Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Реле за време с цифрово задаване ...
Иди на страница 1, 2  Следваща

Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Старт
Гост

МнениеПуснато на: Нед Дек 18, 2005 14:50    Заглавие: Реле за време с цифрово задаване ... Отговорете с цитат

Здравейте!
Интересува ме как мога да си направя реле за време с цифрово задаване продължителността на импулса от 1 до 25 мин.
Върнете се в началото
инж.Васил Сапунджиев
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Нед Дек 18, 2005 15:00    Заглавие: Отговорете с цитат

Един възможен вариант е, с тактов генератор и програмируем делител на честота. Другият вариант е, чрез микроконтролер. И в двата случая задаваш число, пропорционално на времето на закъснение. Със всеки тактов импулс това число намалява с единица и когато стане нула, състоянието на изхода се преобръща. От там нататък всичко зависи от елементната база, която предпочиташ. Например за ТТЛ елементи можеш да направиш тактов генератор със 74123 и да свържеш две 74193 като 8 битов брояч в режим на изваждане.
Старт
Гост

МнениеПуснато на: Нед Дек 18, 2005 15:12    Заглавие: Отговорете с цитат

Някаква примерна схема би ли могъл да ми предоставиш? Не съм много вещ, та за туй.
Върнете се в началото
инж.Васил Сапунджиев
Опитен потребител
Опитен потребител

[download attachment]
МнениеПуснато на: Нед Дек 18, 2005 15:46    Заглавие: Отговорете с цитат

Начертал съм ти схема така, че ако си от любознателните, да можеш сам да я довършиш. Ако си от тарикатите обаче, ще ме е много, защото не знаеш, колко усилия струва на полусляп човек да ти чертае схема! България пропадна от тарикати!
Гост

МнениеПуснато на: Нед Дек 18, 2005 16:19    Заглавие: Отговорете с цитат

инж.Васил Сапунджиев написа:
Начертал съм ти схема така, че ако си от любознателните, да можеш сам да я довършиш. Ако си от тарикатите обаче, ще ме е много, защото не знаеш, колко усилия струва на полусляп човек да ти чертае схема! България пропадна от тарикати!

Захващам се да я довърша!
инж.Васил Сапунджиев, Благодаря Ви за отделеното време и внимание!
Всичко добро!
Върнете се в началото
инж.Васил Сапунджиев
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Нед Дек 18, 2005 18:23    Заглавие: Отговорете с цитат

Желая ти успех! Ако възникнат въпроси, питай.
toltec
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: sofia

МнениеПуснато на: Нед Дек 18, 2005 18:36    Заглавие: Отговорете с цитат

Мога да ти пратя схема разработвана от мен с микроконтролер 89с2051, 24с01 и три седемсегментни индикатора . Направил съм над 50 бр. и си работят надеждно до ден днешен .
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Гост

МнениеПуснато на: Нед Дек 18, 2005 22:29    Заглавие: Отговорете с цитат

toltec написа:
Мога да ти пратя схема разработвана от мен с микроконтролер 89с2051, 24с01 и три седемсегментни индикатора . Направил съм над 50 бр. и си работят надеждно до ден днешен .

Еее, не, с микроконтролери не става. Учебния материал не е стигнал до тях, така че няма да мога да ги обясня, но Благодаря все пак. Wink
Върнете се в началото
KokoBoko
Гост

МнениеПуснато на: Пон Дек 19, 2005 4:18    Заглавие: Отговорете с цитат

Anonymous написа:
toltec написа:

Еее, не, с микроконтролери не става. Учебния материал не е стигнал до тях, така че няма да мога да ги обясня, но Благодаря все пак. Wink

Ми то трябва да се поровиш малко и да се поблъскаш, щом не искаш с контролер .
Помисли върху следното, пробваи с кварцов генератор на 32768Hz от часовник и да го свържеш към hcs4040 това е 12bit делител ако не ти стига добави след последния октет още 1-2 такива ,и в зависимост от колко време искаш да получиш си избираш някои от изводите , приемаш че изхода все едно е активен за определено време и с блокираща логика когато си промени изхода спира тактовия генератор Idea Laughing
Върнете се в началото
Гост

МнениеПуснато на: Пон Дек 19, 2005 9:43    Заглавие: Отговорете с цитат

Ето това http://www.mladkonstruktor.bg/e-shop/shopping/product_details_thumb.php?product_id=1887

е универсално реле за време с цифрово задаване и много режими на работа
Върнете се в началото
Потърси "Реле за време с цифрово задаване ..." в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Реле за време с цифрово задаване ..." в Интернет

Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети