Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Монитора не ще да пали IBM G50

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Ремонти на компютърна и офис техника-Computer and office equipment
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Колегата
Гост

МнениеПуснато на: Чет Окт 20, 2005 11:24    Заглавие: Монитора не ще да пали IBM G50 Отговорете с цитат

Имам стар монитор IBM G50 15 инча. По принцип си показва много добре когато работи независимо от преклонната му възраст, а тя е сигурно към.....15 години, оригинален, произведен в Америка (май) но както и да е. От скоро зе да праи следния номер, значи ставам сутринта и като река да си пусна компота монитора издава следния звук: тст..тст....тст........тст........и неще един вид да "запали", а този звук "тст" е звук от високо напрежение. Спирам го от копчето (компютъра вече си работи), и пак го пускам и той пак : тст....тст.....тст..... и спира, прави така "тст" около 3-4--5-6 макс. пъти и спира. Сякаш няма сили? и като си поиграя така малко с копчето- спирам, пускам, изчаквам, спирам и т.н. по някое време монитора пали! И тръгва да си работи без проблем. Тука е важно да спомена, че ако не работя на компота повече от 10мин. сам го нагласил да гаси монитора, ако след това дойда няма никакъв проблем тръгва веднага! Обаче само да угася компота и да го оставя така по дълго - забраи после - сичко от начало: тст тст ......
Демек явно има някаква разлика м/у. стендбая когато компота е изключен и стендбая когато компота е включен, но монитора е угасен поради бездействие от моя страна (10 мин.) Разликата най- вероятно е в това, че при StandBy на угасен компютър високо напрежение в монитора няма, а при StandBy на включен компютър високо има и за това тръгва без проблем. Един вид загуби ли един път високо после трудно тръгва.
Та от какво може да е това, според мен е някой кондензатор, но не знам кой и не ми се сменя на учучкване, дали може да е от големия конденз на входа на захранването след греца? Някой сблъсквал ли се е с такъв проблем?
Схема нямам. И отдавна не се занимавам с ремонт на такава техника, но мисля че с ваша помощ ще успея да го оправя.
Върнете се в началото
antonkolev
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Ямбол

МнениеПуснато на: Чет Окт 20, 2005 14:31    Заглавие: Отговорете с цитат

подменете всички електролитни кондензатори в топлата част на захранването без големия.и то с нови на сьщите напрежения.на прав пьт сте успех.*топлата част на захранването* е преди импулсния трансформатор.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Колегата
Гост

МнениеПуснато на: Пет Окт 21, 2005 21:02    Заглавие: Отговорете с цитат

Подмених ги - няма никаква разлика. Мисля да подменя и електролитите които са след импулсния. Има ли смисъл?
Върнете се в началото
rusin
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Stara Zagora

МнениеПуснато на: Съб Окт 22, 2005 20:38    Заглавие: Отговорете с цитат

Като подменяш кондензатор хубаво е да го провериш с уред и ако работи да не се набутваш с нов Very Happy . А след импулсният траф, Да хубаво е да видиш и тях
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Гост

МнениеПуснато на: Пон Окт 24, 2005 2:09    Заглавие: Отговорете с цитат

аз пак мисля 4е е от восоковолтовия кондензатор в каскадата на ТХО-то.
Върнете се в началото
Emil Evtimov
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Окт 24, 2005 7:39    Заглавие: Отговорете с цитат

Ми премери го и виж дали е от него ! Ако капацитета му е паднал под 1.5 нф. , значи е от него . Neutral
Петров
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Пон Окт 24, 2005 9:00    Заглавие: Отговорете с цитат

Anonymous написа:
аз пак мисля 4е е от восоковолтовия кондензатор в каскадата на ТХО-то.

Не е!!!

Типичен проблем е за G50 и е от кондензатори с влошен ESR и увеличена утечка, за това ги сменяй всичките без да ги мериш сигурен съм че са за смяна съвсем друг е въпроса струва ли си.

ПП какви кондензатори сложи в горещата част ( някои от кондензаторите на нашия пазар са по зле и от оригиналните ).
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
rusin
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Stara Zagora

МнениеПуснато на: Вто Окт 25, 2005 13:41    Заглавие: Отговорете с цитат

колегата тук има схема на монитора не съм я теглил просто като човърках в нета я намерих дано ти свърши работа
http://circuitsradio.com/schematics/electrical-engineering/TV--Monitors/index.html
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Колегата
Гост

МнениеПуснато на: Пон Окт 31, 2005 16:36    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря на всички отзовали се. Работата стана. Оказа се проблемен един електролит 1000микро/16V - филтър на единия от изправителите след импулсното.

Сега пали от воле Laughing
Върнете се в началото
Потърси "Монитора не ще да пали IBM G50" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Монитора не ще да пали IBM G50" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Ремонти на компютърна и офис техника-Computer and office equipment Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети