Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Търси в цяла България :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Информация за Шотки диоди?!

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
racing
Нов потребител
Нов потребител

Местожителство: Rousse / Sofia

МнениеПуснато на: Чет Фев 02, 2006 20:09    Заглавие: Информация за Шотки диоди?! Отговорете с цитат

Проблема ми е, че имам изпит по полупроводникови елементи и ми остана да си намеря някаква информация за Шотки диод, тъй като дават задачи със схеми в които участват (примерно със зададен входен и се търси изходния сигнал...). Само че не успях да си намеря информация никъде и моля ако има някой, който знае къде в нета мога да прочета нещо за Шотки диодите да ми каже. Благодаря предварително!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
IGBT
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Стара Загора

МнениеПуснато на: Чет Фев 02, 2006 21:13    Заглавие: Отговорете с цитат

притези диоди се използва еднопосочната проводимост межу метал и полупроводник.Свойството на този преход е че токът в права посока се обуславя от електрони,проникващи от полупроводника в метала.Основният недостатък на един такъв преход е значителното му съпротивление в права посока дължащо се на неголямата концентрация на електрони в полупроводника.недостатъкът на този преход е избегнат при диодите на Шотки като полупроводника е на 2 слоя.Например при дискретните диоди на Шотки долният слой(подложката)е от силно легиран силиции.Върху нея по метода на епитаксията се нанася тънък слой силиции със специфично съпротивление 0,01 ома на сантиметър.След почистване на високоомният слой върху него се нанася слой злато с малка площ.това е структурата на един Шотки диод.сега принцип на действие.

при подаване на напрежение в права посока електрическото поле е съсредоточено в високоомният слой.Поради малката му дебелина интензитетът на полето в него достига 10^6 V/m и дрейфовата скорост на преминаващите от полупроводника към метала електрони става изключително голяма,а токът също така голям.Понеже дрейфовата скорост става съизмерима с тази на топлината тези електрони се наричат още ''горещи електрони''.Принципът на използване на ''горещи електрони'' е бил предложен още през 1939г. от немския учен Шотки, но едва през 1965г. се е намерило технологично решение за създаване на тези диоди.

Основното предимство на тези диоди е че при тях няма инжекция на неосновни токоносители,понеже електроните преминаващи от полупроводника в метала са основни токоносители за него.Поради това тук липсва натрупване на заряд и не е необходимо време за неговото разсейване,т.е. липсва един от основните недостатъци на обикновенните диоди.Ето защо диодите на Шотки са особено бързодействащи като имат време за превключване под 1 наносекунда поради това те намират широко приложение в бързодействащите интегрални схеми.Друга особеност на Шотки диодите е по-малкото им прагово напрежение.Въпреки че са силициеви тяхното прагово напрежение е 0,3-0,4V.Причината за това е по малката потенциална разлика,а също и по-малкото обемно съпротивление на базата.По-малкото прагово напрежение (при равни други стойности)води до по-малка мощност отделяня върху диода .Затова в последно време се произвеждат мощни и средномощни диоди на Шотки.Такъв например е мощният диод на Шотки 2Д219 който има ток в права посока 10А,напрежение в права посока 0,5V и напрежение в обратна посока 30V!

Дано съм ти бил полезен!
Върнете се в началото
racing
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Чет Фев 02, 2006 22:20    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря ти много мисля, че е достатъчно!
Искам още нещо да уточним, ако може... Като си решавам задачите за колко да приемам напрежителният пад в права посока? 0,3V ли? Примерно за силициевите е 0,7V... това искам да знам само.
Върнете се в началото
IGBT
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Стара Загора

МнениеПуснато на: Чет Фев 02, 2006 23:05    Заглавие: Отговорете с цитат

racing написа:
Благодаря ти много мисля, че е достатъчно!
Искам още нещо да уточним, ако може... Като си решавам задачите за колко да приемам напрежителният пад в права посока? 0,3V ли? Примерно за силициевите е 0,7V... това искам да знам само.
това си зависи от диода!
racing написа:
Примерно за силициевите е 0,7V... това искам да знам само.
те всички са силициеви!ако ти е даден диод с волт-амперна характеристика добре ама иначе трябва да го пише в задачата!не може иначе!
Върнете се в началото
racing
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Чет Фев 02, 2006 23:38    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря ти още веднъж! Наистина ми помогна много. Smile
Върнете се в началото
Потърси "Информация за Шотки диоди?!" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Информация за Шотки диоди?!" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети