромотора още не е навлезнал в обороти и консумацията е много над номиналната на инвертора , той регулира изходното напрежение в случая наблюдавах спад във височината на вълната (спад в напрежението) като по този начин инвертора регулира консумираната мощност от него и непозволява да бъде претоварен . Стана ми интересно и погледнах как следи консумираната мощност . Подхода е много добър . С токов трансформатор се следи тока на изхода . Предимството на това схемно решение е , че физически токовата защита е отделена от изхода . Каквито и претоварвания да стават на изхода самата защита е отделена галванично. Варянт тя да пострада и евентуално да не сработи няма.

За хармоничните изкривявания :
Измерих THD - то на изхода цифрите бяха:
на товар без реактивна мощност-2.4%
на товар с реактивна мощност (в случая компютъра)-2.8%
(това на акумулатор)
за сравнение измерих THD-то на енергото-2.5%

Довечера мисля да го поразгледам още малко. Ако има интерес може да споделя още информация.
Върнете се в началото
ttt
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Чет Юли 20, 2006 10:03    Заглавие: Отговорете с цитат

poce супер си Smile много ме радват ентусиасти като тебе Smile
Върнете се в началото
Потърси "Съвет за UPS" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Съвет за UPS" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети