Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Изкривявания и измерването им
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
slav4o.com
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Велико Търново

МнениеПуснато на: Нед Юли 02, 2006 21:41    Заглавие: Изкривявания и измерването им Отговорете с цитат

Някакъв прост метод има ли за имерване на изкривяванията на нискочестотни усилватели ? Чувъл съм за метод с две честоти но какво и как трябва да се премери не ми е ясно.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Ichko
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Нед Юли 02, 2006 23:04    Заглавие: Отговорете с цитат

Срещал съм схема на измерител на нелинейни изкривявания в едно списание "Радио, телевизия, електроника" от преди десетина години и ако държиш ще я потърся. Но дали с прости методи може да се измери съвременен НЧУ, на който изкривяванията са няколко знака след запетаята?
guitman
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Пон Юли 03, 2006 7:18    Заглавие: Отговорете с цитат

Не е толкова лесно. Подай му 1kHz с номинално ниво за съотвеният вход и измери на изхода съответно нивото на сигнала с честота 1kHz. След това измери нивото на сигнала с честота 2kHz, 3kH......20kHz. Събери нивата на висшите хармоници и ги отнеси към основния - 1kHz. Това число умножено по 100 ще ти даде клирфактора в %.
Входа на който подаваш сигнала не трябва да има корекция. Внимавай при меренито да е изключен еквалайзера.
kd 503
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Пон Юли 03, 2006 11:27    Заглавие: Re: Изкривявания и измерването им Отговорете с цитат

slav4o.com написа:
Някакъв прост метод има ли за имерване на изкривяванията на нискочестотни усилватели ? Чувъл съм за метод с две честоти но какво и как трябва да се премери не ми е ясно.

Нали ходиш на даскало питай някой даскал по измервателна техника ние това го учихме в 11 клас нарича се "Измерване на Кн по метода на двата филтъра".Принципа е относително ,сложен немога да ти го обясня точно ,но ще пробвам да ти загатна за какво идва реч:
Значи имаш 2 филтъра 1-вия е на основната честота с едно ключе превключваш входния сигнал към филтър 1 или 2 или май се вклчват заедно Rolling Eyes Embarassed .Втория филтър пропуска хармониците с честоти по високи от основната.И по някъква формула се смята Rolling Eyes недостатък е ,че работи само при определена честота , за различна филтрите трябва да се настройват.Сиреч този метод от 60-та година не ти върши работа Very Happy Ако ти е мнооого любопитно може да ти метна една картинка на имайла Wink и формулите.
Върнете се в началото
инж.Васил Сапунджиев
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пон Юли 03, 2006 12:26    Заглавие: Отговорете с цитат

Ако на входа се подаде синусоидален сигнал, а на изхода се получи несинусоидален следва, че има изкривявания. Несинусоидалното трептение съдържа хармонични. По големината на хармоничните се съди за изкривяванията.
Съществено влияние оказват хармоничните с малки номера, например до 7-мия. Поради симетрията спрямо абсцисата, четните хармонични отсъстват. За това те интересуват хармоничните с номера 3, 5 и 7. Правиш един трептящ кръг в нискочестотния обхват на около 5 до 10КХц. Използваш някакъв ферит и кондензатор от порядъка на 10nF. С този трептящ кръг правиш делител, като отгоре му поставяш от 30 до 100КОма. Захранваш делителя от изхода и мериш напрежението върху трептящия кръг при резонанс. С какво ще го мериш, си е твой проблем. В най.лошия случай, го мери с осцилоскоп. След това задаваш на входа три пъти по-ниска честота, за да измериш третия хармоник. Напрежението върху делителя трябва да го запазиш постоянно. По същия начин мериш и другите хармоници. Събираш напреженията на висшите хармоници и ги делиш на основния и получаваш клирфактора.
machinow
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Юли 03, 2006 16:09    Заглавие: Отговорете с цитат

Абе хора вече има софтуер и звукови платки ве Smile
Ползвай SpectraLab и си живей живота .....................
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
guitman
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пон Юли 03, 2006 18:41    Заглавие: Отговорете с цитат

machinow написа:

Мислиш ли чи тази програма ще ти покаже някаква точна картинка на хармониците при положение че най-добрите платки които имаме са creative?
machinow
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Юли 04, 2006 16:18    Заглавие: Отговорете с цитат

guitman написа:
machinow написа:

Мислиш ли чи тази програма ще ти покаже някаква точна картинка на хармониците при положение че най-добрите платки които имаме са creative?

Да, ЩЕ покаже, ако знаем какво правим. С подобни платки съм мерил нива на хармоници до -100....-110dB за хармоник. Включването на функция Averaging намалява noise floor на системата, и измерването с точност до 0.002% THD е въпрос само на "задклавиатурното ус-во".
Със разни филтри, волтмери и т.н. трудно ще се постигне точност до нива от 0.03%, камо ли да се получи красива спектрална картинка .....
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
guitman
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Вто Юли 04, 2006 16:25    Заглавие: Отговорете с цитат

machinow написа:
С подобни платки съм мерил нива на хармоници до -100....-110dB за хармоник.

Я изясни как го правиш с платки с отношетие сигнал шум, под 90dB, клирфактор над 0,1% и честота на семплиране 44,1 kHz.
slav4o.com
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Велико Търново

МнениеПуснато на: Вто Юли 04, 2006 20:13    Заглавие: Отговорете с цитат

Това със звуковата карта и на мен ми се струва несериозно, особено с моята карта. Става въпрос за следното мислех си за вариант с 1 кХз и някаква схема която да подтиска тази честота и така веднъж меря без филтър веднъж със филтъра, тоест веднъж всичко веднъж само хармоници и там има някакви формули които не ги знам. А това със двете честоти май беше за интермодулационни изкривявания. Нооо от това повече не знам. Embarassed В двата случая става дума за измерване на напрежения със променливотоков волтметър. Имам и стрелкови който мери до 10 кHz.
Върнете се в началото
Потърси "Изкривявания и измерването им" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Изкривявания и измерването им" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети