Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
трансформатор
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща

Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Nosuch
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Съб Окт 01, 2005 21:18    Заглавие: трансформатор Отговорете с цитат

Имам еднин Ш образен трансформатор около 5x5x4см на които искам да разбера кои са му изводите за 220волта. С мултицета измерих съпротивленията на изводите и нарисувах схемичката му. Ако може някой. да ми даде съвет как да му открия изводите за 200в.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
VancheS
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Съб Окт 01, 2005 22:02    Заглавие: Отговорете с цитат

Процедирай така: Вземи някакъв друг мрежов траф и подай на 3-4 крак нещо като 12 волта променливо и измери на другите намотки какви напрежения има. Драсни ги на схемата да видим какво ще излезе като ги сметна. Пиши и какво напрежение си подал, ама дай точни стойности до стотна. Мисля, че вече трябва да си хванал какъв е тарикатлъка- просто тройно правило.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
tropper
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Нед Окт 02, 2005 11:55    Заглавие: Отговорете с цитат

това нискочестотен ли е? с какви сърцевини?
щото като разположение на намотките много ми прилича на импулсен за flyback.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
californieca
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Нед Окт 02, 2005 13:06    Заглавие: Отговорете с цитат

tropper написа:
това нискочестотен ли е? с какви сърцевини?
щото като разположение на намотките много ми прилича на импулсен за flyback.

Според теб до каква 4естота са Ш-образните трафове? Wink
Nosuch
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Нед Окт 02, 2005 13:48    Заглавие: Отговорете с цитат

Да ви кажа ка какво иде реч. Значи подадох 50херца от аудио осилвателя ми с напрежение 5в на крака 3 и 4 и получих следните резултати: на крака 1 и 2 - 0.7в , на крака 1 и 5 - 5.3в, на крака 2 и 5 -6 волта. Реших обаче да си поиграя още и подадох някво напрежение на крака 7 и 8 и получих около 300в на крака 1 и 5 и около 280 на крака 3 и 4. Повече несъм мъчил осилвателя щото да не изпуши, но интересното е че нямаше признаци на насищане на сърцевината. Иначе трансформатора си е нискочестотен.

Намен обаче идеята ми е друга понеже ми трябват 120в смятам да вържа крака 5 и 3 накъсо и да подам 220В на крака 1 и 4. Така 120 в ще има на крака 1 и 5. ИНТЕРЕСУВА МЕ САМО дали няма да има проблем тъй като сърцевината няма да се насища достатъчно при тва връзване ако се предположи естествено че трафа е проектиран за 220 в през една намотка, а не както искам да го направя през 2. Иначе пробвах да дам накъсо крака 5 и три и напрежението на крака 1 и 4 се получи сбор от напр. на намотките. Т. Е. Тва е правилния начин за връзване на двете намотки.
Върнете се в началото
RC
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Нед Окт 02, 2005 14:09    Заглавие: Отговорете с цитат

Nosuch, експериментите които си направил (или поне написал) не са достатъчни, но едно става ясно, че различните намотки са с различна по дебелина тел. Връзването последователно на две такива (с различен диаметър) и подаване на другите два края напрежение - не е добър вариант.

Друг е въпроса защо реши, че точно това е варианта, от това което си написал не личи да е така.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Nosuch
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Нед Окт 02, 2005 14:19    Заглавие: Отговорете с цитат

Съгласен съм за тва че не е хубаво да се ползват намотки с различна дебелина на телта. На мен обаче ми траа 120 В и тва е единствения начин да ги получа от този траф. Избрах тези двете намотки защото имат горе доло еднакъв брой навивки, а на мен ми траа горе доле половината от напрежението в българия - 120В. Иначе ми се струва че няма да има проблем относно мошността щото ще захранвам един аудио миксер които консумира най-много 15вата на 120в. Ако Нещо съм объркал казваите докато не съм се взривил бъркайки в контакта. Smile
Върнете се в началото
RC
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Нед Окт 02, 2005 14:38    Заглавие: Отговорете с цитат

Nosuch, не си представям как този трансформатор вързан по начина по-който предлагаш може да се ползва като автотрансформатор! В единя случай няма да достига, а в другия ще е в повече.

След това все си мисля, че въпросната техника едва ли работи на 120 и няма вътре друг понижаващ, та така....
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Фикри Нури
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Kърджали

МнениеПуснато на: Нед Окт 02, 2005 14:44    Заглавие: Отговорете с цитат

Приятелю,явно имаш нещо оттатък океана.В магазините за радиочасти продават конвертори от 220 волта на 120 в.,които не са скъпи-10-тина лева.Един аудио миксер има нужда от добро захранване.
Върнете се в началото
Nosuch
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Нед Окт 02, 2005 14:47    Заглавие: Отговорете с цитат

Естествено че си има и друг трансформатор вътре в миксера който понижава до +- 12 и +- 9 в. А за точноста изобщо не става въпрос. Този миксер сега работи на 105в без никакви проблеми(Толкова му изкарах от трафа на осилвателя ми) ама ми се налага да ги ползвам и по отделно. Така че абстрахираики се от точностаа +-20в не е проблем. Мисълта ми е да не стане пожар с тоа трааф а напрежението колкото излезе
Върнете се в началото
Потърси "трансформатор" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "трансформатор" в Интернет

Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети