Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
DC/DC От 12 на 2х25V Липса на Мощност
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща

Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
miro_m
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: sofia

МнениеПуснато на: Пон Авг 09, 2004 12:26    Заглавие: DC/DC От 12 на 2х25V Липса на Мощност Отговорете с цитат

направил съм си трансфертер от 12 на 2х35 (по точно на 2х27.5) ползвам интегрална схема DBL494 работи в режим Push/Pull с почти 50% Duty Cicle с по 2 IRF540 на канал трансформатора съм го навил на феритна тороида с външен диаметър около 36мм навил съм 2х4 навивки от по 8 жици с дебелина около 0.8мм диаметър за двете първични намотки, а двете вторични намотки са от по 10 навивки с 6 жички от по 0.8мм в диаметър Въпросното устроиство работи без обратни връзки и прочие като: на празен ход без товар дърпа около 5А в първичната намотка и на изхода имам 55V обаче когато му закача съпротивление от 24ома мажду + и - напрежението в изхода ми пада на ~42-45V което е спад с около 20% при горе доли 70W на изхода при това положение консумацията откъм 12V е 8~10A. въпросът ми е това нормално ли е според менн този спад е доста голям и всичките ми проблеми идват от към трансформаторът въпреки че от нещата който съм чел при един така намотан траф би трябвало да вади 250W но дори и на 100W с 5% спад в напрежението на изхода ще съм доволен, ще му сложа едни по големички кондензатори отзат и ще спася положението, по принцип ми се ще да подкарам един 160-200W буфер но с това захранване издъхващо още на 70W май няма да успея.Знам че тая тема е омръзнала на всички но ми трябва съвсем малко помощ и то най вече за това как да си намотая трафа (Освен ако проблема не е някъде другаде). също така ако можете да ме посъветвате за някякви подходящи бързи диоди за греца в вторичната верига. Благодаря предварително.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
FeCl3
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пон Авг 09, 2004 14:06    Заглавие: Отговорете с цитат

можеш ли да ми пратиш тази схема - аз искам да си направя усилвател, но не 200W, а 50W. и аз мислех да си направя такава схема, но щом като ти я имаш( схемата), няма смисъм да смятам аз наново. според мен за 200W ти трябва двуполярно 45V, а не 25V. на мен тази ще ми свърши работа. моле те, прави ми я на е-майл: fecl3@abv.bg
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
toltec
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пон Авг 09, 2004 14:46    Заглавие: Отговорете с цитат

Не е нормално на празен ход да имаш консумация 5А ( почти 70 W ) .
На каква честота работи преобразователя ? Какъв е ферита ( Al = ? ).
А и защо не го направиш с променлив коефицент на запълване ( т.е. с обратна връзка ) , KПД е много по-високо , може да сложиш защита от претоварване по ток и т.н. . В твоя случай според мен тороида се насища , но това са само догатки ...
Върнете се в началото
miro_m
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пон Авг 09, 2004 17:19    Заглавие: Отговорете с цитат

тороидата не знам каква е точно но струва 60 стотинки и можеби наистина не е хубава а честотата е около 30kHz а за обратната връзка ще мисля после знам как да я направя но искам първо да го направя да държи напрежение моята идея беше чрез обратната връзка да намаля изходното напрежение да речем на 40V чрез намаляване на `duty cicle` примерно на 10% и при товар да вдига циклите пропорционално до 50% и така и на празен ход и натоварено все да е 40V обаче дори и при много малки цикли пак си имам 55V можеби трябва да забия един постоянен товар от порядъка на 5 килоома и така да постигна гореописаното пук после ще намотавам още намотки в вторичната верига за да достигна необходимото напрежение.а схемата щесе опитам да я кача в файлообменника заедно с PCB вариянт. очаквам още съвети. Благодаря
Върнете се в началото
toltec
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пон Авг 09, 2004 21:32    Заглавие: Отговорете с цитат

Изпратих ти схема на едно фабрично стъпало с подобен трансфертер .Има данни за трафа ( оскъдни де ) .Междо другото в правия преобразувател ( какъвто всъщност правиш ) трябва да спазиш точно началата и крайщата на намотките на трансформатора .Сигурно си го направил но аз да питам
Върнете се в началото
miro_m
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Вто Авг 10, 2004 11:43    Заглавие: Отговорете с цитат

Мерси за схемата, обаче тази я имам плюс още една две подобни на тази и в общи линии направих смесица от това което имам като литература и си направих опростен вариант за моите нужди намерих си и литература за ТL494 което трябва да призная не беше лесно единственото място където имам пропуски е именно трафа незнам каква тороида да ползвам или по скоро не знам как да разпозная ферита (качествен или не чак толкова, стойността на Al и т.н.) в комет преди време гледах една тороида която струваше 5лв та си мисля че ще е по хубава от тая за 60ст. незнам също дали при едно такова положение не трябва да увелича броя на намотките в първичната (съответно вторичната) намотка за да имат по голяма контактна повърхност с ферита или пък трябва да ги намаля за да мине повече ток?или пък трябва да сложа повече жички в паралел на първичната (или пък вторичната) намотка? между другото няма да е лошо някои да ми каже къде се продава такава жица на метър(килограм) че тази с която разполагам скоро ще свърши след безбройните ми опити Wink
Ако има някъкъв начин за разпознаване на добрия от лошия ферит ще се радвам да го разбера.
Върнете се в началото
ТоНи
Гост

МнениеПуснато на: Вто Авг 10, 2004 16:43    Заглавие: Отговорете с цитат

Ами без обратна връзка не е много умно, естествено е да наситиш ферита, и от там да ти се вдигне консумацията. Така не можеш и да разчиташ на кой знае каква стабилност. Сложи токова обратна връзка, така ще си рпедпазиш тороида от насищане, поне от към първичната страна. В този вид много лесно може да изгори. ОВ не е за понижаване на напрежението а за стабилизацията му, това напреженовата, а токовата за предотвратяване на насищане и повреда в крайното стъпало, моя съвет е да позлваш и двете.
Върнете се в началото
bayov
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Вто Авг 10, 2004 17:03    Заглавие: Отговорете с цитат

Ето ти работеща и изпробвана схема.Значи за изработката на импулсния траф ти трябва тороид с напречно сечение 2.5кв.см.Първичната намотка е 2х5 а вторичната 2х17.За първичната 8 проводника с сечение 1кв.мм а за вторичната 6 пак по 1кв.мм.Прилагам и схемата на навиване на трафа.Вземаме 8 парчета проводник Ф1мм. с необходимата дължина + малко аванс за всеки случай. Четири проводника ги бележим с нещо в двата края, с лак за нокти или маркер, важното е да се различават в краищата, после ще ни е по-лесно. Взимаме ги осемте и всички заедно правим равномерно разпределени 5 навивки. После ги разделяме на две по 4 проводника - белязани и небелязани. На картинката е показан начина на свързване - началата на белязаните и краищата на НЕбелязаните проводници се свързват заедно - това е средната точка на първичната намотка. Началата на НЕбелязаните и краищата на белязаните са двата крайни извода на първичната намотка.
Вторичната:
По същия начин, само че с 6 парчета от същия проводник, който после разделяме на две. Навиваме по цялата дължина на пръстена възможно най-равномерно. Стъпалото 120вата синус.

Върнете се в началото
miro_m
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Сря Авг 11, 2004 10:30    Заглавие: Отговорете с цитат

Мерси много ще разгледам подробно схемата но така от пръв поглед мисля че говорим за едно и също нещо само дето аз съм с по 2 IRF540 на канал а тук е с по три и имам 4 навивки в първичната и съответно 10 в вторичната намотки обаче май тороидата ми е значително по малка можеби 1-1.5 кв см но сега си взех от комет една значително по масивна можеби е около 2.5 квсм пък и и по скъпа 4лв и да се надяваме в случая по скъпото да е по хубаво все пак малката тороида струваше 60ст Smile до два три дни ще пробвам и ще кажа какво е станало още веднъж благодаря
Върнете се в началото
hawk
Нов потребител
Нов потребител

Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Съб Сеп 18, 2004 10:14    Заглавие: Отговорете с цитат

С обикновен ферит за 60ст. няма да стане , ако си е нормален сив ферит без никакво покритие (имам предвид боя с определен цвят) най-вероятно е някакав руски пробвай го на 100 kHz . Какви са му другите размери вътршен диаметър,височина. Значи ако нямаш грешка в схемата най-вероятно е ферита , аз ползвам от Комет Електроник R40/24/16 L K2006 сиви на цвят на 50 kHz са пракрасни.
Върнете се в началото
Потърси "DC/DC От 12 на 2х25V Липса на Мощност" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "DC/DC От 12 на 2х25V Липса на Мощност" в Интернет

Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети