Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Просто зарядно за акумулатор ?
Иди на страница 1, 2  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
naasko
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Съб Окт 22, 2005 19:06    Заглавие: Просто зарядно за акумулатор ? Отговорете с цитат

Здравейте на всички значи днеска ми се наложи да зареждам акумулаторчето на колата понеже беше паднал и взех зарядното на един съсед. Бързах но не можах да му обърна внимание на схемата точно но видях, че има само един единствен диод в него. Та въпроса ми е как може да е бил свързан беше голям с гайка от едната страна но не обърнах внимание точно как са свързани кабелчетата и колко волта може да е било трнсформаторчето в него. Та въпроса ми е следния имам трансформатор за халогенни лампи 12V 105W може ли с него да направя схема за зареждане колкото да пали като падне а не да достига някакви завидни токове. И дали е по добре да се сложи един грец след него и ако може дали ще стане този грц с диоди или каквото са там на една платка на която за запоени а те са EFR135 със гайка на тях
10X за помощта
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
RC
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Съб Окт 22, 2005 19:20    Заглавие: Отговорете с цитат

naasko, акумулатора се зарежда с ток (с определена големина зависеща от типа и по определени правила). За да протича ток трябва да има разлика в потенциалите и поради тази причина не може да се зарежда акумулатор с по-високо номинално напрежение от източник с по-ниско.
Завидните токове не са самоцел, даже обратното.
По време на паленето тока който се черпи от акумулатора достига доста сериозни стойности.
"Зарядно" може да се направи по различни начини зависи доколко държиш на акумулатора.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
YoggA
Активен потребител
Активен потребител

Местожителство: IMS

МнениеПуснато на: Нед Окт 23, 2005 0:02    Заглавие: Re: Просто зарядно за акумулатор ? Отговорете с цитат

naasko написа:
... Та въпроса ми е следния имам трансформатор за халогенни лампи 12V 105W може ли с него да направя схема за зареждане колкото да пали като падне ...

Тоя трансформатор за който говориш - не е ли импулсен преобразувател 220->12 волта.
Ако е такъв - там преобразуването става на честоти 30-40 кХц.
И от импулсния траф, направо отива да захранва лампата, т.е. лампате се захранва с 12 волта, но с ток със сравнително висока честота.

За да зареждаш акумулатор с такова нещо трябва да го модифицираш - да промениш вторичната намотка така, че изправеното напрежение да е към 14.4-14.8 волта.
А за да изправиш такъв ток - трябват бързи и сравнително мощни диоди ...

Освен това винаги трябва да зареждаш през лампа за фарове, като тока да минава през двете жички - тези за къси и дълги светлини ...
В противен случай, ако акумулатора е паднал, в началото при заряда ще иска голям ток ... и най-вероятно това ще предизвика дефектирането на "зарядното устройство" ...

Защото повечето от тези имп. трансформатори нямат никакви обратни връзки за регулиране на изх. напрежение, никакви защити и т.н.

ПП/
Сега се замислям ... ако си любител на модификациите - по-добре пробвай с някое старо АТ захранване за РС. Колкото по-мощно, толкова по-добре. Че ако знаеш колко е мижав имп. траф на тоя преобразувател за хал.лампи ...
Там май имаше тример с който да регулираш +5 волта, а като мърдаш +5 ( и ги направиш да са реално малко над 6), пропорционално се променят и +12 волта. И повечето такива захранвания могат да дадат над 10А на +12 волтовата линия ...
Е, само с въртене на тримера няма да стане де ... но поне ще е по-малко работата. И може да се наложи да сложиш и една крушка на +5, че да има някакъв товар и на тая линия ...
Върнете се в началото
naasko
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Нед Окт 23, 2005 1:43    Заглавие: Отговорете с цитат

не е импулсен това си е трансформатор с 2 независими намотки с ламели като дросел за неон, но по голям и ако към него вържа един доид само ще се получи ли зареждане колкото примерно да се посъбуди през зимата и дали ще е по вредно отколкото с грец и пак да си попитам тези диоди EFR 135 стават ли? Другия е от наи често срещаните руски големичък не се сещам какво пише, но е от голям стабилизатор
Върнете се в началото
VancheS
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Окт 23, 2005 6:07    Заглавие: Отговорете с цитат

Принципно, някакво устройство за дозаряд, може да стане от тоя траф, но най-добре е да му донавиеш няколко намотки. Пробвай без да разглобяваш трафа Wink Максималната моментна стойност на напрежението е 17V, така че все нещо ще влиза в акумулатора и без да преработваш нищо. Крушка сложи обезателно Exclamation Викни някой познат да премери тока и напрежението като сглобиш пущината - тези работи не се правят на око (щипка сол и готово Laughing ) За диода ти нямам никакви данни (продават го в Пасат)... Вземи някакъв 10А грец. Не е лошо да му сложиш един амперметър и волтметър на зарядното за да следиш процеса на зареждане Laughing .
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
batececo
Нов потребител
Нов потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Юли 04, 2007 14:22    Заглавие: Отговорете с цитат

Темата е доста стара, но за да не пускам нова - какво точно трябва да се промени в едно захранване от компютър, за да се ползва като зарядно за акумулатор Question
Т.е. как да модифицирам захранване на PC като зарядно за акумулатор. Имам 3 броя, може ли да се свържат паралелно за да дават по-голям ток?
Върнете се в началото
krasiorocknroll
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Сря Юли 04, 2007 15:59    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз използвам един 300 ватов трансформатор с изход 14волта и схема грец.Зарядния ток регулирам като съм поставил последователно на първичната намотка/220в./ фасунга на която поставям лампа /220в./спрямо необходимия ми ток за зареждане.Така при възникване на късо съединение на страна 12в.-нито трансформатора ще изгори нито греца.Колега не се връзвай на всички мнения,избери това което ще ти свърши работа. Wink
emil_vr
Нов потребител
Нов потребител

Местожителство: vratsa

МнениеПуснато на: Съб Юли 07, 2007 20:54    Заглавие: Отговорете с цитат

Krasi ... и аз като теб след какви ли не вариянти с транз. баластни съпротивления тиристори отидох на твоя вариянт . Никога нищо не загрява , не гори ... изобщо супер Very Happy . Имам и реле за 14 В което гаси .
Върнете се в началото
ivan petrov
Активен потребител
Активен потребител

Местожителство: Тетевен

МнениеПуснато на: Съб Юли 07, 2007 23:20    Заглавие: как се прави зарядно за акомулатор Отговорете с цитат

Щом ак. ти пада така значи не е за жалене много така че чети,
1. тр. трябва да изкарва поне 14,5в и поне 10-тина ампера.зарядния ток принципно трябва да е 1на10 от капацитета на ак.пример 62А се зареждат с 6,2А за 10 часа.
2. за този случай може и с 1 диод нали така работят и старите фабрични със селените но по добре си вземи грец както те посъветваха по горе но за поне 12А,неса скъпи няколко лева, и го сложи на радиатор.
3. все пак си намери някой да ти премери тока на зареждане но при зареден ак.
п.п. сигуре съм че някой инжинер ще ми намери 300 кусура и ще е прав но така се правят нещата за почти без пари.

УСПЕХ Wink
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
gengan
Активен потребител
Активен потребител

Местожителство: Silistra

МнениеПуснато на: Нед Юли 08, 2007 12:45    Заглавие: заряд на акумолатор Отговорете с цитат

Сигурно не си видял добре буквите на диодите, трябва да е SFR135, български германиеви диоди, 100V, 6A, отдавна не се произвеждат, но ако са здрави ще свършат работа. Трафа също ще свърши работа, само трябва правилно да вържеш към него греца и акумолатора. ( 2-те промениво на греца - към трафа (без значение кое-къде), + на греца към + на акумолатора, - към -. Не го оставяй дълго време включен, презареждане на акумолатора е вредно за здравето му (както преяждането за човека Very Happy ). 3 до 6 часа след включване на заряд го изключваш, мериш напрежението му, и ако е 14V, спираш.
Върнете се в началото
Потърси "Просто зарядно за акумулатор ?" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Просто зарядно за акумулатор ?" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети