Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Счупен микроелемент на РАМ платка

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Ремонти на компютърна и офис техника-Computer and office equipment
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
badmadafaka
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Чет Апр 27, 2006 20:50    Заглавие: Счупен микроелемент на РАМ платка Отговорете с цитат

Смених си рамта и на тази, с която съм сега има следния проблем:
Над и около самите чипове има едни малки, подобни на пластмаса пластинки, запоени от двете страни, които предполагам са резистори, но не знам точно какво са (на всички платки - видеокарти, дъна и т.н. ги има)
Та над един от чиповете това нещо се е отчупило (или отпоило). Може и аз да съм го счупил без да искам, не знам... Паметта си работи така, пуснах един мемтест и си мина един пас безпроблемно...

Та въпроса ми е за какво служи това което се е отчупило? Може ли да изгори нещо/ да не работи както трябва без него? Да търся ли начин да го оправям или да не се притеснявам?

Преди малко говорих с мой познат, според който това може да е резистор, диод или кондензатор, но щом работи безпроблемно без него, най-вероятно нямало да има проблем, защото такива неща се слагали за различните напрежения и т.н. (примерно ако работи точно на определено напрежение ще има проблем, а щом сега си работи всичко е ОК), само че човека не е специалист...
какво ще кажете за такъв вариант (или е невъзможен)?

Благодаря за отговорите
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
slav4o.com
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Велико Търново

МнениеПуснато на: Чет Апр 27, 2006 21:59    Заглавие: Отговорете с цитат

Сигурно е един от кондензаторите паралелно на захранването. Ако работи нестабилно паметта ще се наложи да се запои друг, даже и обикновен (може би до 10 nF) макар и малко трудно да е. иначе няма проблем.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
badmadafaka
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Чет Апр 27, 2006 22:09    Заглавие: Отговорете с цитат

slav4o.com написа:
Сигурно е един от кондензаторите паралелно на захранването. Ако работи нестабилно паметта ще се наложи да се запои друг, даже и обикновен (може би до 10 nF) макар и малко трудно да е. иначе няма проблем.

под "иначе няма проблем" имаш предвид "ако работи стабилно, зарязвай и не се притеснявай" ли? Защото аз сега тествам на праим и утре ще и пусна поне 12 часа мемтест... та ако е стабилна след това мога ли да го забравя направо тоя компонент?

Благодаря
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kd 503
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Чет Апр 27, 2006 22:25    Заглавие: Отговорете с цитат

Врътни прайм 95 няколко часа (ако имаш клок на процесора много ясно че ще го разкараш за теста) на бленд или на троут ако искара няколко часа нямай грижи и аз залагам на филтриращ кондензатор би следвало ако си с прилично захранване и дъно да не ти е проблем.
Върнете се в началото
slav4o.com
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Велико Търново

МнениеПуснато на: Чет Апр 27, 2006 22:28    Заглавие: Отговорете с цитат

Aко е стабилно немай дертове Smile А тази програма прайм 95 каква е ? По някаква случайност я имам даже инсталирана и разбрах че е за намиране на някакви числа, но само ми е ясно че явно товари процесора на максимум.
Върнете се в началото
Bily
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Бургас

МнениеПуснато на: Чет Апр 27, 2006 23:07    Заглавие: Отговорете с цитат

Prime 95 е програма за математически операции с Мерсенови числа. Служи за тестване на системата(кара процесора така да смята , че му се зима акъла Laughing ). Също може да се ползва за тестване на паметта или за стрес тестове на системата.
kd 503
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Пет Апр 28, 2006 9:57    Заглавие: Отговорете с цитат

Може да я ползваш да си провериш стабилноста на процесора и останалата част от системата след оувърклок пускаш теста и при наличие дори на една грешка програмата спира и казва .че има грешка (значи връщаш няколко мегахерца или подваш някой друг миливолт) Very Happy
Също може да я използваш за проверка на охлаждането на процесора защото найстина цеди здраво системата.
Върнете се в началото
dreadx
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Съб Апр 29, 2006 18:41    Заглавие: Отговорете с цитат

Това е един от филтровите кондензатори, които се слагат паралелно на захранването на всеки чип. Твърде вероятно е да нямаш никакви проблеми и без този елемент.
Върнете се в началото
Потърси "Счупен микроелемент на РАМ платка" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Счупен микроелемент на РАМ платка" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Ремонти на компютърна и офис техника-Computer and office equipment Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети