Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Търси в цяла България :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
как от променливотоков електрожен да направя правотоков
Иди на страница 1, 2  Следваща

Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
FeCl3
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Вто Авг 03, 2004 18:45    Заглавие: как от променливотоков електрожен да направя правотоков Отговорете с цитат

как се прави. с тиристор ли, с грец ли. ако межа някой, който е правил да каже или има такъв, защото повечето сега ще кажат, че е елементарно, а е важно.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Гост

МнениеПуснато на: Вто Авг 03, 2004 22:05    Заглавие: Отговорете с цитат

Правиш грец според големината на тока, напрежението е под 100V и след него слагаш дросел. Минималното напрежение за базични електроди на вторичната страна на трафа е поне 60V.Разликата в заваръчният ток с и без изправител (базични и рутилови електроди) е около 10-20%.
Върнете се в началото
slav4o_com
Гост

МнениеПуснато на: Сря Авг 04, 2004 20:09    Заглавие: Отговорете с цитат

Вярно ли е че, ако се сложи дросел след греца, електродите може да са без обмазка т.е. обикновена тел?
Върнете се в началото
RC
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Сря Авг 04, 2004 20:37    Заглавие: Отговорете с цитат

slav4o_com, ако греца ти е след АЕЦ-а и нямаш ограничения в тока и напрежението, то може и това което питаш да стане.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
FeCl3
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Чет Авг 05, 2004 8:58    Заглавие: Отговорете с цитат

не може без обшивка да се заварява. ако използваш обикновена тел за електрод трябва на мястото на заварката да се вдухва аргон (иначе метала при мястото на спойката изгаря и не става нищо).
Върнете се в началото
Dumfree
Активен потребител
Активен потребител

МнениеПуснато на: Чет Авг 05, 2004 21:07    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз съм правил такова нещо, за диоди ползвам В200, виждал съм и с ВЛ200 не знам каква е разликата между тях, просто такива имах. След това дросела ми е 33 навивки от 4 кабела 12 или 16 квадрата, не помня. Сърцевината е пакет силиций с размери 10х3,5 см и всъщност са 4 такива затворени в правоъгълник, като от едната страна има процеп от текстолит около 3мм. Самият дросел тежи колкото си иска или по-точно около 50 килограма. По този начин заварява с повечето правотокови елекктроди, но например с BOHLER се прави на интересно и за целта след дросела сложих 2 кондензатора 20 000 мкфрд. на 75 волта. И последователно свързани известно количество крушки 12В 40 Вата, защото при раскъсване на дъгата се получаваше някакъв пик на напрежението и ме беше страх за кондензаторите. По този начин заварява с каквито електроди се сетя, и за аргон го ползвам и си работи перфектно. Само ми казаха че за някой метали при аргона е било по-добре да е без кондензаторите.
Върнете се в началото
Гост

МнениеПуснато на: Съб Авг 07, 2004 13:12    Заглавие: Отговорете с цитат

Dumfree как регулиращ заварачния ток-чрез промяна на въздушната междина на дросела или чрез превключване на намотките на силовия трансформатор.Как постигаш падаща х-ка на силовия трансформатор и в какви граници можеш да регулираш заваръчния ток?Какво напрежение ти изкарва транформатора на п.х.Миналата година навих един трансф. като изх. му напрежение го превключвам от 45 до 60 волта,но стана с много твърда х-ка и заваръчния ток е над 200А.като намаля изх. напрежение под 45 немогат пък да се палят електродите.Връзвах на изхода дросел 22нав. върху сечение 12 кв.см зотворен магнитопровод-но нямаше ефект.Някаква идея как да направя трафа с падаща х-ка или друг начин за намаляне и регулиране на заваръчния ток?
Върнете се в началото
gogo60
Нов потребител
Нов потребител

Местожителство: Varna

МнениеПуснато на: Съб Авг 07, 2004 22:34    Заглавие: Отговорете с цитат

За да получиш падаща характеристика на изходният ток, навиваш вторичната намотка на едното ядро на Пе-образният магнитопровод, а първичната върху двете ядра. Регулирането на тока става като с превключвател се променя броя на витките на двете бобини. Когато увеличаваш навивките от страната на вторичната, тока се увеличава,съответно на другото ядро се намаляват. Общият брои на витките на всички степени трябва да е еднакъв. Вторичното напрежение е:60-65V~. Дросела може да се направи като се използва желязото на дросел от натриева лампа 400W и се навият върху него 30-35 навивки от шина 17.5 кв.мм за ток 150А. Точни данни за трансворматора мога да ти дам, ако ми кажеш сечението и размерите на магнитопровода.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Гост

МнениеПуснато на: Нед Авг 08, 2004 7:45    Заглавие: Отговорете с цитат

gogo60 ако съм те разбрал правилно променяш процентното съдаржание на броя на навивките на първичната намотка върху двете ядра,така че сумата винаги да е 100%-т.е. със колкото увеличавам навивките на първичната намотка на едното ядро с толкова трябва да ги намаля на другото така,че броя на навивките -сбора да остава същия,а вторичната намотка не я пипаш.Грец на изхода слагаш ли,или само дросел.За жалост моят магнитопровод е Ш-образен лентов със сечение 45кв.см но е сабран от два О-образни така че може да се получи един О-образен(П-образен) съссечение 45кв.см.Други размери в момента не мога да ти дам.
Върнете се в началото
go60
Гост

МнениеПуснато на: Пон Май 02, 2005 17:44    Заглавие: Отговорете с цитат

здравейте! Аз имам един електрожен от тези където ги продават в Метро. Проблема е, че в къщи напрежението е рядко над 200 v обикновено 180-190 v и затова почти не може да се работи с него. Някой може ли да каже как мога да го преработя за да работи добре при това напрежение. На късо мах ток сега е 110 A. Дали да намаля броя намотки на първичната? Ако намаля и двете като запазя съотношението дали мах ток ще се увеличи от колкотоо го дават по каталог 150А?
Върнете се в началото
Потърси "как от променливотоков електрожен да направя правотоков" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "как от променливотоков електрожен да направя правотоков" в Интернет

Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети