Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
TV out, разлика в потенциалите
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Ремонти на компютърна и офис техника-Computer and office equipment
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Ицката
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Съб Мар 11, 2006 18:54    Заглавие: TV out, разлика в потенциалите Отговорете с цитат

Здравейте.

Преди време пусках видео сигнал от компа на телевизора. Всичко си беше ОК, когато един ден телевизора ми спря да предава какъвто и да е видео сигнал. В сервиза ми казаха, че един чип е изгорял, в следствие на разлика в потенциалите на телевизора и компютъра. Интересното е, че телевизора се повреди в момент, в който беше включен към компютъра, но не бях извадил антената от телевизора. В предишните случаи, когато телевизора си работеше и гледах филми от компютъра, антената беше извадена. Този път я бях забравил обаче.

Антената ми е най-обикновена самоделка, дециметрова със симетричен кабел. От сервиза ми казаха че не може тя да е причината за скапването на телевизора. Поразрових се аз малко в нета и проверих, че не само кабелната телевизия внася смущения когато е включен ТВ аута - най-обикновена антена, каквато е моята, може също да пречи. Но се говори само за смущения и кофти картина, т.е. никъде не се споменава че телевизора може да изгори.

Днес се осмелих да си пусна ТВ аута, на изключена антена. Работеше си перфектно и картината беше добра.

Питането ми е следното: заради включената антена ли предишния път ми се е прецакал телевизора?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Bily
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Бургас

МнениеПуснато на: Съб Мар 11, 2006 21:38    Заглавие: Отговорете с цитат

Съвсем вероятно е това да е проблема. Както вероятно вече си разбрал, основния проблем идва от заземяването на апаратурата. В твоя случай вероятно се е получило заземяване на антената през телевизора после компютъра и накрая земя (нулата на контакта най вероятно е свързана към извода му за заземяване). Вследствие на това най-слабата връзка по веригата е изгоряла.
Поне аз така си го обяснявам.

Edit:

добре.
Ще се опитам пак да го обясня:
потенциалната разлика между замасения компютър и антената се затваря по веригата: антена > телевизор > компютър > земя. Като най слабото място по веригата ( вероятно видео комутатора на ТВ-то) се е скапало.
Дано да сте ме разбрали, защото хич ме няма в обясненията. Embarassed

Последната промяна е направена от Bily на Съб Мар 11, 2006 22:17; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
RC
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Съб Мар 11, 2006 22:02    Заглавие: Отговорете с цитат

Bily, опитай пак с обяснението, че нещо сложно се получи (може и добре да звучи, ама Confused ).

Ицката, ако наистина е била антена, а не "кабелна" и антената е била грамотно направена, а не метална мачта забита или заварена някъде към която всички елементи на антената и кабела са на късо, то е малко вероятно това да е бил проблема.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Ицката
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Съб Мар 11, 2006 23:12    Заглавие: Отговорете с цитат

RC написа:

Ицката, ако наистина е била антена, а не "кабелна" и антената е била грамотно направена, а не метална мачта забита или заварена някъде към която всички елементи на антената и кабела са на късо, то е малко вероятно това да е бил проблема.

Ами май антената не е грамотно направена. Антената е самоделка, правил я е един "радиоинжинер", лека му пръст на човека почина преди вече 5-6 години. Та значи антената си е като обикновена антена, с тази разлика че като гледам сега новите антени имат някаква кутия в която е закачен кабела, а тази мойта има някаква ламаринка в средата за която са хванати двете жички на кабела, а и + това кабела е симетричен. Антената е закрепена на един дървен кол, който съм закрепил за комина, т.е. не е заземена. Май по всичко изглежда че антената ми е повредила телевизора? Днеска пак пуснах ТВ аут от компа но при изключена антена и работеше.

Как мога да съм сигурен че именно антената ми е проблема, и че дори ако я изключвам пак няма да ми изгори телевизора?
Върнете се в началото
AA
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: ВеликоТърново

МнениеПуснато на: Нед Мар 12, 2006 7:14    Заглавие: Отговорете с цитат

По тия обяснения за антената едва ли проблема е в нея Включвай първо кабела между компютъра и телевизора и след това щепселите в контакта
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Ицката
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Нед Мар 12, 2006 14:04    Заглавие: Отговорете с цитат

А имам още един въпрос, компютъра и телевизора са на различни контакти, но и двата контакта са на една и съща фаза (на един бушон), и двата са занулени. Това може ли да прави проблем? (не би трябвало май)
Върнете се в началото
tropper
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Мар 12, 2006 15:01    Заглавие: Отговорете с цитат

Ицката написа:
...и двата са занулени....

А ТВ-то с "шуко" ли е? Повечето (ако не и всички) съвременни ТВ-та са с щепсел без зануляващо перо.

На една фаза по-добре, отколкото на различни. Ако са на различни трябва и двете устройства да са добре занулени.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
yosko_1
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Нед Мар 12, 2006 15:09    Заглавие: Отговорете с цитат

както АА е написал: Включвай първо кабела между компютъра и телевизора и след това щепселите в контакта ! желязно правило ! и никога по време на работа да не се изваждат и слагат кабели между компютъра и телевизора !
Ицката
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Нед Мар 12, 2006 17:52    Заглавие: Отговорете с цитат

Ами явно има значение да свържеш компютъра и телевизора и след това да ги включиш в мрежата. Еми аз така и бях направил, когато телевизора ми изгоря.

Ето реда на действията:
1. Изключвам телевизора и компютъра от мрежата;
2. Изключвам антената на телевизора;
3. Свързвам ги с кабела С-Видео -> Чинч;
4. Включвам ги в мрежата;
5. Всичко работи, до момента в който един ден, при изключен телевизор и мисля и изключен компютър, включвам антената в телевизора. Резултат: изгорял телевизор.
Върнете се в началото
Bily
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Бургас

МнениеПуснато на: Нед Мар 12, 2006 19:19    Заглавие: Отговорете с цитат

За да ти стане по ясно, ако имаш мултимер, вземи си включи компютъра, телевизора и антената към него, с мултимера на напрежение премери потенциалната разлика между екрана (външното на буксата) на TV-Out кабела и кутията на компютъра. И се надявам да разбереш защо ти гори телевизора.
Потърси "TV out, разлика в потенциалите" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "TV out, разлика в потенциалите" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Ремонти на компютърна и офис техника-Computer and office equipment Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети