Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :
Юность-402BC -бял екран и няма звук
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Wisi
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Сря Окт 29, 2008 19:32    Заглавие: Юность-402BC -бял екран и няма звук Отговорете с цитат

Първото което искам да изясня е че НЕ съм професионалист и не разбирам много от електроника. (може би съвсем малко Confused )(самия факт че питам за Юност мисля че е достатъчен) Но все пак питам. Минавам направо на въпроса.- Телевизора няма никой да го гледа (може би освен мен) та с една дума се "уча" на него (едва ли ще науча много защото - най-добре се усвоява нещо когато теорията и практиката вървят ръка за ръка - както пише по книгите) та с една дума не е спешно но не ми се и чака дълго.

Телевизора работеше, след това картината се наклони леко , появиха се хоризонтални линии през 1,5-2 см няколко месеца по-късно картината изчезва - остава светъл екран с по-светли от него линии,но звук има. В деня в който реших да го отворя , пробвах го (точно преди да започна) и чух как звука бявно затихва и в един момен спира. След повторно включване никакъв звук , бял екран (по-скоро сив) със бели линии.
Регулирането на яркостта работи , котраста не , крайния тр. на видеусилвателя беше отишъл, но не го смених (замерих го с блокгенератор - но не знам дали работи точно, защото схемата я сглобявах аз и трансформатора го навивах аз та не съм сигурен дали мери точно но с други транзистори се получават генерации) R164 също беше изгорял - смених го. всички КТ315 са заменени с нови със същите групи (като и новите съм ги проверявал преди монтаж). T17 и T19 са проверени (и работят ама не мога да дам гаранция) както и T1 T3 T4 T6 T8. Някои електролитни C -сменени. Мисля че всичко от интегралната схема до говорителя работи ( вързах един проводник към анода на д3 и то започна да хваща някакви радиовълни). Захранващото напрежение от стабилизатора е точно 12V . Като меря на крачетата на някои транзистори има разлики(спрямо напр. дадени на схемата ) от порядъка на 1-2V (например база и емитер на T1). Няма видимо изгоряли резистори (или счупени) или пък кондензатори.

Като за начало се опитвам да оправя звука - ама нищо не става. Sad Crying or Very sad Crying or Very sad

Знам че знам много по-малко от минималното за ремонтиране на нещо такова, но вече съм страшно фрустриран от неработещи схеми. иначе гледам малко по-малко да изчета квото мога от книгите на сайта http://www.kn34pc.com/

Ако смятате за правилно трийте тази тема възможно най-бързо за да не чакам отговор. Благодаря предварително на всеки който отговори (ако накой отговори изобщо Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad )

Последната промяна е направена от Wisi на Сря Окт 29, 2008 22:10; мнението е било променяно общо 4 пъти
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Bojilov
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Обрулистан-гр.Сбърканбург

МнениеПуснато на: Сря Окт 29, 2008 19:43    Заглавие: Отговорете с цитат

Запознай се с правилата на форума-коригирай си заглавието съгласно правилата на форума.
Второ-пише се фрустрация.
Трето-транзистора на видеоусилвателя последно сменен ли е с нов или не е?Какъв му е режима?
Транзистори се мерят с мултицет!
Във видеоусилвателя и НЧУ смени всички електролити!
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
pepi_voinishki1957
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Окт 29, 2008 20:08    Заглавие: Отговорете с цитат

Фрустрация,ебаси думата .Wisi,ако наистина искаш да се научиш ,би трябвало да си изработиш стил на работа.Безразборната смяна на елементи и опит да се налучка проблема води единствено до разрушаване на шасито и възникване на нови проблеми.Става само със мерене.На схемата са отбелязани/зависи каква схема се ползвува/ общо взето напреженията,които достигат до елементите.Като за начало пипни с една метална отверка там дето влиза ширмованото кабелче от тунера в платката/долу вляво/ и гледай ще има ли някаква реакция.Реакция би трябвало да има ако не си въртял феромагнитните сърцевини .Ако са въртени и изпочупени просто се откажи.
Wisi
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Сря Окт 29, 2008 20:20    Заглавие: Отговорете с цитат

пробвах това с отвертката - никаква промяна
кт611 не е сменен
ако става въпрос за трептящите кръгове по платката - там нищо не съм пипал
съжалявам че задавам такъв въпрос но как точно се определя режима на транзистор
не очаквах толкова бързи отговори
Върнете се в началото
pepi_voinishki1957
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Окт 29, 2008 20:43    Заглавие: Отговорете с цитат

Няма какво да определяш.По схемата ,отзад напред пипаш с отверката базите на транзисторите и гледаш къде има реакция и къде не.
Wisi
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Сря Окт 29, 2008 20:49    Заглавие: Отговорете с цитат

писах че от д3 се променя звука - по напред - не и при положение че t9 е повреден - нищо преди него включително
Върнете се в началото
коцев
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Ловеч

МнениеПуснато на: Сря Окт 29, 2008 22:20    Заглавие: Отговорете с цитат

Като за начало смени това дето съм оградил с червено.

Wisi
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Сря Окт 29, 2008 23:11    Заглавие: Отговорете с цитат

ГТ313 и да го сменя няма да е с нов както и КТ611 така че аналози ли да търся или оригиналните? (обикновено пазарувам от кузмов електроникс - pasatbg.com) и там (на сайта има , а в магазина, продавачката казва че няма и няма да получават повече всякакви руски части - та се чудя това нормално ли е?
Върнете се в началото
savatv
Активен потребител
Активен потребител

Местожителство: В.Търново

МнениеПуснато на: Чет Окт 30, 2008 9:27    Заглавие: Отговорете с цитат

Ако наистина R164 е бил прекъснал то би трябвало КТ611 да ти дава пълно късо.Можеш да го замениш с SF358- например,като внимаваш да не объркаш изводите.След това измери напрежението на колектора ако нямаш поне 60v подмени С123.-20MF/100V.
Върнете се в началото
Bojilov
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Обрулистан-гр.Сбърканбург

МнениеПуснато на: Чет Окт 30, 2008 9:44    Заглавие: Отговорете с цитат

Най-добре си сложи оригинални транзистори.Не че не става и със много други,но вероятността,като начинаещ да огелпиш нещо (примерно изводи) е доста голяма.
Ако кажеш от кой град си може и да те насочим къде има.
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:   

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Страница 1 от 5

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Latest Service Manuals: Sanyo 2sk3745lsAnritsu ANRITSU MG3670B OperationInchange Semiconductor 2sc4744GAGGIA titanium v230 sae0427 rev00[1]Agilent HP E4915A E4916A Operation Manual09845-91083 asmDevRom Mar80 HPhfe denon dra-425 625 service en DENONhfe pioneer sc-77 79 lx77 lx87 service eGeloso G175R GELOSO2sc3803 Toshibab 03 panasonicTA-N90ES SONYN5106A PXB Baseband Generator and ChanneCKA4217 SamsungTekniques Vol 3 No 02 Tektronix

Приятели на forum.eshop.bg
Poblizo.com : пътешествия
Service Manuals Free Download
Electronics Discussion Forum
SnimkiOt.com
Добавки
Картини Platnata.com
Service Diagrams
Pulsator.bg
InK
Хоро.бг : танци и фолклор
eServiceInfo on FB