Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Проблем със захранване на Switch-ове
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Ремонти на компютърна и офис техника-Computer and office equipment
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
dixonbg
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Сря Юни 07, 2006 5:24    Заглавие: Проблем със захранване на Switch-ове Отговорете с цитат

Тази тема я писах в друг сайт, но тук смятам, че е по-адекватно да се пише.

Надявам се да се намери някой който да може да даде поне насоки, но да е компетентен. Не искам мнения от рода "тва са глупости, така не се прави мрежа и тн". Благодаря.

Проблемът е по мое мнение следният: нашето енерго при комутация (предполагам) прекъсва захранването за по малко от секунда. Ефекта го наричаме "мигане на лампите" или "токови удари". Естествено нищо не изгаря Smile .

Ефектът зависи от времето за което прекъсва захранването. Нормално ако прекъсне за секунда голяма част от компютрите (без UPS) се рестартират (което не е проблем за нас (работя за интернет доставчик)). Суичовете с локално захранване (което ще рече, че ако има суич някъде си, той се захранва с неговото си адапторче за 220В, а не по кабел) също се рестартират. Ако прекъсването е по кратко, кондензаторите в адаптерчето за 220VAC->12VDC и кондензаторите преди и след стабилизаторите по напражение и DC-DC конверторите в суичовете успяват да филтрират прекъсването (ако някой има схема на суич няма да му се разсърдя). Но неизбежно има прекъсване с някаква дължина в която кондензаторите се разреждат до определена степен, че да не достигне ток да се опреснят клетките на RAM паметта. Обикновенните 8портови суичове по 25 лв държат таблица с MAC адресите зад всеки порт в тази памет (+ още неща но в случая не е важно). Преди изцяло да му е спряло процесорчето, точеца му идва и той "тръгва" с грешни данни в паметта. Реално най-честите случаи са на изцяло забили суичове, забили портове или превключили се на 10 мбит/с.

Това е моята интерпретация на проблема. Дори да не е свързан с паметта, ефектът е този и не зависи от марката "евтин" суич. Принципно ако си имате в апартамента или къщата малки мрежови устроиства, ако ви забие, просто го рестартирате като му спрете захранването за кратко време (cold boot). Но когато говорим за мрежа от хиляди клиенти, във всяка сграда се концентрират по минимум 20 порта което е над 3 суича, и когато прекъсне тока на цял квартал и забие половината мрежа става прекалено трудно за кратко време да се рестартира всяко устройство.

има 2 решения за които се сещам. Първото е да осигурим захранване за по дълго време и тук пък се сещам за 2 варианта:
-Единия вариант е с оловни батерии. дали ще е някакъв сорт UPS за аларма (12V) или UPS за PC, варианта е прекалено скъп >= от цената на 1 суич. да не говорим, че е безмислено да захранваш LAN мрежа в сграда която няма ток и вероятно максимум 15% от клиентите там имат лаптоп.
-Втория вариант е с големи... огромни кондензатори... за съжаление ми е късно (5AM) да смятам за колко време какъв капацитет ще се изпразни през консуматор от 500mA при 12V и каква ще е кривата на напржението? дали ще се намили или увеличи шанса да забие? така или иначе не вярвам при таква консумация 2 или 4 000uF да свършат работа. Чувал съм за фирми които го правят за WiFi устройства. Ако някой може да подкрепи идеята с факти ще е супер! Smile

Второто решение е да се спре захранването мигновенно на суича в момента в който се открие пад на захранващото напражение. така суича ще си се рестартира сам при най-малкото трепкане на тока. и пак имам 2 идеи:
- да се сложи рит реле което да се оправлява от адаптерчето и да спира и пуска тока на суича. тук ако може някой да помогне с данни за прагове на напражение на пусковата намотка? бързодействие? схема за забавяне на пускането ако е небходимо?
-втората ми идея е да стане изцяло електронно с компаратор и мос транзистори или нещо подобно. нямам идеи за схеми. ако някой е правил подобно нещо моля да сподели.

Важното е да е евтино и сигурно работещо... и да има кой да се навие да сглоби достатъчно такива. не се занимавам с електроника от 7-8 години. запоявал съм любителски 4-5 години, брат ми 10, а чичо ми цял живот. и все пак търся експерт.

принципно ползваме в определени райони импулсни захранвания 60VDC->12VDC с закъснен старт. не съм ги разглеждал но предполагам е екстра на интегралката. така или иначе в тия райони проблема го няма. до колкото знам слага се това закаснено стартиране за да не се пуснат всички суичове едновременно и да претовари трасето / главното захранване / бушона му...

интересува ме за парактично, евтино решение; бърз и елементарен монтаж; за количества около 300 бройки. ако има допълнителни екстри като защита от пренапражение, пикове, мълнии, токова защита и цената не се покачи .. супер! Smile

осъзнавам, че ако се ползва специализирани или интелигентни (управляеми) захранвания (по кабел или не) този специфичен проблем може да изчезне. Приемам всякакви решения. Просто не смятам, че бихме купили 30x 220VAC->60VDC и >300x 60VDC->12VDC просто щото ги имаме парите Smile

Благодаря ви на всички предварително,

Дидо
за връзки: тука или на ЛС
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
bobykafe
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Стара Загора

МнениеПуснато на: Сря Юни 07, 2006 7:15    Заглавие: Отговорете с цитат

Ти сам го казваш най- елементарното решение според мен- слагаш схемичка на забавено пускане, т.е. при отпадане на напрежението схемата да включва захранването на въпросното устройство със забавяне от около 10 секунди да речем, като това време е елементарно за се направи регулируемо, ако са много у-ва на захранването. Не вярвам при такива бройки да излезе с цена над 2 лева на бройката.
Такива схеми се използват за защита на говорителите от преходни процеси в по- мощните усилватели Idea
Върнете се в началото
dixonbg
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Сря Юни 07, 2006 9:34    Заглавие: Отговорете с цитат

bobykafe написа:
Ти сам го казваш най- елементарното решение според мен- слагаш схемичка на забавено пускане, т.е. при отпадане на напрежението схемата да включва захранването на въпросното устройство със забавяне от около 10 секунди да речем, като това време е елементарно за се направи регулируемо, ако са много у-ва на захранването. Не вярвам при такива бройки да излезе с цена над 2 лева на бройката.
Такива схеми се използват за защита на говорителите от преходни процеси в по- мощните усилватели Idea

незнам как работи схемичката за която говориш. както казах нямам много опит, а и не помня като слон (станах програмист и последните години съм писал на 7-8 езика за различни платформи, а сега и въртя лан и се пробвам да съм студент). но в случая идеята е ако падне напражението под 9 волта да изключи и да включи след 1-2 секунди. т.е. трябва да следи входното... затова и споменах компаратор. става по сложно... само да не е по скъпо за производство.

няма да е проблем еднакво забавяне. всеки суич си е със собственото си оригинално захранване. след пускане на тока едновременно в целия квартал рядко има проблеми. проблеми има само при премигване на лампите и мълнии където има изложени на външни влияния метални кабели (добре, че има оптики).

другото което е, че освен да събирам идеи и информация, ми трябва и човек който да го направи и изтества за което бих му платил. и след това да се произведат няколко сериики. крайния продукт ще трябва да е елементарен за употреба, тъй като ако не знаете в много от мрежите кабелните техници рядко имат техническо образование.

ако никой не се навие, ще подбера най добрата схемичка и ще ви питам за добри фирми в софия които биха го направили
Върнете се в началото
pepi_voinishki1957
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Юни 07, 2006 10:01    Заглавие: Отговорете с цитат

Мен темата също ме интересува но трябва да се иматпредвид и още някой неща:например евтините ладохсови суичове като забият консумацията им се вдига два или три пъти ,.нараства наблизо 800ма. и може би на тази база трябва да се поразсъждава.А ако някой направи за по два лева устройство за рестартиране и аз бих си купил
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
dixonbg
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Сря Юни 07, 2006 10:30    Заглавие: Отговорете с цитат

евтини суичове има минимум 10 марки. не съм им мерил консумацията на нито един... особенно пък ако са забили. просто предполагам, че е между 0,3 и 1 А. много марки суичове често забиват поради други причини и затова винаги е удобни с едно "копче" да се рестартират всички суичове в даден квартал. уви всички решения са по-скъпи от това техник да запали колата и да отиде да си го рестартира.

спорен е въпроса дали snmp управляеми захранвания с "ток по кабел" не са перфектното решение за намаляване на разходите и проблемите. спорен е защото още ниякой не ми е дал предложение за такива Smile само легенди съм чувал. а това което имаме сега върши работа стига да нямаме проблеми с енергото... ама ги имаме.
Върнете се в началото
pepi_voinishki1957
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Юни 07, 2006 10:41    Заглавие: Отговорете с цитат

Има ги колега,но са доста скъпи.За сега остава по евтин варианта техника в колата.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
dixonbg
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Сря Юни 07, 2006 11:13    Заглавие: Отговорете с цитат

Още малко размисли:

това което трябва да върши схемата е ако падне напражението под 8-9 волта директно, т.е. бързо спира изходното напражение. когато се върне входното напражението над критичните 8-9 волта да възтанови токозахранването. като минимума на времето през което е нямало захранване да се осигури на 1 секунда за да има време да "разбере" суича, че трябва да се рестартира. предполагам това ще се обедини със стартовото забавяне.

Може да не е пластмасова кутиика. ако няма греещи елементи може и да е в термо свиваема тръбичка. (незнам точния термин) по евтино ли излиза така?

Дали ще промени цената ако ключовия елемент ще е полупроводников или реле? не съм следил скоро цените, но мос транзисторите (които били добри за ключови елементи) за ниски напражения и тоци сигурно са по евтини от реле?

Автоматично рестартиране през час е абсурд. на всеки час при клиента уиндоуса ще изписва "кабел изкаран... кабел вкаран..."

има ли други възможности да падне цената? другите ми решения имат ли смисъл? имате ли други решения?
Върнете се в началото
valioman
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Sliven

МнениеПуснато на: Сря Юни 07, 2006 12:20    Заглавие: Отговорете с цитат

Според мен активно устройство няма да ви свърши работа поради простата причина че и то трябва да се захранва от някъде Smile
или захранването му трябва да е доста ниско (примерно 3 волта ) и да е защитено с доста голям кондензатор за да може да "отреагира " при евентуално по голям пад на напрежението.
А и не трябва да е много чувствително защото не забравяйте за слабите връзки .т.е . ако има "прецъркване " някъде Smile

Според мен най удачно е голям електролитен капацитет и стабилизатор на напрежението(7812 примерно ) .

Не знам как ви е структурирана мрежата но не може ли да се раздели на Райони на които да обедините захранването и на края на всяка мрежа(район) се слага един PIC който пингвате от време на време и когато няма отговор да изкл и вкл .Захранването на този район.

Друго по умно не ми идва.Но всичко това може да се постигне с влагане на някой друг лев за управление на мрежата .
Ако искаш подробности пиши на ЛС.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Гост

МнениеПуснато на: Сря Юни 07, 2006 12:51    Заглавие: Отговорете с цитат

valioman

вие можете ли да разработите схема с ПИК която да може да се пингва?????!!!!!
Върнете се в началото
Гост

МнениеПуснато на: Сря Юни 07, 2006 13:03    Заглавие: Отговорете с цитат

valio говоря за
контакт с 220 волта на покрива или в мазето на голям жилищен блок ->
оригиналното трафче на суича 12 волта 1 ампер ->
обикновен 8 портов суич марка например репотек.

идеята е ако падне напражението до 110 волта (дори до 0) за по малко от секунда да не забие суича, като се използва максимално евтиния вариант.

реално имаме изградени оптики до всеки блок в дадения район и не подаваме ток по кабела през 20 суича и да искам да рестартирам цял район (както го правим другаде). всички суичове си се захранват от там където си стоят директно с 220 волта. няма как да процърква тока.

не виждам смисал от 7812 като се има предвид, че има голяма вероятност суича да си има стабилизатор на напражение в самия него.
Върнете се в началото
Потърси "Проблем със захранване на Switch-ове" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Проблем със захранване на Switch-ове" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Ремонти на компютърна и офис техника-Computer and office equipment Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 1 от 4

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети