Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Pozitive 20
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
toshako
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Нед Яну 21, 2007 11:39    Заглавие: Re: ? Отговорете с цитат

RC написа:
toshako написа:
Искаш да кажеш - да ползвам обикновено стъкло?!?!?

Точно обратното съм написал, обикновенното стъкло слабо пропуска UV излъчване.
madjurov написа:
Купихме от магазин за осветителни тела малки пурички по 8W, за които ни казаха, че са с UV излъчване.Външно приличат на обикновените лум. пури с тази мощност, само дето са много тъмно сини на цвят и като светят - се вижда слаба синя светлина. Осветен бял лист, обаче отразява доста силно синя светлина.

Често срещано явление продавачите да не знаят какво продават или да ти продадат това което имат за това което търсиш.
Това е далеч от UV-та който е необходим за целта.
Тава са лампи тип "дискотечни" с филтър пропускащ само синята част от спектъра на видимата (бялата) светлина.
Продават се UV-пури със същия размер и мощност и те са в прозрачна кварцова тръба. Предназначени са за абсорбатори и сушоари където е необходимо избиването на бактерии и микроби.

Пич относно пурите си много прав!!!
В сервиза ползвам такава пура от медицински дезинфектор за осветяване на PROM-ове, ама е единствена и още не съм си намерил за лична употреба.
А дискотечните никаква работа не вършат....

А какво стъкло ми препоръчваш? Може би затова платката я осветявам около 2 часа за да стане..... А плексиглас дали ще свърши работа?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
RC
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Нед Яну 21, 2007 11:41    Заглавие: Отговорете с цитат

На 7-ми километър в една от големите сгради (май на ЗИТ) последната вдясно (под магазина на Office 1) на партера има склад/магазин? за осветителни тела всякакви. Там има (от там съм вземал).
Плексиглас няма да стане.
Стъклото най-добре да е кварцово, но не съм сигурен дали и от къде ще може да намериш. Става и с обикновенно но времето на експонация - нараства.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
toshako
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Нед Яну 21, 2007 17:14    Заглавие: Отговорете с цитат

Ok, мерси, ама ми е малко далечко...
От Бургас съм.. нищо, ще продължавам да търся....
Върнете се в началото
позитив 20
Гост

МнениеПуснато на: Нед Яну 21, 2007 18:20    Заглавие: Отговорете с цитат

относно стъклото -плексигласа пропуска УВето, така че става.недостатък-лесно се драска и драскотините вкарват дефекти при експонацията.
Върнете се в началото
Ditronix
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Провадия

МнениеПуснато на: Нед Яну 21, 2007 23:30    Заглавие: Отговорете с цитат

През обикновено стъкло 3 мм. и живачна лампа 400 W от разстояние 30 см. светя 75-100-110 секунди-зависи от дебелината на слоя.За какви времена-25! минути-говорите нещо не ми е ясно.За тези UV пури не зная,защото не съм ги ползвал,но си е чисто прахосване на време.За 25 минути при мен платката понякога вече е с пробити отвори и готова за лепене.

DRL модули за всички видове автомобили!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Случаен
Гост

МнениеПуснато на: Съб Яну 12, 2008 15:57    Заглавие: Re: Pozitive 20 Отговорете с цитат

Здравейте,
И на мен ми се наложи да работя с Позитив 20 и имам известни трудности. Прегледах писаното до тук, но намерих подобен проблем и реших да пиша. Проблемът е при проявяването. Когато промивам еспонираното покритие с разтвора на содата каустик, изображението се появява. Но в някой участъци то все още не е напълно ясно, т.е. не всичкия фотолак е отмит. ОК. Пускам пак платката обратно в буркана и като я извадя малко по-късно няма и следа от изображение - просто целия лак е отмит. Та въпроса ми е знае ли някой на какво се дължи това? Продължителността на експонирането е различна - около 2 до 5 мин. И въпреки това проблема си остава.
Благодаря
Върнете се в началото
harleybg
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Съб Яну 12, 2008 16:33    Заглавие: Отговорете с цитат

Промени концентрацията на разтвора. Провери дали е чист съда, в който го правиш. Може да се получава някакво омазняване на платката или нещо подобно
Върнете се в началото
TDA2040
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: strajica

МнениеПуснато на: Съб Яну 12, 2008 17:39    Заглавие: Отговорете с цитат

И аз пробвах с позитива стават работите но имах и неуспешни бройки.
Ползвам паус според мене и той прави мизерии трябва да пробвам и с
прозрачно фолио. Поллзвам 125В живачна лампа с счупен балон от 30 см (поставена в кутия от 5 кила латекс)
Около 2 минути през обикновенно стъкло осветявам, преди това си правя разтвора на сода каустик(която е на люспи) 7грама на 1л вода.
Платката като я напръскам се суши в фурна при 50/60 градуса за около 10/15 мин. При нанасянето на лака залепвам платката за центъра им с двойна лепенка(от тая дебелата дето е като дунапренче) за акомулаторен гайковерт, пръскам и връткам малко до като се разнесе равномерно( естествено в кофа да не пръска навсякъде ).
Като се запоролети ще си направя всичко както трябва, че така е много относително да стане добре Smile
harleybg
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Съб Яну 12, 2008 17:54    Заглавие: Отговорете с цитат

Интересно ми е при професионалното изработване на платки какви фотошаблони ползват. Когато печатам на прозрачно фолио винаги изображението има множество дефкти (пукнатини по тонера и бели петна)
Върнете се в началото
RC
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Съб Яну 12, 2008 18:12    Заглавие: Отговорете с цитат

harleybg написа:
Интересно ми е при професионалното изработване на платки какви фотошаблони ползват. ...

Има си специални филми за фотоплотер за тази цел.
На Dupont примерно.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Потърси "Pozitive 20" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Pozitive 20" в Интернет

Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Страница 4 от 5

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети