Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
От къде да купя качествено/хубаво ел. табло ...
Иди на страница 1, 2  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
charli
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Май 24, 2006 20:58    Заглавие: От къде да купя качествено/хубаво ел. табло ... Отговорете с цитат

Решил съм да сменям гадното, грозното, ретро ел. табло на апартамета, състоящо се от 4 бушона. Иска ми се таблото да е с добър/приличен (съвременен) дизайн. Също така освен 4-те автоматични предпазителя мисля да сложа и една дефектнотокова защита, но незнам дали по стандарт трябва да обхваща само един токов кръг или и 4-те - осветление, контакти, контакти, кухня. Моля да ми кажете какви да са номиналните токове на 4-те авт прекъсвача(не че аз не знам, обаче да направя справка), от къде да си купя хубаво табло, прекъсвачите, дефектнотоковата защита - колко да и е чувствителността - 10, 30, 100, 300, 500 mA, също така и марките им. За дефетнотоковата съм се спрял на MERLIN GERIN, но може да се мине на нещо по-евтинко, но да е също така качествено. Приемам всякакви предложения и реплики. Благодаря.

ЖИВОТЪТ ВСЪЩНОСТ Е НЕПРЕКЪСНАТА ЗАГУБА
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
tchav
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Чет Май 25, 2006 8:48    Заглавие: Отговорете с цитат

Направих същото при мен, като си купих всичко от Телетек, намира се на Хладилника и внасят Льогранд.
Върнете се в началото
charli
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Чет Май 25, 2006 21:19    Заглавие: Отговорете с цитат

Значи попрочетох и се поосведомих малко. Харесах си едно табалце на Schneider в един каталог, обаче там цени не пише, та се чудя колко ли пари ще струва.
А за дефектнотоквите защити разбрах, че когато се използва една таква защита за много консуматори/токови кръгове има голям процент на лъжливо сработване. Проблема се разрешавал като отделните токови кръгове се захранят с отделни т. защити - да, обаче пък те струват пари. Затова мисля да се откажа от тази защита. Ако някой е правил обща ДТ зашита на 4-те (n-токови) токови контура, нека да сподели дали има лъжливи сработвания.
Един колега каза, че монтирал MERLIN GERIN авт. прекъсвачи и не бил доволен от тях. Ако да кажем са за ном. ток 25 А те сработвали на 17-20 А. Вярно ли е това?
Благодаря.

Върнете се в началото
pavelari
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пет Май 26, 2006 14:36    Заглавие: Отговорете с цитат

1. Пълна лудост е да сработват на 17-20 А освен ако не се е опитвал да пуска двигател на същия контур, за който той знае, че тока е 20А да речем. В този случаи пусковия ток може да задейства защитата.
2. ДТЗ наистина е желателно да се слага на всеки контур за да не ви пада главния прекъсвач и да спира тока. Може да си спестите такава защита на осветлението например. Евтини ДТЗ предлагат HAGER. Ако ползвате трипроводна мрежа са почти задължителни. И имайте в предвид, че дтз, която се води "прекъсвач с вградена дефектнотокова защита" е само разединител и изключва при ток на утечка а не при късо и претоварване. Търсете отделни модули дтз и окомплектовайте с АП.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
charli
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пет Май 26, 2006 17:32    Заглавие: Отговорете с цитат

pavelari написа:
1. Пълна лудост е да сработват на 17-20 А освен ако не се е опитвал да пуска двигател на същия контур
- били са инсталирани в жилижни апартаменти, а там чак такива двигатели няма.
Последно питане:
Осветление 6А
Контакти 16А
Кухня 25А
Това ли са стандартните стойности?

Върнете се в началото
Palev
Активен потребител
Активен потребител

Местожителство: varna

МнениеПуснато на: Вто Май 30, 2006 15:46    Заглавие: Отговорете с цитат

не се набутваи сас ДТЗ. работил сьм с тях 3 години и сьм им ял попарата.Замисьла им е добьр но много бьрзо се скапват.Проблема е че някои по мощен консуматор-стара печка или пералня ги товари с повече ток от 30мА и те сработват.Просто дават утечка за която досега не си и предполагал,а и ел.инсталацията трябва да е с 3жила .направи си сметката за инвестиция за нова инсталация -колко ще те одерат такива като мене -аз сьм ел техник. Не става и с по мощна ДТЗ защото ток над 30мА е смьртоносен. ДТЗ е изискване за нови инсталации т.е. проекти след 2004 година иначе ако си ентусиаст деистваи
Върнете се в началото
charli
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Вто Май 30, 2006 20:18    Заглавие: Отговорете с цитат

Palev написа:
дават утечка за която досега не си и предполагал,а и ел.инсталацията ...

Категорично се отказах от ДТЗ, поради горната причина, и не само тя де... Благодаря за мненията.

Върнете се в началото
BLV
Нов потребител
Нов потребител

Местожителство: София,България

МнениеПуснато на: Сря Май 31, 2006 6:42    Заглавие: Отговорете с цитат

Категорично се отказах от ДТЗ, поради горната причина, и не само тя де... Благодаря за мненията.

ДТЗ ще ти сработва лъжливо когато има уте4ки което говори за възможен проблем в инсталацията или свързването на ел. уреди към нея. Съвет-Сложи ДТЗ на контактите по стаите има всякакви скапани техники, също така и на готварската печка ако ти е на отделен т.к.
Върнете се в началото
Palev
Активен потребител
Активен потребител

Местожителство: varna

МнениеПуснато на: Сря Май 31, 2006 8:03    Заглавие: Отговорете с цитат

наи добре ДТЗ т.е. наи хубаво е да я монтираш примерно само за боилер -все пак комбинираш вода ,пара,ток..... Лошо е там пьк че може да имаш утечка по водопровода от теб или някои комшия. Тоест пак ще имаш ядове-абе не се занимаваи.Инвестираи вьв добри предпазители от типа Мерлин Жерен или Шнаидер.За качеството им се сьобрази с цената-евтиното е боклук. Купуваи само от дистрибутора за града кьдето живееш а и да не забравя искаи отстьпка за количество по голямо от 4 броя-между 10 и 30% пазари се с тях обикновено цените са леко надути за дребни клиенти
Върнете се в началото
charli
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Сря Май 31, 2006 22:41    Заглавие: Отговорете с цитат

PAlev: наи хубаво е да я монтираш примерно само за боилер - то там бих казал, че даже е задължително да се сложи. От това дето четох, пишеше, че по ежропейските стандарти е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да се прави. Аз съм в апартамент и бойлер няма.

BL: ДТЗ ще ти сработва лъжливо когато има уте4ки което говори за възможен проблем в инсталацията или свързването на ел. уреди към нея. Съвет-Сложи ДТЗ на контактите по стаите има всякакви скапани техники, също така и на готварската печка ако ти е на отделен т.к.
По същите писания се пище, че колкото и добра да е инсталацията винаги има утечка и тя е функция от няколко параметъра, като влага, начин на полагане на кабелите,...,...
За контактите може би ще сложа. Нека първо да сложа таблото и АВТ. предпазители. Ще зема табло, което да побира мин. още 4 предпазителя (2 ДТЗ).
Вярно ли е, че Мерлин Жерен се произвебдат в България по патент на Шнайдер?
Обещавам да пусна снимки на старото и новото табло. По моите представи ще стане тарикатска работа ...

Върнете се в началото
Потърси "От къде да купя качествено/хубаво ел. табло ..." в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "От къде да купя качествено/хубаво ел. табло ..." в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети