Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
светлинно/лазерно предаване на ethernet сигнали
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Радослав_Радев
Нов потребител
Нов потребител

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Вто Юли 04, 2006 0:12    Заглавие: светлинно/лазерно предаване на ethernet сигнали Отговорете с цитат

Здравейте приятели на електрониката. Smile
Значи интересуваме дали някой знае сравнително евтина и ефикасна схема на такова устройсво.
Един върл радиолюбител ми подхвърли идея за СВЧ трансвер, това наистина би било ефикасно, но ще трябва да модулирам/демодулирам сигнала => процеса се оскъпяваи ослужнява. Самите радио схеми са прицизни и трудни за "оживяване", именно това ме отказа от тази иначе добра идея.
Та си мисля аз, че най-удачният начин е лазера. Претенции към източника на светлина нямам но най-важното е да смогва на голямата тактова честота на серииното предаване на ethernet сигнала. А ако и линкне на 100mbits ще е супер.
Мисля, че това ще е решение на проблема 2007 с кабелите висяши между блоковете.
Аз работя в квартален ISP, идеята ми е всички тези линкове м/у 10 и 150 метра да се заменят с именно такива уствойства.
Но не съм сигурен до колко е удачен лазерния метод, тай като и най-слабия дъжд би предизвикал пречупване на лъча => отклоняване от приенния фототранзистор.
До тука се сетих, че може да се взаимства от сателитните чинии концентрирането на цялата светлина в една точка незавизимо от ъгъла и мястото и на падане. Разполагането на фототранзистора във фокуса на събирателно (вдлъбнато) огледало би преудоляло в известна степен отлоненията на лъча, в следствие на пречупване, слягането на големите сгради и люлеенето им в следствие на вятъра.
Очаквам вашите предложения и мнения. Smile
Благодаря предварително!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mishomvp
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Златоград

МнениеПуснато на: Вто Юли 04, 2006 7:10    Заглавие: Re: светлинно/лазерно предаване на ethernet сигнали Отговорете с цитат

Радослав_Радев написа:
Здравейте приятели на електрониката. Smile
Значи интересуваме дали някой знае сравнително евтина и ефикасна схема на такова устройсво.
Един върл радиолюбител ми подхвърли идея за СВЧ трансвер, това наистина би било ефикасно, но ще трябва да модулирам/демодулирам сигнала => процеса се оскъпяваи ослужнява. Самите радио схеми са прицизни и трудни за "оживяване", именно това ме отказа от тази иначе добра идея.
Та си мисля аз, че най-удачният начин е лазера. Претенции към източника на светлина нямам но най-важното е да смогва на голямата тактова честота на серииното предаване на ethernet сигнала. А ако и линкне на 100mbits ще е супер.
Мисля, че това ще е решение на проблема 2007 с кабелите висяши между блоковете.
Аз работя в квартален ISP, идеята ми е всички тези линкове м/у 10 и 150 метра да се заменят с именно такива уствойства.
Но не съм сигурен до колко е удачен лазерния метод, тай като и най-слабия дъжд би предизвикал пречупване на лъча => отклоняване от приенния фототранзистор.
До тука се сетих, че може да се взаимства от сателитните чинии концентрирането на цялата светлина в една точка незавизимо от ъгъла и мястото и на падане. Разполагането на фототранзистора във фокуса на събирателно (вдлъбнато) огледало би преудоляло в известна степен отлоненията на лъча, в следствие на пречупване, слягането на големите сгради и люлеенето им в следствие на вятъра.
Очаквам вашите предложения и мнения. Smile
Благодаря предварително!

Мисля, че при наличието на безжични устройства няма смисъл да се прави нещо, което не е изпитано и не се знае дали е стабилно
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
bobykafe
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Стара Загора

МнениеПуснато на: Вто Юли 04, 2006 7:52    Заглавие: Отговорете с цитат

И какъв ще е лазера, "мигащ" на 100 MHz?
Някога, когато лан картите бяха още 10Мбитови, се чудехме за този въпрос. Идеята беше- обикновено лазерно светодиодче от показалка за 1 лев /тогава бяха 3 лева Smile /, но изпитахме затрудненния с приемника, а насочването на лъча на разстояние над 200 метра е кошмар, да не говорим за всеки поток топъл въздух, който ще го отклони с метри...
Върнете се в началото
tropper
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Юли 04, 2006 12:11    Заглавие: Отговорете с цитат

Мдааа и аз навремето се бях пробвал в тая насока, но нищо не излезе Sad

Има няколко руски и чешки проекта, бях намерил в нета тогава, които бяха подкарали връзката на 10МБит на стотина метра, но си е кошмарно.
Наричат го Free Space Optics.
За дъжда правилно си се ориентирал - дъжда и мъглата особено са най-големите врагове на такъв проект.
А всъщност има комерсиални устройства, които го правят това нещо и работят относително стабилно, но цените започваха от 50k$, и да ти кажа все повече си мисля че има защо да е така.
Забрави за тая идея за ИСП-то. Няма нищо по-надеждно от кабела (и най-вече оптичния).
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
cvetomirconev
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Севлиево

МнениеПуснато на: Вто Юли 04, 2006 15:03    Заглавие: Отговорете с цитат

Има си ги устройствата да, но са доста скъпички. Аз по спомен си мисля за към $10 хиляди. Използват се където оптичният кабел не може да премине някакво препятствие - напр. бурни реки, свлачища и т.н. Капацитета им мисля е повече от 100Mbps - поне има логика да е така, защото оптичните кабели са със сериозни капацитети.

My opinions might have changed, but not the fact that I'm right.
Върнете се в началото
sheki
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Златоград

МнениеПуснато на: Вто Юли 04, 2006 22:21    Заглавие: Отговорете с цитат

страницата е от един руски сайт но преди много време съм го запазил , май вече не работи Smile
Гост

МнениеПуснато на: Вто Юли 04, 2006 22:38    Заглавие: Отговорете с цитат

мерси хора Smile
Аз не се отказвам лесно!!!
Върнете се в началото
cvetomirconev
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Севлиево

МнениеПуснато на: Сря Юли 05, 2006 16:06    Заглавие: Отговорете с цитат

Провери тук: http://www.wanpartnership.co.uk

Има форма за запитване, но гледай да не паднеш от стола като ти отговорят Smile

Кажи после какви цени са ти цитирали.

EDIT: То ги имало цените за лазерната връзка на основната страница:

£6,400 за 100Mbps
£15,000 за 1Gbps

Shocked Shocked Shocked Shocked

My opinions might have changed, but not the fact that I'm right.
Върнете се в началото
Shtur
Гост

МнениеПуснато на: Сря Юли 05, 2006 22:54    Заглавие: Haha Отговорете с цитат

Направи си една мрежа тук и да видим зимата в мъгла и по време на дъжд как ще бачка Twisted Evil Very Happy Laughing
Върнете се в началото
Private
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Юли 06, 2006 1:32    Заглавие: Re: Haha Отговорете с цитат

Shtur написа:
...зимата в мъгла и по време на дъжд как ще бачка Twisted Evil Very Happy Laughing

Според техническите характеристики:
Цитат:
S-GIG
# Eight transmitter multi-beam technology
# Automatic inbound power control guarantees outstanding
link availability figures even in harsh weather conditions
Цитат:
FL-100 XA
FlightStrata 100 XA blends a high bandwidth optical link and an unlicensed
radio frequency (RF) backup with intelligent seamless switching to provide
Fast Ethernet throughput and 99.999% uptime in all weather conditions at distances up to 5 km.

* Links can connect up to 5 km in fog, rain or other weather conditions

Потърси "светлинно/лазерно предаване на ethernet сигнали" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "светлинно/лазерно предаване на ethernet сигнали" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети