Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Търси в цяла България :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Бойлер-фаза или нула се прекъсва от терморелето?

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Ремонти (на битова електроника)- Electronic equipment repairs
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Sto-Yo
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Чет Сеп 20, 2007 13:35    Заглавие: Бойлер-фаза или нула се прекъсва от терморелето? Отговорете с цитат

Здравейте,
Имам познанията и достатъчен опит за да отремонтирам електрониката на един бойлер. Сега съм в нова квартира, където електро частта на бойлера е невероятно зле. Набавил съм си всички материали и ще сменя всичко от-до. (Някой от проводниците са 0.75 кв.)
Нещото което не знам и поради което пиша тук е: фаза или нула се прекъсва от терморелето? Термо предпазителя прекъсва и двете но релето само едното.
По пътя на логиката е добре да прекъснеш фазата, за да се застраховаш, но случвало ми се е да отремонтирам заводски бойлери където прекъсват нулата. Тоя който ще отремонтирам вкъщи - също? Защо? Моля някой да обясни как и защо трябва да е?

Модерирано от Божилов
Коригирах ти заглавието,надявам се следващия път като пускаш тема да не се налага пак да го коригирам.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
bai_tishan
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Велико Търново

МнениеПуснато на: Чет Сеп 20, 2007 13:47    Заглавие: Отговорете с цитат

Фазата през терморелето.
atanaspopov
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Чет Сеп 20, 2007 15:12    Заглавие: Отговорете с цитат

Прекъсваш само фазата. По принцип е желателно нулата на бойлера въобще да не се прекъсва. Представи си ако не е прекусната фазата а прекъсна поради някаква причина само нулата. Ако бойлера е свързан с меки връзки едната изгаря. Моето мнение е че бойлер трябва да се свързва само от квлифициран персонал иначе белите които могат да станат са фатални.

Поздрави
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
eler
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Чет Сеп 20, 2007 18:53    Заглавие: Отговорете с цитат

Може и нулата, при положение, че корпуса на бойлера ЗАДЪЛЖИТЕЛНО е свързан със земното или нулата в таблото с трети проводник (най-малко 4 кв. мм.), на който НЕ ТРЯБВА ДА ИМА нито ключове, нито релета, нито предпазители. С две думи трябва да е цял от край до край.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Sto-Yo
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Пет Сеп 21, 2007 10:10    Заглавие: Отговорете с цитат

Естествено, че на бойлера трябва да се осигури НЕПРЕКЪСНАТА нула или земно по корпуса. Благодаря на Божилов и се извинявам за неправилното заглавие.

Тъй като заводски бойлери съм вижадал с управляваща верига "нула" а и този който ще оправям е така - впрочем все едно и също ли е коя верига ще ти е управляваща? Нямам много ясен спомен ама нещо ми се върти в главата - има ли значение коя е управляващата верига относно самото термо реле? При изключване по-малка ли е искрата в/у контактите му ако управляваната верига от него е "нула"? Може би единственото е това - фазата остава през реотана и самия реотан ще си е товар та искрата да е по-малка (всъщност не знам дали не говоря глупош'ти) Инъче погледнато след като се направи както си требе и се занули по сички правила какво значение остава коя верига е управляваща?
Върнете се в началото
Jet
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София, България.

МнениеПуснато на: Пет Сеп 21, 2007 14:37    Заглавие: Отговорете с цитат

Sto-Yo написа:
Естествено, че на бойлера трябва да се осигури НЕПРЕКЪСНАТА нула или земно по корпуса. Благодаря на Божилов и се извинявам за неправилното заглавие.

Тъй като заводски бойлери съм вижадал с управляваща верига "нула" а и този който ще оправям е така - впрочем все едно и също ли е коя верига ще ти е управляваща? Нямам много ясен спомен ама нещо ми се върти в главата - има ли значение коя е управляващата верига относно самото термо реле? При изключване по-малка ли е искрата в/у контактите му ако управляваната верига от него е "нула"? Може би единственото е това - фазата остава през реотана и самия реотан ще си е товар та искрата да е по-малка (всъщност не знам дали не говоря глупош'ти) Инъче погледнато след като се направи както си требе и се занули по сички правила какво значение остава коя верига е управляваща?

Бойлер с управляваща верига нула представлява повишена опасност от електрически удари а не зная дали знаеш колко смъртни случаи има от неправилно свързани бойлери. Ако не знаеш достатъчно е само да кажа, че са много.

Относно искрата на релето - все едно е дали релето е на фазата или на нулата. Искрата зависи от две неща. Напрежението, на което работи консуматора и тока, който тече в момента на включване или изключване. Това се отнася за резистивни товари (нагреватели). При индуктивните товари нещата са съвсем различни и на моменти неприятни.

Когато аз връзвам бойлер правя както са ти написали колегите по-горе - МИНИМУМ 4 КВАДРАТА НЕПРЕКЪСНАТА ЖИЦА ОТ ТАБЛОТО ДО БОЙЛЕРА НА НУЛАТА (и корпуса свързан добре към нулата). И всички прекъсвания се правят на фазата.
Sto-Yo
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Съб Сеп 22, 2007 10:21    Заглавие: Отговорете с цитат

Ок. И аз си мислех, че най-правилно би било да се управлява чрез фаза. Благодаря на всички за информацията.
Върнете се в началото
Потърси "Бойлер-фаза или нула се прекъсва от терморелето?" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Бойлер-фаза или нула се прекъсва от терморелето?" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Ремонти (на битова електроника)- Electronic equipment repairs Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети