Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Търси в цяла България :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Помогнете изграждане на ел инсталация на апартамент
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
teodor1
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Пет Авг 22, 2008 12:02    Заглавие: Отговорете с цитат

във всяка стая имам по 3 контакта за бушоните важно ли е
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
machinow
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Авг 22, 2008 14:03    Заглавие: Отговорете с цитат

не.
Но в кухнята трябва да имаш повече от 3 май ......
Върнете се в началото
f0x0ff
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Сря Авг 27, 2008 10:18    Заглавие: Още няколко въпроса Отговорете с цитат

Здравейте, на мен също ми се налага да преправям стара инсталация в апартамен и имам няколко въпроса:
1) Някакъв инстумент за търсене на кабели в стени (за да разбера по-лесния начин къде точно минава старата инсталация)
2) Предложения за ползване на канали (не ми се иска да кова проводниците в стена, предпочитам да са в някакъв канал/тръба за да не си усложнявам живота за в бъдеще, разбира се въпросните канали трябва да са негорими)
3) Идеи за лесен начин за прокарване на каналите в стените (чувал съм, че имало инстументи по-интелигентни от чука за тази цел)
4) Слаботокова инсталация - на едно изложение гледах фирма предлагаща точно такива табла - интернет/кабелна/телефон, всичко в една кутия.
Върнете се в началото
ikarlo
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Сря Авг 27, 2008 11:29    Заглавие: Отговорете с цитат

От известно време апартаментните табла се правят с автоматични предпазители /АП/. Удобно и не особено скъпо. Дотук добре, но помни ли се, че АП са предназначени да сработят само ТРИ - ЧЕТИРИ пъти (справка в сайта на VALTRONIC разделът за Шнайдер), след което не се гарантира тяхната основна функция. Ако се спазва това изискване, цената става твърде висока по моите представи, като се има предвид и начина на подмяна на АП (на всичкото отгоре, трябва да си водиш дневник кой АП колко пъти е сработвал, при положение, че броят им в едно жилище може да надхвърли 12). Знам, че ще ме опонират тези, които ползват АП от години, знам, че случаите на успешни сработвания на АП е многократно по-голям от този на неуспешните и че практиката опровергава горното твърдение. И все пак, ако се касае за изплащане на застраховки и обезщетения (не дай боже!) горното правило влиза в сила, и тогава щетите могат наистина да бъдат колосално по-големи в сравнение с удобството на ползане на АП.
И така, да живеят старите "бушони" (стопяеми предпазители)!

П.П. Ще ми бъде интересно да прочета мненията и на други по този въпрос.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
iavor4o
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Чет Сеп 04, 2008 18:02    Заглавие: Отговорете с цитат

ikarlo написа:
само ТРИ - ЧЕТИРИ пъти

Shocked
Жалко, че не работи в момента сайта на Валтроник, да го видя това. Предполагам обаче, че става въпрос за случая при който се комутира пределния ток за апарата.
ikarlo
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Чет Сеп 04, 2008 20:40    Заглавие: Отговорете с цитат

При второ прочитане видях, че е САМО ТРИ ПЪТИ! Това го имаше в един install.pdf на сайта на Шнайдер. Сега, като се опитах да го намеря, видях, че сайта е основно преработен и има страшно много информация, включително и нормативни документи. Този install.pdf го имам записан, само, че е в служебния ми PC. Утре, ако не забравя, ще го атачна.

Опа, намерих го! Google - Шнайдер - Електроразпределение - Инсталационна техника - Наръчник на инсталатора, стр.5

http://web.schneiderelectric.bg/bgnew/downloads/ed/install/Installers_Guide.pdf
Върнете се в началото
iavor4o
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пет Сеп 05, 2008 7:14    Заглавие: Отговорете с цитат

"Това е максималният ток на късо съединение, който автоматичният прекъсвач трябва да може да изключи 3 последователни пъти" - значи все пак бях прав Smile
Това на практика в битови условия няма как да стане. Реалният електрически живот е между 3000 и 8000 комутации за различните производители.
ikarlo
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пет Сеп 05, 2008 12:52    Заглавие: Отговорете с цитат

Съгласен съм с теб, iavor4o. Ако прочетеш внимателно първия ми пост, това съм го казал, макар и не толкова точно. Въпросът не е толкова технически, колкото юридически - дали застрахователите, надзорниците и останали чиновници, от които в някаква степен всички зависим, го тълкуват по начина, който ти си изразил. В "Наръчника" е доста ясно казано - три пъти тока на к.с., без да уточняват параметрите на инсталацията, дали е битова или промишлена. Звучи доста смущаващо. Лично аз имам служебна тестова инсталация за ремонт и проверка на мощни импулсни захранвания до 2kW, защитена с АП. Няма нужда да казвам колко пъти съм правил к.с. - волно или неволно - има няма, по две три седмично, и - нищо, работи си от десет години един и същ АП. От друга страна трябва да отбележим, че стопяемите предпазители (ако не се слагат самоделни) имат много благоприятна характеристика - най-голям ток "издържат" като нови и след това, макар и бавно, токът на изключване непрекъснато пада, докато дойде времето да изгорят "сами", т.е. без да става к.с. (това се брои като недостатък при процеси, изискващи непрекъсваемо захранване). Практически пре тях е невъзможнен ефекта на несработване (залепване на контактната система). Освен това, при ремотни дейности, осигуряват "видима междина" (когато са свалени).
Ниската им цена също е важна. Друг е въпроса, че в нашата страна, разпространената керамична арматура е под всякаква критика. Но съм виждал модерно изпълнение на такава арматура, за евро шина, със солидни клеми - абе да ти е кеф да ги свързваш. Да не говорим, че съществуват трифазни агрегати от стопяеми предпазители, които действат като АП, зареждат се с пружинен механизъм. Един да изгори, касетата изхвърля и трите. Разбира се, предпазитерите са специални.
В крайна сметка не съм срещу АП, нито техен върл привърженик. Просто ми е интересно как би се решил казус от причинени вреди и щети, когато има толкова крайни становища (имам предвид сайта на Шнайдер и практиката, която го опровергава).
Върнете се в началото
iavor4o
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пет Сеп 05, 2008 17:43    Заглавие: Отговорете с цитат

Хм въпроса с правото в България за съжаление е доста... особен. Виновни обикновено няма. Мисля, че е трудно доказуемо колко пъти и какъв ток е комутирал един АП. Но пък ако стане беля, след един преглед на проекта и на изпълнението му мисля, че може да се направи някаква оценка на ситуацията.
При правилно направена инсталация, табла и т.н. един прекъсвач едва ли някога ще комутира максималния си ток. За съжаление факт е, че една немалка част от проектантите подписват като селски кметове и работят предимно по метода на копи-пасти. Не един и два пъти при нас са идвали проекти, дето са толкова объркани, че няма накъде повече.
А, стопяеми има - просто не се предлагат активно, а и в кварталния магазин едва ли ще има вложки 10х38 да речем. Иначе и ние си внасяме такива за дин шина, щото за определени неща са незаменими - все пак 120 kA комутационна способност си е доста Wink
А btw зимата правихме една установка, дето таблото беше правено в германия и германеца на захранването - само стопяемо. Има едни модули на Siemens - директно на шините се монтират и от тях се захранват отделните неща.
Така, че съвсем не е изгорял добрия стар бушон Smile
Милен
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Съб Сеп 06, 2008 20:56    Заглавие: Отговорете с цитат

Това че АП-то трябва да изключи 3 пъти, при максимален ток на късо е изискване на международния (а вече и български) стандарт БДС EN 60 898. Но това не е болка за умиране. Изключвателната възможност на масово разпространените битови предпазители е 6кА, което е рядко достижима стойност (ако трафото е близо може и да се надхвърли ).
Ако някой се притеснява от така формулирания стандарт, спокойно може да си сложи АП-та с по голяма изключвателна възможност. Например на Шнайдер C60N/E60N e с 6кА, C60H e 10kA, a C60L e 25kA изключвателна възможност. Други фирми предлагат и евтини серии с 4.5кА които по лесно могат да се достигнат. Изключвателната способност на апаратурата се съгласува с параметрите на захранващата мрежа още при проектирането на инсталацията.

Не е чак толкова трудно да се прецени какъв ток е комутирал даден повреден АП. За целта си има лаборатории които правят няколко измервания и след няколко сметки може да се определи максималния ток на късо съединение на шините на трансформатора в трафопоста и максималния възможен ток на късо съединение на захранващите шини на таблото с въпросния предпазител. И ако тези измервания и анализи се направят от акредитирана лаборатория, няма как застрахователите да не ги вземат под внимание.
Ако някой е заинтересован, подобни измервания се извършват от лабораториите по електробезопасност - вече се наричат: Орган за контрол от вида С. Лицензираните за 2008г може да намерите в http://www.nab-bas.bg/?cat=22 като се уточни в полетата за избор: Орган за контрол / ОКС / Електробезопасност
Върнете се в началото
Потърси "Помогнете изграждане на ел инсталация на апартамент" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Помогнете изграждане на ел инсталация на апартамент" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Страница 2 от 3

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети