Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Проблем с хоризонталното откл. на монитор NEC FE1250

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Ремонти на компютърна и офис техника-Computer and office equipment
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Tangra
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Чет Яну 19, 2006 15:59    Заглавие: Проблем с хоризонталното откл. на монитор NEC FE1250 Отговорете с цитат

Здравейте,колеги.Въпросния проблем се появи след като изгоря крайния транзистор на хоризонталното отклонение Q561(2sc5453).Както си работеше нормално,защитата му прицъка около 10-на пъти и след това тотално изключи.Оказа се,че въпросния транзистор е изпаткал(съпротивлението м/у трите му извода клонеше кам нулата).Замених го с непълния му аналог 2sc5244,който изгоря още при включването.Предварително проверих елементите около Q561 дали са изправни.Проблем нямаше.Реших,че транзистора може би трябва да се замени с пълния му аналог които е 2sc5047.Пробно го включих без товар(с изключена ХО намотка).Трагна без да сработва защитата.Естественно имаше само вертикална черта.Втория опит бе с товар и резултата беше-още един транзистор в боклука Sad Laughing Laughing .Явно бъркам някаде в методиката..... Idea Laughing Ще съм ви много благодарен ако можете да ми помогнете с идеи или съвети.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Гост

МнениеПуснато на: Чет Яну 19, 2006 16:11    Заглавие: Отговорете с цитат

Ам че ,братле ,вземи позамери напрежения малко ,посмени електролитчета в хоризонтала ,кондензатора между емитер-колектор ,замени го с друг ,ам че вземи тури една скопиика на атаката на крайния ,ам че след туй може и ТХО да е проплакало ам,че вземи една лампичка му вържи вместо предпазител ,да не сменяваш транзистори до посиняване ,па тури едно БУ 508 за проба ,па след това пиши ,хаиде успех и чакаме отговор Very Happy Very Happy Very Happy
Върнете се в началото
Emil Evtimov
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Съб Яну 21, 2006 9:38    Заглавие: Отговорете с цитат

Т'ва BU508 ще изпука за секунди .То озобщо не става за монитори а за телевизори ! Трябва да се провери и ''Чопера''(полевия по захранването на ключовия ТХО т-тор) . Провери и капацитета на анодния кондензатор на ТХО то .С мултицета на 200Мом на високоволтовия накрайник и на маса . Какво показва ? А без транзистор включва ли се ? Колко волта му се подават на колектора ?
ELP
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Съб Яну 21, 2006 9:41    Заглавие: Отговорете с цитат

Опитай с товар друга отклонителна бобина. Намирисва ми на късо в оригиналната.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Tangra
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Пон Яну 23, 2006 16:19    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз също имам самнения за късо в бобината.Проблема е че не знам как да я проверя.Не разполагам с аналогична на оргиналната.Не ми се вярва да има проблем в ТХО-то,защото както писах,с изключена бобина монитора пали и има вертикална линия,т.е. по високото всичко е наред.Доколкото за BU-то съм съгласен,че ще изпатка веднага.Оргиналния транзистор е за 50А все пак.Разполагам с няколко 17-ки които имат други проблеми.Ще мога ли да използвам някоя от тяхните бобини?....
Върнете се в началото
GOSHO
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Варна - с.Тополи

МнениеПуснато на: Пон Яну 23, 2006 16:45    Заглавие: Отговорете с цитат

Tangra написа:
Доколкото за BU-то съм съгласен,че ще изпатка веднага.

Ще изпатка ако има проблем.А иначе ако всичко е наред става за проба издържа няколко минути без проблем.Пробвал съм многократно. Wink
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Tangra
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Съб Яну 28, 2006 1:59    Заглавие: Отговорете с цитат

С осцилоскоп проверих синхроимпулсите,които постъпват на входа на полевия транзистор q552.Направи ми впечатление,че са доста назъбени в горната хоризонтална част на графиката,където по схема го дават да са прави.В сервизния бюлетин са обърнали специално внимание на този проблем,като споменават за виновник стабилизатора IS541(PQ20WZ5U),които служи за захранване на процесора формиращ вапросния импулс.Оказа се,че е доста трудно да се намери подобно чудо Shocked и че е по добре(според съвета на познат,занимаващ се професионално с TV,video и т.н.) да го сваля от някои дефектирал монитор,ако намеря такъв разбира се.Възможно ли е крайния транзистор да гори от смущенията в синхроимпулсите и при пожение,че е така,с какво може да се замести IS541.Елементите около крайния транзистор включително и отклоняващата бубина съм ги проберил и са ОК.Предварително благодаря за помоща.....!
Върнете се в началото
Филипов
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Плевен

МнениеПуснато на: Съб Яну 28, 2006 11:26    Заглавие: Отговорете с цитат

На тези монитори слабото им място е драйверния трансформатор. Преди да се скапе окончателно гори няколко пъти предпазния резистор. Виж дали не е сменян вече. Гледаш осцилиграмата на първичната. Ако не е 2 пъти захранването, пренавивай. Не е голям зор, малко навивки са. Обърни внимание на посоката на навиване и средната точка. За вторичната (към базата) може да използваш и стария проводник.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Yahoo Messenger
Tangra
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Пон Фев 06, 2006 11:08    Заглавие: Отговорете с цитат

Резистора наистина беше сменян,а напрежението на парвичната намотка на драйвърния доста по-малко от даденото 45 волта.Пренавих го и смених стабилизатора на процесора за развивките.За всвки случай при пробата не включих хоризонталната бубина за да не изгори отново краиния транзистор.При стартиране на компа осцилограмата на входа на полевия и на парвичната намотка на драйвърния трансформатор отговарят на зададените по форма и амплитуда,но при преминаване на по голяма резолюция осцилограмата става много изкривена и двойна,някой от импулсните трансформатори започва да съска (не мога да разбера точно кой) и съпротивлението 2,2 ома изгаря.Захранването и входните сигнали на процесора за развивките са нормални.Възможно ли е някой кондензатор да ми прави номера(на вид изглеждат добре),или процесора си е изпял песента,или.....? Предварително благодаря за помоща Exclamation Exclamation Exclamation Razz
Върнете се в началото
Потърси "Проблем с хоризонталното откл. на монитор NEC FE1250" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Проблем с хоризонталното откл. на монитор NEC FE1250" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Ремонти на компютърна и офис техника-Computer and office equipment Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети