Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Задачка закачка

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
slav4o.com
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Велико Търново

МнениеПуснато на: Нед Фев 26, 2006 22:44    Заглавие: Задачка закачка Отговорете с цитат

Ето я и нея :
защо CD и DVD устройствата използват лазер за четене а не светодиод например ?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Колев
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Бургас

МнениеПуснато на: Нед Фев 26, 2006 22:50    Заглавие: Отговорете с цитат

Ми не съм чувал от светодиод да се получи достатъчно тънък лъч че да може да се чете диск. Лазерите се славят с тънкия си лъч. Точно за това се използва и лазер. Ако беше светодиод информацията която се записва ще е доста по - малко. Така мисля аз.
Върнете се в началото
Stoy40
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пон Фев 27, 2006 12:07    Заглавие: Отговорете с цитат

Мче то и лазера който ползват е светодиод бре Славчо Laughing Причината според мен е,че с монохроматичната светлина се избягват много от вредните за случая свойства на светлината -дифракция,рефракция,поглъщане,разсейване
Върнете се в началото
cvetomirconev
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Севлиево

МнениеПуснато на: Пон Фев 27, 2006 20:55    Заглавие: Отговорете с цитат

Цитат:
Ми не съм чувал от светодиод да се получи достатъчно тънък лъч...

Има светодиоди които излъчват отделни фотони - не е това.

Цитат:
Причината според мен е,че с монохроматичната светлина се избягват много от вредните за случая свойства на светлината -дифракция,рефракция,поглъщане,разсейване.

Ако намериш светлина която не се поддава на тия явления ще настане скандал Smile

Но монохроматичността е в основата на всичко. Много е важно светлината да е с точно определена дължина на вълната.

Информацията при фабричните оптичните носители е кодирана чрез издатини в металният слой. Издатините отразяват добре лазера (над 75%), а областите между тях слабо (под 25%). Височината на издатините е 1/4 от дължината на вълната на лазера. По този начин отразената от издатините светлина има фазова разлика от половин дължина на вълната. Когато лазера попадне в равен участък, то отразената него и от съседните издатини вълни се прекъсват поради фазовата разлика.

Като цяло монохроматичната светлина премахва много от неизвестните във физическите процеси свързани с четенето и записването на информация от оптичните носители.

My opinions might have changed, but not the fact that I'm right.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Потърси "Задачка закачка" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Задачка закачка" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети