Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Изпушило зарядно от електромобил
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща

Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Кучи
Гост

МнениеПуснато на: Пон Ное 07, 2005 4:57    Заглавие: Изпушило зарядно от електромобил Отговорете с цитат

Здравейте. Попадна ми един електромобил Сутиен АХ Shocked 120В 100Ач батерия с 11/20КВт двигател, малко изпушила електроника по управлението и зареждането. Та за сега драмата е в зарядното на батерията - много странна работа. 220В е входа, към 150 трябва да е изхода. Изпълнението му ми е крайно неясно обаче - има 5 еднакви дросела с лента вместо тел, 4 последователни трансформатора (на изхода), управление (комбинирано цпу за зареждане/движение+uc2854BN+разни заляти с восък Confused ). Прилича на пълен някакъв мост. Премерих всички диоди(IXYS-ски) -9бр и MOSFET(IXTH24N50) - 6 парчета и са си наред.
Имаше явно изгоряли 2 кондензатора по подозрение 2.2nf 400В които не приличаха на кондензатори изобщо - бяха опушили всичко наоколо, включително и 2 мощни съпротивления (вече с неясна стойност). Кондензаторите са вързани през килоомови съпротивления към фазата и нулата съответно и обща точка минуса на 4 огромни кондензатора по 470мкф. Прегледах няколко схеми на импулсни захранвания, но не видях нищо подобно. Та оттука и сложните ми въпроси:
1. Тия кондензатори от какво могат да се изпекат така? Токов удар ли само?
2. 2те съпротивления които също са изпечени са паралелно вързани и са поне по 5Вт - за какво е това?
3. Какво още да погледна преди да го включа на печката, така че да не сменям пак кондензатори?

И изобщо всякаква помощ и идеи са полезни, щото бензина си е е*л ма*та...
Върнете се в началото
Кучи
Гост

МнениеПуснато на: Пон Ное 07, 2005 23:37    Заглавие: Отговорете с цитат

Малко поразрових схемата на животното. Значи първо през един дросел и грец се изправя напрежението, оттам през мощното съпротивление, което се окъсява от едно реле, 3те дросела и 2 паралелно вързани мосфет-а. 2та изпечени кондензатора са от 220-те фаза и нула към (-) на изхода. Та там забелязах следи от окъсяване -на изхода, но пак не виждам от какво могат да се овъглят кондензаторите..
Върнете се в началото
Stoy40
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Вто Ное 08, 2005 12:41    Заглавие: Отговорете с цитат

Много често,по мрежата пристигат кратки високоволтови импулси,кото се "качват" върху големите кондензатори заради тяхната индуктивност и "убиват" след това маса елементи.При телевизорите в България поради допотопните изключватели в трафопостовете е много честосрещан проблем.Странно е че са оцелели транзисторите.Бих ти препоръчал да си купиш бързодействащи бушони или да си изработиш токограничение с тиристор,преди да почнеш експерименти по ремонта...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Кучи
Гост

МнениеПуснато на: Вто Ное 08, 2005 14:21    Заглавие: Отговорете с цитат

Shocked Какво се оказа...в кутията на зарядното и управлението на мотора ( 100х50х50см) имаше още едно зарядно което е за обикновения акумулатор - пак импулсно и вързано директно за голямото. Там бяха окъсили и 4те транзистора. Което малко подкрепя идеята за токов удар. Само да няма и други странични ефекти Confused
Иначе си има някакъв дросел на входа, който май има някаква защита.
А какъв ток трябва да протече през 2.2нф кондензатор за да го запали с огън Shocked
Върнете се в началото
Stoy40
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Вто Ное 08, 2005 14:57    Заглавие: Отговорете с цитат

Импулса за който ти говоря предизвиква пробива,след това тока е от мрежата и е практически много голям докато не се стопи писта.Оня ден гледах едно LG запалила се дъга между масата на импулсното и масата на тунера,няма полупроводников елемент оцелял и няколко писти са се буквално изпарили без дори да оставят черничко.....
Върнете се в началото
Kучи
Гост

МнениеПуснато на: Вто Ное 08, 2005 15:12    Заглавие: Отговорете с цитат

Добре де, но 2та кондензатора винаги са изложени на 220В. Няма къде да плясна схемата за да стане по-ясно. От 220те волта фаза и нула излиза по едно 10килоомово съпротивление (1/4Вт), оттам последователно по един кондензатор (изгорелите, 400В,2.2нф) и направо на изхода на захранването(маса). Между съпротивлението и кондензатора има по един диод 1N4007 към управляващата част. Тия диоди са здрави. На изхода на захранването са вързани още 2 платки - едната за 110В и една за 12В, като тая за 12те волта беше с изпушили транзистори. А на главната само 2те кондензаторчета бяха изгоряли и няколко странични елемента от топлината..

п.п. Хммм аз май съм регистриран тука...
Върнете се в началото
Kучи
Гост

МнениеПуснато на: Вто Ное 08, 2005 19:31    Заглавие: Отговорете с цитат

Хъм. Пореден въпрос. Тия гадни транзистори ги няма никъде. IXYS 24N50 - http://www.ixys.com/91536.pdf
Някакъв аналог плийз. Дали ще стане STW26NM50 - http://www.st.com/stonline/products/literature/ds/8291/stw26nm50.pdf
?
Върнете се в началото
Stoy40
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Вто Ное 08, 2005 20:17    Заглавие: Отговорете с цитат

Зависи в кой корпус си... според мен IRFP640 8 лева в "Комет" ще стане от къде си?
Върнете се в началото
bai_tishan
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Велико Търново

МнениеПуснато на: Сря Ное 09, 2005 0:14    Заглавие: Отговорете с цитат

Stoy40 написа:
Зависи в кой корпус си... според мен IRFP640 8 лева в "Комет" ще стане от къде си?

малко идат слабички а и корпуса е друг.По добре слагай 30А-вите.По това което описваш това си е направо като UPS като схемно решение
Гост

МнениеПуснато на: Сря Ное 09, 2005 1:51    Заглавие: Отговорете с цитат

Ами оказа се че съм на 100км от HQ-то на фирмата производител Cool - Манхайм. Та явно ще си изпрося оттам. Иначе корпуса е ТО-247 ама забравих да го спомена Embarassed
Аз обаче съм упорито добиче и искам да изям на товарния влак въглищата. Схемата на първата част на у-вото е бустер до 380В (като по книжка), но в началото си, след грец-а има на (-) дросел, а на (+) съпротивление от 110 ома и след тях кондензатор 4,7мкф. Това което не мога да си обясня е защо това съпротивление се окъсява от едно реле (работен режим?), а в изключено състояние връзва 22килоома съпротивление от (+) на греца към изхода на бустера (+). Неясно ми остава и кое първо е изгоряло - транзисторите на втората платка или кондензаторите на първата, като единственото общо м/у тях е че са вързани за (-) на изхода на първата платка.
И все пак благодаря за помощта.
Върнете се в началото
Потърси "Изпушило зарядно от електромобил" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Изпушило зарядно от електромобил" в Интернет

Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 1 от 4

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети