Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Търси в цяла България :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Телевизор LG 42PC3R-ZH - помощ за SMD код

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Ремонти (на битова електроника)- Electronic equipment repairs
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
darin1969
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Сря Авг 09, 2017 21:26    Заглавие: Телевизор LG 42PC3R-ZH - помощ за SMD код Отговорете с цитат

Телевизора е плазма LG 42PC3R-ZH и няма никаква картина, но звук има. След изследване, установих че е изгорял един от транзисторите на платка YSUS тип STW9NK70Z,който подмених. Но намерих и още 2 диода които са пробили D7 и D16. И двата са SMD. На първия е написано F4 SL (като D8 - виж снимката по долу) а на втория (по малкия) е написано 4S (или 45 - не мога да преценя). Рових се в интернет, но поне според това което аз намерих под тези кодове се произвеждат няколко типа диоди. Под първия дори има и ценери и изправителни. Уж намерих някакво сервизно ръководство със схема на модела(но без -ZH накрая) и със списък на елементите но нещо не отговаря. Дори този транзистор,който беше изгорял го няма нито като тип, нито като индекс. Както и да е.

Искам да попитам, ако някой знае какви точно са тези диоди или има точна схема на модела, би ми помогнал много. Благодаря предварително.

http://prikachi.com/images/25/9160025f.jpg

http://prikachi.com/images/36/9160036t.jpg
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
al_at
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Авг 10, 2017 9:04    Заглавие: Отговорете с цитат

Ако D8 е здрав, може да се провери с мултиметър дали е шотки диод
по пада на напрежение в права посока.
Иначе по означение и размер на корпуса D7, D8 ми приличат ми на това:
http://m.1688eric.com/en/product.aspx?id=359739
Това е бърз диод 400V около 1А.
За другия само може да се гадае. Ако е написано 45, според размера на корпуса би трябвало да е 15V ценер диод в корпус SOD-523.
Но повече ми прилича на 4S.

Последната промяна е направена от al_at на Пет Авг 11, 2017 11:01; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
darin1969
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Чет Авг 10, 2017 16:00    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря за информацията. Много е вероятно първия диод да е това което казвате. Наистина при измерване в права посока се държи като шотки диод, но код F4 има и за ценер и за това се чудя. Даже му подадох през резистор до 30V, да видя дали няма да пробие, но не проби. А на D16 мисля по скоро пише 45 (гледах пак с лупа). Лошото е че няма втори такъв на платката. А и е маркиран само с D ( а не ZD). В схемата която намерих за този модел (но май е само другата платка) ценерите са маркирани с ZD.
Върнете се в началото
al_at
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Чет Авг 10, 2017 16:18    Заглавие: Отговорете с цитат

Това, което съм посочил в линка, не е шотки диод. Ако D8 се държи като шотки диод /т.е. дава с мултимера в режим диод пад около 150-200 mV/, тогава не е посочения диод, а някакъв шотки. Това е смисълът на проверката. Иначе ценерите с означение F4, които намерих, са в по-малък корпус - SOD-123. Това на картинката ми прилича на корпус SMA (DO-214AC).
Върнете се в началото
darin1969
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Чет Авг 10, 2017 17:33    Заглавие: Отговорете с цитат

Всъщност моя "F4" дава 475 mV пад и затова го помислих за шотки. Другите дават към 600-700mV. Но и за това се чудя. За корпуса сте прав. Най добре е ако се намери схема, да видя какви точно са.
Върнете се в началото
al_at
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пет Авг 11, 2017 8:34    Заглавие: Отговорете с цитат

475mV си е нормален силициев диод. Според мен първия диод може да се счита за разпознат. Гледайте за параметри тук:
http://m.1688eric.com/upload/pdf/2012-9-20/EC11FS4.pdf
Подобни диоди (400V, 1A case SMA (DO-214AC) 30nS ultrafast recovery) има стотици, да не кажа хиляди.
Например този:
https://store.comet.bg/Catalogue/Product/9434/
Остава проблема с разпознаването на втория.
Много е важно да се определи корпуса - аз го преценявам като SC-79 (SOD-523), но на снимката може и да се лъжа. Премерете горе-долу размерите на корпуса на диода - ако е 1,2mm х 0,85mm x 0,65mm ( L x W x h), значи е SOD-523.
Върнете се в началото
darin1969
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пет Авг 11, 2017 15:20    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря пак за информацията .За първия вече поръчах един с подобни параметри. А на втория размерите са 1.55 х 1.2 мм. Мисля че е ценер на 15 V.
Върнете се в началото
Потърси "Телевизор LG 42PC3R-ZH - помощ за SMD код" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Телевизор LG 42PC3R-ZH - помощ за SMD код" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Ремонти (на битова електроника)- Electronic equipment repairs Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети