Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Проблем със усилвател
Иди на страница 1, 2  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
siente
Активен потребител
Активен потребител

МнениеПуснато на: Съб Окт 01, 2005 17:27    Заглавие: Проблем със усилвател Отговорете с цитат

Здравейте,имам следният проблем:наскоро си бях купил един кит на хоби-кит на усилвател 100в,който е вариант на известния Quad405,но когато го пуснах на импулсно от компютър на +-24в и ми изгоряха крайните транзистори(2N3055),преди това го бях пробвал на едно захранване със траф на +- 25 и си работеше добре, и след като ги смених пак на трафа си бачка добре.от какво може да е проблема,да изгарят от импулсното?
10x
RC
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Съб Окт 01, 2005 17:32    Заглавие: Re: Проблем със усилвател Отговорете с цитат

siente написа:
...от какво може да е проблема,да изгарят от импулсното?

Най-вероятно от начина по който си направил това:
Цитат:
импулсно от компютър на +-24в
а това никой не може да знае.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
siente
Активен потребител
Активен потребител

МнениеПуснато на: Съб Окт 01, 2005 17:45    Заглавие: Отговорете с цитат

ами защто да не се направи.по принцип захранването си има 12 волта изход за ЦД-то например то се свързва на +12 и GND,а то има и още един извод -12 в,както има и +5,-5 и GND.някои ми беше казал тази идея скоро тука въе форума и реших да пробвам:)))
RC
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Съб Окт 01, 2005 17:50    Заглавие: Отговорете с цитат

От това което си написал
siente написа:
ами защто да не се направи.по принцип захранването си има 12 волта изход за ЦД-то например то се свързва на +12 и GND,а то има и още един извод -12 в,както има и +5,-5 и GND.някои ми беше казал тази идея скоро тука въе форума и реших да пробвам:)))
нищо не разбрах, но май си я оплескал здраво Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Tokio
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Ямбол

МнениеПуснато на: Съб Окт 01, 2005 18:02    Заглавие: Отговорете с цитат

siente написа:

Преди да включиш усилвателя към компютърното захранване трябва да провериш дали +/- 24-те волта са ти наистина толкова. Съвсем отделен е въпроса, че компютърното захранване няма да има достатъчно ампераж, за да захрани един такъв усилвател. Щом имаш трасформаторно захранване, карай си усилвателя с него.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
VancheS
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Съб Окт 01, 2005 18:08    Заглавие: Отговорете с цитат

Ми не си догледал какво пише на комп. захранването. Я виж каква максимална консумация дават за плюса и колко малка за минуса. Какво става като претовариш минуса? Ми той кляка и къде ти отива средната точка на усилвателя в изхода? Някъде в плюса. След това си видял какво става с транзисторите. В същия раздел има тема за този усилвател. Нарича се QUAD 405 - HELP. Прочети там туй-онуй. Пак повтарям, че искате, а не мислите. Другия път като правиш такива експлозии поне се прекръсти преди това.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
tropper
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Съб Окт 01, 2005 18:10    Заглавие: Отговорете с цитат

аз не схванах - на +/-24 или между +12 и -12, което е +/-12 ...
другото - каналът (-12) не може да изкара повече от 0.5-1А. Вероятно заради това като си го претоварил не е била достатъчно филтрацията и си получил вместо 12В импулси на 25В, 30кХц, колкото горе-долу излизат преди изходния филтър на захранването. А то работи ли след тази интервенция?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
ИванВас
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Добрич

МнениеПуснато на: Съб Окт 01, 2005 18:13    Заглавие: Отговорете с цитат

Ако не си го проработил захранването много кофти.+12 волта дава около 5-8 Ампера,-12 едва милиампери,така4е не е подходящо.
slav4o.com
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Велико Търново

МнениеПуснато на: Съб Окт 01, 2005 18:38    Заглавие: Отговорете с цитат

Някой беше писал във форума че като се сложи мощен диод на -12 V вече може и от там да се тегли голям ток. Така от две захранвания може да се получат +/- 24 V. Обаче не забравяйте че захранването е стабилизирано по 5 V а не по 12 и те може да не са толкова. Например моето захранване на празен ход вместо 12 V ми дава под 10 V!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
tropper
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Съб Окт 01, 2005 21:46    Заглавие: Отговорете с цитат

slav4o.com написа:
Някой беше писал във форума че като се сложи мощен диод на -12 V вече може и от там да се тегли голям ток

пробвал съм го - не става добре. Освен диода трябва да се смени и филтрацията с такава за по-голям ток.... освен тва обратната връзка става много нестабилна и оттам и напрежението....
Върнете се в началото
Потърси "Проблем със усилвател" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Проблем със усилвател" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети