Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Търся схема....., как да вържа следните говорители?
Иди на страница 1, 2  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Търсене на схеми, програми и документация - Service manual search
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
okli
Активен потребител
Активен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Яну 19, 2006 15:52    Заглавие: Търся схема....., как да вържа следните говорители? Отговорете с цитат

Значи проблема е следния имам едно помещение което искам да му сложа на тавана вградени трилентови колонки и да ги вържа през усилвател. От компютъра да си пускам музика и през усилвателя да се чува на тези колонки кито са на тавана. Но незнам как да ги вържа тези колонки в момента съм ги вързал много келяво и нищо не се чува. Та мисълта ми е как точно трябва да се вържат за да се чува добре. Ето и схема какво е положението в момента http://store1.data.bg/okli/1.jpg .
Мисля че трябва да се върйе някакъв товар или да се свърйат по друг начин, но проблема е че незнам как ако някой знае как трябва да ги вържа за да се чува добре ще съм му много благодарен ако сподели. В момента се чува много слабо като усиля усилвателя до край. Crying or Very sad

Колонките са трилентови с реални ватове около 18-20W на бр. a усилвателя е 2x60W.
Благодаря ви предварително
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
RC
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Чет Яну 19, 2006 16:15    Заглавие: Отговорете с цитат

okli, това което описваш е по-скоро проблем м/у изхода на картата и входа на усилвателя.
Каква е картата и кой изход ползваш?
Какъв е входа на усилвателя който ползваш, а и самия усилвател?
С друг източник на сигнал въпросния усилвател работи ли нормално?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
okli
Активен потребител
Активен потребител

МнениеПуснато на: Чет Яну 19, 2006 16:18    Заглавие: Отговорете с цитат

Свързвал съм и друг източник към усилвателя и пак е същото. Картата на компа е SB 4+1 . Но аз мисля че проблема е в свързването на говорителите мисля че не е достатъчен товара на изхода на усилвателя но незнам как да го оправя.
Върнете се в началото
RC
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Чет Яну 19, 2006 16:30    Заглавие: Отговорете с цитат

Май не ти е читав вече самия усилвател в този случай.

Последната промяна е направена от RC на Чет Яну 19, 2006 17:10; мнението е било променяно общо 2 пъти
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
brum
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Чет Яну 19, 2006 17:01    Заглавие: Отговорете с цитат

Ако са вързани както показва на изхода ще се включи защита от късо. Няма ни филтър, ни нищо. Пробваи да закачиш само нискочестотния говорител и да видиш ефекта. При това свързване ( 4 говорителя на единия канал ) за да свирне трябва говорителите да са по 16 или 32 ома, а усилвателя да може да работи на 4 или 8 съответно. Не ми се вярва да са такива. А това че все пак свири слабо - зависи от усилвателя и от начина на работа на защитата на късо. Или ако е нямало такава - изгорял е, и това което чуваш като усилиш е сигнала минал през няколко съпротивления и стигнал до говорителя без да е усилен.

Edit Ако на картинката всяко нещо представлява по една колона - не ги връзваи така. Правиш следното - 2 броя последователно една на друга, 2 такива двоики - успоредно. Това на единия канал. На другия - 2те последователно. 3тата успоредно на една от първите две. Сметни ги така че сумарното им съпротивление да не е под минималното за усилвателя. При успердно свързване - съпротивлението пада на половина. При последователно - удвоява се.
Върнете се в началото
RC
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Чет Яну 19, 2006 21:21    Заглавие: Отговорете с цитат

Vladi написа:
По схемата, която си подал много неща не са ясни.
1. Всеки говорител от схемата означава ли една трилентова тонколона. Т.Е. ерилентовите тонколони са 7броя.
2. Или си начертал всеки един говорител от тонколоната на схемата. Ако е така, то значи че нямаш филтър поне за среди и високи.
3. На единия канал от усилвателя виждам, че са повече от другия.
Ако важи 1-вото условие, то претоварваш усилвателя и ако няма защита, ще го изгориш.
Напиши конкретно, колко броя са ти трилентовите тонколони, с какъв импеданс е всяка една от тях(4, 6 или 8 ома), и последно усилвателя за какъв импеданс е предназначен(4, 6 или 8 ома) за да ти дадем съвет.

Модерирано от RC
Тъй като питащия се е разпрострял в няколко раздела - преместих този отговор на Vladi в тази тема.
Върнете се в началото
okli
Активен потребител
Активен потребител

МнениеПуснато на: Чет Яну 19, 2006 21:42    Заглавие: Отговорете с цитат

Вързани са както съм ги начертал на схемата. Говорителите са 7бр. и са по 18-20W реални не съм сигурен за омовете но са говорители от тези дето ги продават за автомобили мисля че бяха по 8om, а усилвателя е от 4 до 16ом така поне пише а ватовете му не ги знам със сигурност не ги пише никуде но ми дадоха за 2х60W. И аз си мисля че проблема е във връзването ще пробвам да ги вържа както ме посъветвахте и ще проверя дали е изгорял усилвателя. Но той от самото начало си свиреше слабо всмисул не е свирнал високо и след това да е намалял, ако това има значение.
Върнете се в началото
okli
Активен потребител
Активен потребител

МнениеПуснато на: Пет Яну 20, 2006 10:19    Заглавие: Отговорете с цитат

Искам още нещо да попитам, извинявам се ако ви се стори тъп въпроса!
Последователно да се свържат два говотителя е примерно / + - - + /. А няма ли да се получи дефазиране и да се влоши качеството на звука?
Не е ли по добре да се добави някакво съпротивление или и аз незнам какво точно за да се натовати допълнително и да може да свири както трябва.!?
Никой ли не е връзвал говорители?! Помогнете бе хора нали уж за това е този форум Wink
Върнете се в началото
RC
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пет Яну 20, 2006 10:25    Заглавие: Отговорете с цитат

okli, + и - при говорителите е относително понятие и показва условно само посоката на намотаване на шпулата именно за да не се получава дефазиране. В твоя случай последователното свързване е: "+ - + -".
Проблема при теб по-скоро е, че товара ти е голям, а не малък.
Последователното свързване увеличава съпротивлението и намалява товара.
Със закона на "Ом" как си?
Изхода на усилвателя трябва да е съгласуван с товара (говорителите) освен по мощност и по съпротивление (импеданс) което е пряко свързано с мощността. Но това вече ти го писаха.
Уточни какво е поне омическото съпротивление на въпросните говорители.
Върнете се в началото
okli
Активен потребител
Активен потребител

МнениеПуснато на: Пет Яну 20, 2006 11:02    Заглавие: Отговорете с цитат

ok Разбрах къде съм сбъркал а това запоследователното свързване съм го сбъркал "+ - - + " Embarassed Закона на ОМ го учих преди 10г. и като не съм се занимавал съм го забравил но както и да е. А тези говорители са сложени на тавана и забравих колко точно ом-а са но мисля че бяха по 8ом. В два поста по-нагоре писах за това. Утре ще пробвам и ще видя какво пак ще забъркам. Very Happy . Но докато не се пробва човек как да се научи? Wink

БЛАГОДАРЯ ВИ все пак че се занимавахте с моите проблеми.
Върнете се в началото
Потърси "Търся схема....., как да вържа следните говорители?" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Търся схема....., как да вържа следните говорители?" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Търсене на схеми, програми и документация - Service manual search Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети