Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Pozitive 20
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5

Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Ditronix
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Провадия

МнениеПуснато на: Съб Яну 12, 2008 18:44    Заглавие: Отговорете с цитат

Пак се намесвам.Пръска се от разстояние 20-25 см.Повърхността на заготовката се обезмаслява напълно.Напоследък правя така:изтърквам на сухо фолиото с домакинска гъбичка и после с тампон,напоен с амонячен разтвор изтривам фолиото.След изпаряване на разтвора върху повърхността не трябва да има никакви следи от разтвора!Ако има-чист тампон и наново.След пръскането поставям платките в обезпрашена кутия от бонбони-най ми е лесно и удобно Laughing За съхнене.За въртенето не знам-не ми се налага.Ако фолиото е чисто и се пръска равномерно-слоят става перфектен.Та сушенето-на стайна температура-около 15-24 часа.На радиатора на парното-2 часа.Шаблоните-на обикновен лазерен принтер само че на два ката-два шаблона,паснати точно един върху друг и фиксирани .Светенето-живачна лампа 400W със ЗДРАВ (НЕСЧУПЕН!!!) балон,от 25 см. за 70-120 сек.Платката и шаблона ги затварям между две стъкла 2 мм. и притискам .Проявяване в разтвор на сода каустик,7грама на литър.Тук има подробност-разтворът трябва да престои поне 24 часа преди ползване.НЕ ЗНАЯ ЗАЩО!Когато преди години лаборантката в завода ми го разправяше това,аз си мислех,че ме мотка.Преди 3 години,когато я пенсионираха и трябваше да си направя проявителя сам станах луд,докато се сетя за това.Излезе ВЯРНО!Друго нещо,което е много важно!POZITIV 20,нанесен веднъж старее и след седмица най-късно времето за осветяване и проявяване се променя ДРАСТИЧНО.Та не се опитвайте да си правите заготовки "за всеки случай-да имам под ръка".Не става.Ами като че ли това е всичко.Поне важните неща.Не чупете балоните на живачните лампи!Опасно е!Става и с цяла лампа,и то перфектно!

DRL модули за всички видове автомобили!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
DrVar
Гост

МнениеПуснато на: Пет Яну 18, 2008 22:42    Заглавие: 400W С БАЛОН! Отговорете с цитат

Idea Idea Idea 400 вата с балон Idea Idea Idea отблизо е нещо за което трябват очила на заварчик. Такова нещо свети през стените, от ключалката на банята излиза лъч като лазер, а ако го правиш често може и тен да хванеш Embarassed Освен това може и да си окьоравееш като едното нищо. Последвах съвета на Ариел - пури монтирани в счупен скенер. За хора които правят платки често, но в малки количества това решение е ултраефикасно - евтино и ергономично. Дори няма нужда от охлаждане. Просто от изследователско любопитство - къде светиш с този морски фар? Понеже аз съм на офис и няма как да запаля такова нещо в банята /поне вече не мога/.
От скромния ми опит мога да кажа че и счупена и цяла живачна лампа вършат работа. Обикновено и неорганично стъкло, както и плексиглас също е едно и също - зависи от времето на експонация и мощта на лампата. За съжаление това се определя единствено опитно - има твърде много променливи които действат.
Върнете се в началото
Ditronix
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Съб Яну 19, 2008 13:54    Заглавие: Отговорете с цитат

Ами в офисчето в завода правя всичко.Силно свети,така е,ама ако счупиш балона пък ще ти е необходим кислородно-изолиращ прибор.Отделяният озон в този случай е твърде много!Пробвах и се отказах!Не зная защо някои не ми вярват,като ги пиша тези неща Question Exclamation Ами елате на гости и ще видите сами!По този начин правя платки вече 25 години-много преди POZITIV 20 да се появи по нашите магазини.Даже си паза флакон ,който е със срок на годност ако не бъркам 82-ра или 83-та година.Поръчвах много,че трудни бяха доставките в ония времена!Опитайте и тогава изказвайте съмнения.Ама ако опитате,няма да ги пишете тези неща....

Върнете се в началото
DrVar
Гост

МнениеПуснато на: Съб Яну 19, 2008 15:35    Заглавие: Отговорете с цитат

Ако си останал с впечатление че се съмнявам в думите ти, дължа ти извинение, не съм се изразил правилно. Знам със сигурност че става, понеже съм го правил, макар и със 160 вата и с балон, и без балон. Явно имаш добра база. А съвсем сериозно ти казвам, един познат студент си прогори едното око така - получи почти 40 процента загуба на чувствителност на ретината. Нагледно доказателство на поговорката, че ако бързаш /и не внимаваш/ далеч няма да стигнеш. Laughing

пс. Този флакон сигурно има антикварна стойност. Ако си нямаш работа постни негова снимка тук - ще изглежда добре точно в този форум. Wink
Върнете се в началото
Ditronix
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Съб Яну 19, 2008 18:10    Заглавие: Отговорете с цитат

ОК,ще има снимка Laughing А как ще си изгори окото-той да не е гледал как се осветява платката бе Question Аз си пускам обратното броене на телефона и се бъзикам с нещо друго.А и най-лесно е да се постави един капак някакъв над и около лампата.Де знам.Всеки си е башка луд,всеки си има негова истина.Дано съм бил полезен!Мога да постна и снимка на платки,дето аз съм ги правил.

Върнете се в началото
Gustav
Гост

МнениеПуснато на: Съб Яну 19, 2008 20:43    Заглавие: Отговорете с цитат

Всички тук си говорят за остновните неща, затова имам няколко по-"технически" въпроса:

Колко е най-тънката пътечка, която може да се прави с ПОЗИТИВ 20? Със слайдове на лазерен принтер или с паус обработен с ТРАНСПЕРАНТ? Дебелината на пътечките влияе ли се от дебелината на лака? Някъде може ли да се купи професионален УВ "скенер", такъв, както както го описват Ариел и дървар или трябва да си го правя сам?

Не ми се смейте много де, все пак тепърва навлизам в тази работа...
Ако това го чете някой модератор може би трябва да се направи тема само за правенето на платки.

Модерирано от RC
Темите се правят от участниците (понякога при определени условия), а не от модераторите.
По отношение на платките - явно идея си нямаш колко теми има, защото си се хванал за първата срещната без изобщо да си направиш труда да потърсиш какво има по въпроса който (евентуално) те интересува. А като ти чета и питането за купуването, явно и тази не си прочел внимателно.
Върнете се в началото
Ditronix
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Нед Яну 20, 2008 9:31    Заглавие: Отговорете с цитат

Ами не знам колко е най-тънката пътечка,дето може да се направи Question Аз не работя с кой знае какви ситни елементи,а и това според мен не е метод за супер професионални платки,а по-скоро на платки за обща употреба с носка или средна сложност.Имал съм случай да падне косъм при нанасянето на лака и после този косъм си остава на платката след ецването.Т.е. не самият косъм,а проекцията му.Значи по принцип може да се правят и най-тънките пътечки.Обаче качеството на самата платка зависи от много неща.На първо място от материала-докато се усетя на времето за един текстолит че е боклук изпръсках половин флакон лак.Ей тъй,за нищо.Не ставаше и не ставаше.По едно време се усетих и опитах с останало парче друг -никакви проблеми.Другият важен фактор е плътността на шаблона.Ползвам два отпечатъка върху слайд за презентации,че с един няма достатъчна плътност.Наскоро мой познат ми каза че е направил един трик-конвертирал рисунъка в PDF-формат и насложил едно върху друго няколко изображения.Станало перфектно.Малко не ми е ясно как ще стане това,но ще го викам да покаже.Та ако ползваме два насложени шаблона,ясно,че трудно ще ги напаснем 100%.Затова номерът с наслагването на няколко изображения върху един шаблон ще даде възможност за по-фини платки.Писал съм неведнъж,че заготовките трябва да се правят непосредствено преди да се изработи платката.Престояването води до увеличаване на времената за експонация и проявяване.Качеството на нанесеният слой лак-не трябва да е много тънък,но не става и с много дебел слой.Трябва да е равномерно пръсната платката,без прах по слоя.Общо взето това е.Много е важен индивидуалният опит.А,и за почистването на фолиото.Писал съм вече-фино итриване на медната повърхност и след това обезмасляване с амонячен разтвор!Нищо друго!

Върнете се в началото
ламер
Гост

МнениеПуснато на: Пет Фев 01, 2008 10:59    Заглавие: експониране с кварцова лампа Отговорете с цитат

хора и аз се заех да си правя платки по този метод
имам едно запитване
в сайта на млад-конструктор
беше описано следното
ако UV лампата е много скъпа , то тя може да се замени със
живачна , кварцова
защо никаде не намерих инфо относно кварцова лампа
понеже всичко с една лампа ми излиза 7 лв.
а относно живачната трябват повече пари Smile
някой опитвал ли е
да кажем ако не една 250 ватова , то две лампи - това са 500 вата
след като се бачка на тъмно ( леко жълта светлина )
то тези кварцови би трябвало да вършат работа?
Върнете се в началото
Потърси "Pozitive 20" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Pozitive 20" в Интернет

Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5
Страница 5 от 5

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети