Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Как се прави печатна платка?
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
lexus
Активен потребител
Активен потребител

Местожителство: Сливен

МнениеПуснато на: Вто Май 04, 2004 20:33    Заглавие: Как се прави печатна платка? Отговорете с цитат

Някой би ли ми обяснил как се прави печатна платка?
Знам че ми трябва текстолит, маркер за печатна платка (доколкото знам може и с някакъв друг материал, но с него било по трудно) и някаква кисилина, но незнам каква точно. Не ми е ясно още какво се очертава с маркера, примерно на тази схема кое се очертава - всичкото което е в черно ли трябва да се оцвети или...? После се потапя в к-ната и колко време трябва да стои текстолита в нея? И последно как се пробиват дупките, с дрелка или има друг начин?
Извинявам се за глупавия въпрос, но никъде не намерих такава информация. Ще съм благодарен на всеки който ми помогне.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение MSN Messenger
Nikolay Zlatanov
Нов потребител
Нов потребител

Местожителство: Varna

МнениеПуснато на: Вто Май 04, 2004 20:58    Заглавие: Отговорете с цитат

Виж този адрес:

http://www.mladkonstruktor.bg/Positiv_20.htm

Там е описана работата с фотолак. При работа с маркер се спазва същата последователност от точка 7 нататък. Успех.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Noel
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Пловдив Skype - Noel1960

МнениеПуснато на: Сря Май 05, 2004 5:42    Заглавие: Отговорете с цитат

Най лесния начин е :
Правиш платката както е на схемата на хартия в размер 1:1/ имам предвид с размера на елементите / Налагаш я върху парче текстолит.През хартията с център чукаш отворите , пробиваш ги с дрелка и след това рисуваш с молив пътеките.така върху текстолита получаваш същата платка както върху хартията.Взимаш перманентен маркер / който не се изтрива с вода най добре черен / и рисуваш върху текстолита.После потапяш в железен трихлорид и след 10-15 мин имаш готовата платка .Избърсваш с спирт, намазваш с разтвор на спирт и колофон и запояваш Smile
Можеш да използваш и шеллак и разредена азотна киселина но трябв ада се внимава
Успех!
rusin
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Stara Zagora

МнениеПуснато на: Сря Май 05, 2004 7:30    Заглавие: re Отговорете с цитат

Ако имаш лазерен принтер изпринтваш модела на платката 1:1 и налагаш в/у платката отгоре после натискаш с затоплена ютиа и готово Така направените платки по нищо не се различават от примерно тези фабричните Най-добре е да използваш самозалепващо РВС фолио защото тонера много по- лесно се отделя от него и остава по платката .Така можеш да правиш много по-прецизни пътечки отколкото с маркер или др. нещта.Успех
Върнете се в началото
vvv
Гост

МнениеПуснато на: Сря Май 05, 2004 9:04    Заглавие: Отговорете с цитат

Нещо не можах да схвана метода с лазарния принтер(какво ще се затопля с ютията).
Може ли малко повече инфо. Question
Върнете се в началото
lexus
Активен потребител
Активен потребител

Местожителство: Сливен

МнениеПуснато на: Сря Май 05, 2004 9:44    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря на всички които ми отговориха.
vvv в линка който е дал Nikolay Zlatanov е обяснено как става с принтер по точно в точка 4.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение MSN Messenger
marinov
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Русе

МнениеПуснато на: Сря Май 05, 2004 11:27    Заглавие: как става с принтера? Отговорете с цитат

Да ама това от линка не е за същия метод.До колкото разбирам цели се тонера да се отдели по медното фолио, но това означава ли че той е устойчив на жел. трихлорид/азотна киселина ?
какво представлява това самозалепващо РСВ фолио и откъде може да се намери?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
miro_m
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: sofia

МнениеПуснато на: Сря Май 05, 2004 12:57    Заглавие: Отговорете с цитат

Ще ти дам една идея как се пробиват наи-лесно (поне според мен) дупките на платката. намираш си едно малко двигателче наи - добре от някои стар сушоар, от към оста на моторчето с малко творчество се закрепла металната част от малка устерклема (Пристяга се с винчето), на другия краи на устерклемата си слагаш бургия 0,8мм или каквато ти е необходима(Стягаш с чругото винче на у-к).след това ти трябва регулируемо напрежение 0-12V ако си имал от детските влакчета едно време те си вървят с такъв трансформатор. маркираш си местата за дупките(с шило или нешто остро правиш дупка толкова колкото да пробие метта иначе бургията се хлъзга) след като пробиеш дупките натъркваш хубаво метта от платката с наи обикновенна гума за молив.(все едно триеш молив от хартия). изглежда така сякаш метта се полира (прави се зада се махне мазнината и окисити зада захване по добре маркера) след това чертаеш с маркер. аз работя така надявам се да съм ти бил от полза Very Happy Wink
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
rusin
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Stara Zagora

МнениеПуснато на: Сря Май 05, 2004 15:08    Заглавие: re Отговорете с цитат

Разбирам че не съм описал правилно метода ОК ! ето всичко стъпка по стъпка :
1-Чрез лазерен принтер се прави копие на печатният оригинал на схемата, използва се не обикновенна принтерна хартия а PVC-фолио замозалепващо /продава се в книжарниците , от него се правят рекламни натписи табели и др /или гланцирана хартия
2-Това което е изпринтено се поставя в/у парче фолиран текстолит с размерите на исканата платка и се притиска /глади/се с затоплена ютия за да може тонера да остане след истиване в/у фолираният текстолит
3-За киселина не използвам жел. трихлорид защото ми излиза по скъп. Правя разтвор от КИСЛОЛ+ПЕРХИДРОЛ+БЕЛИНА в съотношение
1:1:1 . Кислол и белина от железарски магазин ---общо 52ст. перхидрол от аптека 100грама.----40ст./или ако имате познат в болница/
Върнете се в началото
Nikolay Zlatanov
Нов потребител
Нов потребител

Местожителство: Varna

МнениеПуснато на: Сря Май 05, 2004 16:00    Заглавие: Отговорете с цитат

Може ли вместо лазерен принтер да се използва т.нар. LED принтер от типа на Okipage 4w plus? Той работи със същия тип тонер, поне така мисля?
Върнете се в началото
Потърси "Как се прави печатна платка?" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Как се прави печатна платка?" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 1 от 4

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети