Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
3фазен ток от еднофазен ?

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Jeff
Нов потребител
Нов потребител

Местожителство: Plovdiv

МнениеПуснато на: Чет Дек 01, 2005 12:38    Заглавие: 3фазен ток от еднофазен ? Отговорете с цитат

бре! преди 1,2 години бях попаднал на подобна схема .Само ми се върти в главата че беше нещо с тиристори и някакъв задаващ генератор. Знам че може да подкарам 3-фазния двигател и с кондензатор, ама ми трябва да го натоваря яко. Та по тоя повод търся някаква схема на порст и читав 3-фазен инвертор.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Stoy40
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Чет Дек 01, 2005 12:41    Заглавие: Отговорете с цитат

Не са толкоз прости тия работи,да беше споменал поне мощността на мотора....
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
инж.Васил Сапунджиев
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Чет Дек 01, 2005 13:36    Заглавие: Отговорете с цитат

Вземаш един 3 пъти по-мощен двигател от необходимото. Захранваш една от фазите и звездния център с монофазно напрежение. Навиваш на оста едно въженце и го дърпаш в момента, когато включваш щепсела. След като двигателят се развърти, на изводите му ще има почти симетрична трифазна система от напрежения. С тези напрежения захранвай каквото искаш. Това за тиристорите го забрави!
raxell
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Дек 01, 2005 14:15    Заглавие: Отговорете с цитат

инж.Васил Сапунджиев написа:
Вземаш един 3 пъти по-мощен двигател от необходимото. Захранваш една от фазите и звездния център с монофазно напрежение. Навиваш на оста едно въженце и го дърпаш в момента, когато включваш щепсела. След като двигателят се развърти, на изводите му ще има почти симетрична трифазна система от напрежения. С тези напрежения захранвай каквото искаш. Това за тиристорите го забрави!

Гениално Idea
А нещо за електрически пуск ?
PS:трябва да почерпя Smile
Petronii
Активен потребител
Активен потребител

МнениеПуснато на: Чет Дек 01, 2005 14:27    Заглавие: Отговорете с цитат

Това с тиристорите неможе да стане. Просто свържиго по познатия ти начин в триъгъвник и с работен кондензатор 4400 мф. ( взависимост от мощността) ще постигнеш почти 75-80% от номиналната мощност на двигателя.
кк
Гост

МнениеПуснато на: Чет Дек 01, 2005 15:50    Заглавие: Re: 3фазен ток от еднофазен ? Отговорете с цитат

Jeff написа:
бре! преди 1,2 години бях попаднал на подобна схема .Само ми се върти в главата че беше нещо с тиристори и някакъв задаващ генератор. Знам че може да подкарам 3-фазния двигател и с кондензатор, ама ми трябва да го натоваря яко. Та по тоя повод търся някаква схема на порст и читав 3-фазен инвертор.

можеш да си купи направо готов честотен регулатор но можеш и да си направиш - изправяш и филтрираш мрежовото напрежение и с 3 двойки транзистори и един трифазен мултивибратор ги управляваш. Ще ти трябва и сериозен филтър за да получиш синус на изхода да не ти бръмчи и грее мотора. Ако ти се занимава можеш да направищ защити, плавно пускане и т.н. Идеи има тук:
http://www.mitsubishichips.com/Global/selectmap/igbt_step1.html
Върнете се в началото
Трифазен
Гост

МнениеПуснато на: Чет Дек 01, 2005 19:43    Заглавие: Re: 3фазен ток от еднофазен ? Отговорете с цитат

Проблема с тиристорните инвертори е не толкова с отпушването и поредността му, а с запушването им, когато е необходимо
Върнете се в началото
Jeff
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Чет Дек 01, 2005 21:31    Заглавие: Отговорете с цитат

Ще храня с него бивш компресор от 100V-тов климатик. Мощността е около 1кW. Попринцип мислех да мина по просто, но явно ще трябва честотен инвертор с някъв биполярен или IGBT модул. Confused
Върнете се в началото
Jeff
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Чет Дек 01, 2005 22:02    Заглавие: Re: 3фазен ток от еднофазен ? Отговорете с цитат

Цитат:

http://www.mitsubishichips.com/Global/selectmap/igbt_step1.html

Тука верно има интересни модули , ама доставят ли се в БГ ед.бройки?
Върнете се в началото
Потърси "3фазен ток от еднофазен ?" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "3фазен ток от еднофазен ?" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети