Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Индукционен котлон за долен подгряващ елемент на IR станция?

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
k810
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Несебър

МнениеПуснато на: Съб Сеп 12, 2015 23:31    Заглавие: Индукционен котлон за долен подгряващ елемент на IR станция? Отговорете с цитат

Дали е подходящ за използване като долен нагревателен елемент в IR станция, или като помощен долен нагревател при работа с духалка.

От това което пише в интернет, не мога да си направя извод. Дали има вероятност да повреди здрава електроника?

Copy/Paste:
преобразува електрическата енергия в топлина чрез силен високочестотен електромагнит, който създава електромагнитно поле и чрез индукция загрява съда.

Ако трябва в няколко стъпки да посоча механизма на действие, то нещата ще са систематизирани така:

Захранва се бобина, която създава високочестотно електромагнитно поле;
Полето прониква в метала на съда за готвене и индуцира токове, създавайки топлина;
Топлината, генерирана в съда, се предава на съдържанието му;
Нищо извън съда не е засегнато от магнитното поле – в момента, в който съдът се свали от котлона или той бъде изключен, нагряването спира.

---------------
Или стъкло-керамичен е най-добрия вариант заради бързото загряване?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ivan dimitrov
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Нед Сеп 13, 2015 2:10    Заглавие: Отговорете с цитат

Ами то няма да е IR а индукционна станция, вече. Като знаем че магнитното поле създава ЕДН във всеки проводник, поставен във него...
Щом материята Ви интересува, то вероятно не е нужно да давам линкове към теми с подходящи решения, в братските форуми.
След дълго четене, аз се ориентирах към кварцови нагреватели. Мисля от Елва да ползвам. Имате ли предвид конкретен стъклокерамичен плот? Тия които гледах мисля не вършат работа, заради неравномерното разпределение на нагревателните елементи. Инак - мисля ще е по добре да се рабори над стъкло, вместо над решетка.
Върнете се в началото
hidrazin
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Казанлък

МнениеПуснато на: Нед Сеп 13, 2015 5:20    Заглавие: Re: Индукционен котлон за долен подгряващ елемент на IR стан Отговорете с цитат

k810 написа:
Дали е подходящ за използване като долен нагревателен елемент в IR станция, или като помощен долен нагревател при работа с духалка.

Да ако платките с които ще ремонтираш са с железни писти или от друг магнитен материал. Very Happy
Иначе - платката в тигана и напред!
Върнете се в началото
k810
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Нед Сеп 13, 2015 13:12    Заглавие: Re: Индукционен котлон за долен подгряващ елемент на IR стан Отговорете с цитат

hidrazin написа:

Да ако платките с които ще ремонтираш са с железни писти или от друг магнитен материал. Very Happy

За пистите не знам, мен ме интересува разпояване на интегрални схеми, а сега взех една и гледам че се лепи на магнит Razz

ivan dimitrov написа:
Имате ли предвид конкретен стъклокерамичен плот?

Не, но нещо което изглежда като това:
Върнете се в началото
ivan dimitrov
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Нед Сеп 13, 2015 19:04    Заглавие: Отговорете с цитат

За разпояване на малки платки(такива които влизат в диаметъра) вероятно ще върши работа. За запояване с термопрофил ще е важно колко е инертен, но все таки - вижда ми се мъничък. Аз гледах плотове за вграждане, бяха ми казали че има такива с правоъгълни нагревателни зони, но така и не видях подобно нещо.
Едно е сигурно - без подгрев няма да се мине, значи предстоят експерименти.
Върнете се в началото
k810
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Нед Сеп 13, 2015 22:42    Заглавие: Отговорете с цитат

Днес ходих до магазина за цигари и се сетих че търся стъклокерамичен котлон. Качих се на етажа с домакински уреди, но нямаше нищо модерно и купих най простия обикновен котлон за 22 лв. , 1 кВ мощност, 18 см диаметър... Трябваше да има някакъв експеримент .
Включих, мерих малко с термометъра разни степени, сложих платката направо върху него и почнах да вдигам температурата . Като стигна до към 220 върху чипа, остана да го позагрея отгоре с духалката и чипа се отлепи сякаш е на професионална машина Smile
Такъв резултат не съм постигал и с фабрична малка IR станция, понеже такива чипове с размери 2х2 см и се виждаха като огромен камък Very Happy
Мисля че вече нищо не търся, ето снимка с резултата . Cool
http://s50.radikal.ru/i130/1509/49/cfe51651540e.jpg
Върнете се в началото
ivan dimitrov
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пон Сеп 14, 2015 0:37    Заглавие: Отговорете с цитат

18см е малко, поне за моите нужди. На всичко отгоре разпояването е значително по лесно, става и с ютия в краен случай. Както и да е, случаи разни, нужди също, щом сте постигнали желаната цел - много добре.
Върнете се в началото
dodov
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Попово

МнениеПуснато на: Пон Сеп 14, 2015 12:00    Заглавие: Отговорете с цитат

Това с обикновения котлон, съм го пробвал преди години. Наистина, големите чипове ги разпоява в полу готов вариант, и трябва да се помогне с духалката. Но има нещо друго, когато сложиш платката на котлона, и другите чипове и елементи се загряват продължително време. Не е само да извадиш дефектния чип, а после да се постави нов на негово място. Има после ядове, като се оказва че други елементи са дефектирали по платката от топлината, макар да си подменил здрава ИС.
Върнете се в началото
мармот
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Сеп 15, 2015 11:18    Заглавие: Отговорете с цитат

Основно те интересуват четири фактора:

-контрол и следене на температурата
-равномерност на нагрева
-размер на нагревателите (спрямо ремонтираните платки)
-мощност

Сам можеш да прецениш, че това което си купил не се вписва в нито един от тези критерии, може би само в последния. Не че няма да може да се работи, човек свиква на всичко. Основният проблем е че колкото са по-ниски качеството и възможностите на оборудването, толкова по-високи трябва да са тези на оператора. Брака се увеличава.

Мен ако ме питаш си купи един китайски долен нагревател предвиден за целта. Достъпни са, имат си термо двойка, нагревателите в повечето случаи са със задоволително качество. Да, не измерват точно температурата но отклонението е с приемлив допуск. Не разгряват платката равномерно и са силно инертни, особено тези с най-китайските керамични нагреватели, но това се разрешава със задаване на по-плавно нарастване на температурата. И със сигурност ще свършат по-добра и надеждна работа от котлон.
Дори някое китайско чудо като T-8280 е песен в сравнение.

Другият вариант е си правиш станцийката сам и ще получиш по-добро съотношение цена-качество, обаче е много гърч и си изисква доста разходи.
Третият вариант е да си бръмчиш на котлона и ако те издъни няколко пъти, тогава да сменяш.
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
milmar
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Русе

МнениеПуснато на: Чет Сеп 17, 2015 7:54    Заглавие: Отговорете с цитат

Това с котлона е съмнителна работа. При първата платка с двустранен монтаж с изпопадали елементи от долната страна ще се откажеш Smile .
Трбява да си има дори и най-елементарен контрол на температурата.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Потърси "Индукционен котлон за долен подгряващ елемент на IR станция?" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Индукционен котлон за долен подгряващ елемент на IR станция?" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети