Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Колко вата може да разсее LM338
Иди на страница 1, 2  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
eler
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Раднево

МнениеПуснато на: Съб Сеп 19, 2015 12:16    Заглавие: Колко вата може да разсее LM338 Отговорете с цитат

Някой да знае каква мощност може да разсее LM338? Какво са ми написали в datasheet-овете Internally limited. Лимитед ама на колко е лимитед? Аз откъде да знам ще ми свърши ли работа този стабилизатор като знам каква мощност трябва да се разсее.... Mad
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Ditronix
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Провадия

МнениеПуснато на: Съб Сеп 19, 2015 14:27    Заглавие: Отговорете с цитат

Не зная какво си чел и де си гледал, затова ти давам линк:
www.ti.com/lit/ds/symlink/lm138.pdf
Това, което те интересува е на стр. 2 най-долу под таблицата. Като се вземе пред вид че всичко е МДС- макс. допустими стойности, се вземат мерки да се предотвратят щетите. Сега поне е лесно, всичко има, има и перки, така че не виждам особен проблем. Ако ще се прави стартиращо устройство за самолети, явно ще трябва да се ползват допълнителни транзистори Laughing

DRL модули за всички видове автомобили!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
eler
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Съб Сеп 19, 2015 15:00    Заглавие: Отговорете с цитат

Ами боря се с един стабилизатор LM338, но ето какво става:

Друг тест:

Тук поне няма съмнение за превишаване на допустимата разсейвана мощност.
Върнете се в началото
Ditronix
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Съб Сеп 19, 2015 17:19    Заглавие: Отговорете с цитат

Надвишаването на разсейваната мощност или недостатъчното охлаждане могат да доведат до прегряване и съответно до повреда на стабилизатора. Съмнявам се да си допуснал такива ситуации и данните, които привеждаш водят към заключението че или използваният екземпляр е повреден, или от т.н. ментета. Вероятно имаме много по-високо от нормалното вътрешно съпротивление на регулиращия преход, което води до драстично спадане на изходното напрежение под товар. Аз бих сменил стабилизатора с нов, като подобни елементи купувам само от КОМЕТ или от Варна от Братан. Имах подобни случки на няколко пъти и просто вече експерименти не си правя!

Върнете се в началото
p_stoyanoff
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Съб Сеп 19, 2015 18:28    Заглавие: Отговорете с цитат

Първо е добре да кажеш в какъв корпус е използваният от теб стабилизатор - TO-3 или TO-220!
Ако си с TO-220 пад на напрежение над 10 започва да грее яко! Може да минеш на импулсен стабилизатор!
То принципно зависи от много неща, но може да измериш колко градуса качваш. По принцип стойности около 50-60 градуса не са опасни, но ще имаш промяна на изходното напрежение, което не знам дали ти е ОК!
Поздрави!
Върнете се в началото
Ditronix
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Съб Сеп 19, 2015 18:58    Заглавие: Отговорете с цитат

При 50-60 градуса колко да падне изходът? Затова дадох линк към описанието на TI. Там всичко това е дадено конкретно. Тук човекът дава сведения за огромни садове, които изобщо не могат да се приемат за нещо в рамките на допустимото! Той питаше за допустими разсеяни мощности и му посочих де точно са дадени тези данни. За мен чипът е сдухан! В какъвто и корпус да е стабилизаторът, побира се в предписанията като разсейвана мощност! 25W за ТО220. Е, в първия пример е на ръба, ама едва ли тестовете са правени в продължение на часове.........

Върнете се в началото
eler
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Съб Сеп 19, 2015 19:11    Заглавие: Отговорете с цитат

Стабилизаторът е в корпус TO-3 на малък радиатор. Това е непосредствено след включване и след тестовете е съвсем леко затоплен на пипане с ръка. Не помня от къде съм го купувал. До скоро работеше при около 1.3 A, и нямаше проблеми, но се наложи да се товари до 1.6 A и проблемите започнаха. За съжаление в момента нямам друг, вероятно този нещо е дефектен. След празниците ще купя нов.
Върнете се в началото
k810
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Несебър

МнениеПуснато на: Съб Сеп 19, 2015 20:33    Заглавие: Отговорете с цитат

Ditronix написа:
купувам само от КОМЕТ или от Варна от Братан.

И в комет има ментета. Левия на снимката е LM350 от Комет, а десния е LM317 свалян от стара работеща платка. Оказва се че двойно по-мощния LM350 е 2 пъти по-тънък от оригинален LM317. Изгоря при първото натоварване.
http://s019.radikal.ru/i635/1509/34/c3ac6227292b.jpg
Върнете се в началото
Ditronix
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Нед Сеп 20, 2015 8:28    Заглавие: Отговорете с цитат

Позволявам си да изрязя несъгласие. В КОМЕТ не съм чул да има ментета от никого досега. Аз имах случай с дефектна партида LM317. След повече от 200 направени захранвания с този чип в един момент един телефон изпуши! Бях като гръмнат! Измерих изхода- 4,15V-толкова, колкото го бях настроил. Сложих товар (телефонът се беше опекъл и отиде в коша) и какво да видя- на всеки 100mA товар изходът се вдига с 0,1V! 1А- 1V отгоре! В режим на избиране телефоните дърпат импулсно над 1,5А! Не се чудих много, свалих стабилизатора и сложих нов. Какво бе изумленето ми, когато и новия повтори същото поведение като стария!?! Намерих стара платка, свалих от там един стабилизатор и нещата заспаха. Започнах да ровя PDF-и на различни фирми- и аз забелязах тънката подложка. Оказа се че новите производства са така- и на TI, и на ON CEMI, и на които още се сетите. Дколкото си спомням с дебели подложки се работи само за специални цели-военни, авио-космическа промишленост... Имах леки разправии с екипа на КОМЕТ, не им се вярваше че чиповете, купени от тях са проблемни, но след като са ги тествали се обадиха веднага да се извинят и да потвърдят всичко, което бях описал. Е това е единственият случай, когато съм имал каквито и да са проблеми с части от КОМЕТ! Покрай DRL модулите съм купил около 1500 броя IRF 4905, IRF 3205, процесори, диоди.... Една издънка не е имало! Та не знам какъв точно е случаят със стабилизатора от снимката, но във Варна са ми пробутвали менте триаци с твърдението че са доставка от КОМЕТ..... Стана и там една издънка, вдигнах панаира и в крайна сметка се оказа че.... кометските били свършили вчера и продавачката не знаела, затова ми била казала и т.н.

Върнете се в началото
k810
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Несебър

МнениеПуснато на: Нед Сеп 20, 2015 12:02    Заглавие: Отговорете с цитат

Ditronix написа:
В КОМЕТ не съм чул да има ментета от никого досега.
----------------------------------
... КОМЕТ, не им се вярваше че чиповете, купени от тях са проблемни,

Ами ето че вече станахме двама Smile Моите LM317 с дебелите подложки, не съм ги свалял от военно-космическа техника.
Върнете се в началото
Потърси "Колко вата може да разсее LM338" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Колко вата може да разсее LM338" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети