Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Търси в цяла България :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
сечение на проводник?!?
Иди на страница 1, 2  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Estranged
Нов потребител
Нов потребител

Местожителство: Svishtov

МнениеПуснато на: Сря Сеп 14, 2005 22:16    Заглавие: сечение на проводник?!? Отговорете с цитат

Здравейте! Как мога да изчисля приблизително какво сечение трябва да има проводника за да пусна по него 90 волта AC. Дължината му трябва да е около 800 метра, а консумацията по него 5 ампера!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
madjurov
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Русе

МнениеПуснато на: Сря Сеп 14, 2005 22:44    Заглавие: Отговорете с цитат

При така зададените ток и напрежение съпротивлението на проводника трябва да е 18 ома. Не знам какъв ще е този проводник, който ще ти даде 18 ома резистанс при 800 м. дължина. Но теоретично дори, за да получиш отговор на въпроса си трябва да знаеш специфичното съпротивление на проводника, т. е. колко ома на метър при 1мм2 сечение имаш за дадения проводник. От там лесно ще изчислиш какво сечение ти е необходимо... След като си поиграх малко с разни изчисления, получих, че за меден проводник ти трябва сечение 7.66 мм2. Т.е. ако в краищата на 800 м меден проводник със сечение 7.66 мм2 подадеш 90 волта напрежение през него ще протече 5 А ток!

Последната промяна е направена от madjurov на Сря Сеп 14, 2005 23:14; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Estranged
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Сря Сеп 14, 2005 22:55    Заглавие: Отговорете с цитат

Завишил съм стойността на максимално консумирания ток доста. Дефакто консумацията по сметки ще е около 2,5 - 3 ампера максимум. При така зададени стойности какъв кабел ще е подходящ за тия тоци и напрежение? Ще има 3 или 4 консуматора по дължината на кабела които консумират по 600 - 700 милиампера. Желателно е до последното устройство в края на кабела да достига поне 80% от тия 90 волта Smile Идеята е да ползваме тази линия под земята за захранване на оптични устройства за пренос на интернет.

Не са ми ясни тия големи тоци и кабели, та се надявам да не ме наругаете сега Very Happy
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
madjurov
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Сря Сеп 14, 2005 23:23    Заглавие: Отговорете с цитат

Ти ли грешно попита, аз ли те грешно разбрах, но след уточняващите въпроси разбрах, че съм се хабил напразно да правя тия изчисления! Нищо, пораздвижих си разни клетки! Ползувай кабел с оглед на механичната якост. При това напрежение и тази консумация - няма да имаш кой знае какви загуби по трасето. Напр. 1.5 мм2 мисля, че ще те устроят идеално.
Stoy40
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Сря Сеп 14, 2005 23:51    Заглавие: Отговорете с цитат

E kak taka pri 8 kwadrata padaha 90 do nula,a pri 1.5 niama da ima qdowe Laughing Laughing Laughing
Върнете се в началото
Estranged
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Чет Сеп 15, 2005 0:42    Заглавие: Отговорете с цитат

Stoy40 слагай там по някоя мерна единица около числата като ще говорим за сериозни неща, мама му стара, тука работата е сериозна, че да си говорим с догадки Smile

Приемам всякакви подкрепени с факти знания мнения, защото инвестицията както се досещате е голяма, а мнения като на колегата madjurov вероятно ще са основата за решаване на дилемата.
Върнете се в началото
ELP
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Сеп 15, 2005 5:55    Заглавие: Отговорете с цитат

Абре хора ,това са сметки от елементарна физике-съпротивлението на меден проводник е РхL /S където Р е специфичното на медта в ома /метър а L и S са дължината и сечението съответно. В твоя случай при спад 18 волта максимум ти трябва съпротивлението на проводника да не превишава 6 ома .Имаш L=800м р=1.682Х10-6 ома /см2 тогава сечението ще е рХL/6 в см2 или Х100 в мм2 грубо на ум смятано излиза към 0.02мм2
нещо доста малко излезе ,или изходните дани нещо не са верни или единиците-трябва да се провери.Ако и метрите трябва да са в сантимтри за това р може да излезе към 2мм2 което ми изглежда малко по реално.
Върнете се в началото
Viper
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Чет Сеп 15, 2005 11:36    Заглавие: Отговорете с цитат

Според мен много по лесно щеше да се отговори на въпроса ако питащия беше написал с какво напрежение се захранват устройствата и как ще преобразува 90 волта AC защото сметката може да излезе съвсем друга.
madjurov
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Чет Сеп 15, 2005 17:56    Заглавие: Отговорете с цитат

До колкото разбирам ситуацията е следната: имаме захранваща двупроводна линия с дължина 800м. На единия край на линията подаваме захрaнващо напрежение от 90V - променливо. По трасето има различни товари, но ние вземаме най тежкия случай - накрая на линията имаме товар с консумация 3А. т. е. с мощност 270W. Пита се какво трябва да е сечението на проводниците, за да може спада на напрежение в края на линията да не надвишава 20% от захранващото напрежение. Или ако мерим върху товара с волтмер да измерим минимум 72V. Ако колегата, задал въпроса потвърди, че е така, ще се опитаме да го изчислим!
Viper
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Чет Сеп 15, 2005 18:09    Заглавие: Отговорете с цитат

Горе долу и аз така го разбрах.
От опит ще кажа че може да стане. Аз с двупроводна линия от многожилен проводник 2 х 0.75 и напрежение 65 волта променливо захранвам 10 суича поставени на разтояние един от друг приблзително около 120 метра или общо като разстояние 1200 метра и на края на линията имам пад с 5-6 волта. За захранване на суичовете слагам импулсни коитто ми свалят напрежението на 12 волта постоянно. Затова мисля че с един квадрат и половина трябва да стане и при него.
Потърси "сечение на проводник?!?" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "сечение на проводник?!?" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети