Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
електроника за плавен старт
Иди на страница 1, 2  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
жоро123
Гост

МнениеПуснато на: Пет Апр 28, 2006 0:40    Заглавие: електроника за плавен старт Отговорете с цитат

Интересува ме сравнително проста схема от няколко елемента която да се използва за плавен старт на консуматори (крушка, нагревател) ~220V.
Горе долу си я представям с някакъв триак , и пасивни елементи около него, но неми се играе насляпо, така че ако има някакво изпитано решение ще се радвам ако го споделите.
Върнете се в началото
tchav
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Апр 28, 2006 8:07    Заглавие: Отговорете с цитат

Имах някъде из бумагите схема за плавно изгасващо осветление за 220 В, до колкото си спомням не беше много проста, но сигурно ще може да се преработи за плавен старт. Ако ми остане време днес ще я издиря, обаче ако от плавното гасене има полза, сподели за какво ще ползваш плавния старт, може идеята ти да ни допадне и на нас?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
жоро123
Гост

МнениеПуснато на: Пет Апр 28, 2006 11:14    Заглавие: Отговорете с цитат

tchav написа:
Имах някъде из бумагите схема за плавно изгасващо осветление за 220 В, до колкото си спомням не беше много проста, но сигурно ще може да се преработи за плавен старт. Ако ми остане време днес ще я издиря, обаче ако от плавното гасене има полза, сподели за какво ще ползваш плавния старт, може идеята ти да ни допадне и на нас?

По принцип за крушки ми трябва. Иначе имам един усилвател който има нужда от плавен старт че бута бушона , но там мисля да го направя с мощен резистор тип краставица Smile последователно свързан на трафа и реле , което да закъсява резистора след 1-2s.
Върнете се в началото
daminad
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Somewhere in time

МнениеПуснато на: Пет Апр 28, 2006 14:44    Заглавие: Отговорете с цитат

А защо не си вземеш бушон тип краставица ? Laughing
Но маитапа на страна Мисля не беше отдавна имах същия проблем.
Прави се с последователно свързано регулируемо съпротивление и ако си по навътре в нещата си правиш една система с варикап намираш типа които ти трябва(за да се вкл. нито бавно нито бързо) и нямаш проблем.
А също може да се направи ЛЦ верига с варикап и да нагласиш точката на резонанс по в страни от 50те херца примерно 60 и постепенно тази точка да спада и така докато стигне до 50 херца(тогава е с наи-малко съпротивление) и готово имаш ЛЦ филтър които постепенно стига до максимална големина на тока с времето.
Върнете се в началото
toltec
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: sofia

МнениеПуснато на: Пет Апр 28, 2006 15:03    Заглавие: Отговорете с цитат

Ако някъде намериш MAA436 то тя позволява лесна реализация на плавен старт .( стига устройството което управляваш да позволява фазово регулиране ) .Лошото е че е стара , но това не значи че няма по нови схеми .Аз лично си го правя с процесор , но когато е оправдано .
Върнете се в началото
tropper
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Апр 28, 2006 15:51    Заглавие: Отговорете с цитат

Колко бавно горе-долу искаш да стартира и за каква мощност?
За усилвателя за да не ти гърми бушона му слагаш сериино един термистор (отрицателен температурен коефициент) и си решаваш проблема. Ако за крушките работата пак е до изгаряне на бушон и не е много голяма мощността - пак термистор - ако разбира се те устроява бавното да е една-две секунди Wink
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Гост

МнениеПуснато на: Пет Апр 28, 2006 17:06    Заглавие: Отговорете с цитат

daminad това с варикапа и резонанса звучи много интересно Idea , никога нямаше да ми хрумне подобна техника да я използвам за да се базикам с мрежата. В момента неми се смята трептящ кръг , ама с обикновен варикап едвали става за тези ниски честоти, може би паралелно голям капацитет на него. Но щом си го правил значи е възможно.

Относно

Иначе с термистора ми звучи най-рентабилно. А и лесно ще се слага във фасунките на крушките. Целта е да не горят често при палене. Затова tropper, 1-2s са напълно достатъчни.

toltec, на процесорите много нейм вярвам за такива неща. Може би някой ден, когато транзисторите изчезнат от магазините, ще съм принуден да им вярвам Confused
Върнете се в началото
жоро123
Гост

МнениеПуснато на: Пет Апр 28, 2006 17:07    Заглавие: Отговорете с цитат

горното го писах аз
Върнете се в началото
After_Dark
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Бургас

МнениеПуснато на: Пет Апр 28, 2006 17:52    Заглавие: Отговорете с цитат

http://www.shema.ru/cgi-bin/rshema.pl?name=9&file=be-c96.shtml
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
жоро123
Гост

МнениеПуснато на: Пет Апр 28, 2006 20:14    Заглавие: Отговорете с цитат

After_Dark написа:
http://www.shema.ru/cgi-bin/rshema.pl?name=9&file=be-c96.shtml

благодаря за линка. Последната схема е точно такава каквато мислих да използвам.
Върнете се в началото
Потърси "електроника за плавен старт" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "електроника за плавен старт" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети